Hamran István országos rendőrfőkapitány hétfői sajtótájékoztatóján felszólította a politikai pártokat, hogy a rendőrséget hagyják ki a választások előtti kampányaikból.
Hamran felszólította a pártokat, hagyják ki a rendőrséget a kampányaikból
Hamran abszurdnak nevezte egyes politikusok állításait, hogy a szlovák rendőrség munkáját egy amerikai milliárdos irányítja, Zuzana Čaputová államfőn és Ódor Lajos kormányfőn keresztül. „Kérem őket, hogy hagyják ki a rendőrséget a kampányaikból” – jelentette ki Hamran arra reagálva, hogy a Smer vezetője, Robert Fico a hétvégén többször is a rendőrséget és Hamrant bírálta, miután múlt hét pénteken őrizetbe vették Tibor Gašpar volt rendőrfőkapitányt.
Hamran elmondta, hogy a gyanúsítottak is bizonyítékokat terjeszthetnek elő ártatlanságuk igazolására, és a nyomozóknak ezt dokumentálniuk kell a jegyzőkönyvekben. Azt is leszögezte, 12 éven keresztül „a mi embereink” néven ismertté vált rendszert építették ebben az országban, és ezért egyesek most is azt képzelik, hogy a vezető politikusok beavatkoznak a rendőrségi vizsgálatok menetébe. A rendőrfőnök visszautasította Fico azon állításait is, hogy a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) valamennyi nyomozójának szabadságát felüggesztették, hogy visszatérjenek a munkához, a Smer vezetője szerint ugyanis újabb rendőrségi akcióra készülnek. Fico a Szlovák Információs Szolgálat (SIS), a Főügyészség és a Smer ellen indított támadásról beszélt.
„Azok, akik szabadságot terveztek, most ott is vannak. Néhányan közülük épp a tengerben csobbanak” – mondta Hamran. Hozzátette, a szabadságokat egy elektronikus rendszerben rögzítik, a NAKA székhelyét pedig kamerákkal őrzik. „Valaki pedig ennek ellenére is ilyen ostobasághoz folyamodik” – fűzte hozzá.
A rendőrfőkapitány azt is elmondta, az ügyben bizonyítékként szerepel egy hangfelvétel is, melyen Roman Stahl egy tanú befolyásolására tett próbálkozásokról beszél. Aszerint a tanút választás elé állították: vagy együttműködik és pénzt kap érte, vagy diszkreditálják. A hangfelvételen több személy neve is elhangzik.
Hamran szerint a későbbi ügyészségi és bírósági döntések is bizonyítják, hogy a rendőrség nem követett el manipulációt az ügyben. Leszögezte, a Speciális Büntetőbíróság is megerősítette, hogy az ügyben indított büntetőeljárás megalapozott.
„A rendőrségnek most nincs megkötve a keze” – szögezte le Hamran, hozzátéve, ez a meggyőződése a büntetőeljárás többi résztvevőjének is, több bírósági döntést hozva fel példaként. Megerősítette, hogy a nyomozó az Ezékiel-ügyben is betartott minden törvényi előírást.
A rendőrfőkapitány a sajtótájékoztatón elmondta, Gašpar őrizetbe vételét eredetileg egy órával későbbre, péntek hét órára tervezték, ennek ellenére már hatkor őrizetbe vették. A rendőrfőkapitány szerint erre azért volt szükség, mert az ügy másik gyanúsítottja, Roman Stahl elhagyta a lakását. „Ilyen esetben a többi személyt is őrizetbe vesszük, akik a Szlovák Köztársaság területén tartózkodnak” – magyarázta azzal, hogy Stahl elfogása után Gašpart is őrizetbe vették. Mint mondta, ha Stahl otthon maradt volna, az akcióra mindkét gyanúsított esetében csak hét órakor került volna sor.
Visszautasította ugyanakkor, hogy Gašpar elfogásakor kényszerítő eszközöket alkalmaztak volna. Hangsúlyozta, a teljes akcióról videófelvétel készült.
Tibor Gašpar volt országos rendőrfőkapitányt pénteken vették őrizetbe az Ezékiel 7 fedőnevű akció keretében. Tibor Gašpart, valamint Norbert Bödör nyitrai vállalkozót háromrendbeli megvesztegetés elkövetésével gyanúsítják. A harmadik gyanúsított, Roman Stahl ellen bűnszervezet létrehozásának, támogatásának és működtetésének gyanúja miatt indult eljárás, továbbá kenőpénz háromrendbeli elfogadásának gyanúja miatt.
A korrupció gyanúja a NAKA által folytatott három nyomozati ügyben, hivatalos személy megvesztegetésével kapcsolatos, a Doprastav, a Váhostav és a Technopol társaságok ügyében, összesen 110 ezer euró átadásáról van szó.
Amint arról korábban beszámoltunk, Gašpart és Stahlt vasárnap kiengedték az előzetes letartóztatásból, mindketten szabadlábon védekezhetnek.
(Denník N, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.