<p> Lassú erózió helyett könnyen lehet, hogy gyors vége lesz az SDKÚ-nak. A szombati „furcsa közgyűlés” után – amelyen a jelenlévő küldöttek túlnyomó többsége Pavol Frešo menesztése mellett szavazott, ám a hiányzók miatt nem voltak elegen – egyelőre a pártelnök ellenfelei sem tudják, mit tegyenek, ám a tagok elszivárgása állítólag már megindult.</p>
Hamarosan az SDKÚ parlamenti frakciója is megszűnhet
A Sme napilapnak nyilatkozó Stanislav Horník, aki az SDKÚ Besztercebánya megyei szervezetét vezeti elmondta, szombat óta sorban hívják a tagok, akik ki akarnak lépni a pártból.
Miután Frešót nem sikerült leváltani a kongresszuson, ellenfelei azon törik a fejüket, hogy hogyan szabaduljanak meg tőle. Sok lehetőségük nincs. Az egyik, hogy a párt központi tanácsa vagy az annál szűkebb elnökség lemondásra szólítaná fel a pártelnököt. Ám ha Frešo magától nem távozik, ez mit sem ér. Frešo pedig maradni akar, a hétvégén arról beszélt, hogy újra kívánja építeni a pártot. Azt egyelőre nem tudta megnevezni, kiket ültetne az alelnöki székbe – ám akárki is lenne az, aligha kapna bizalmat a párt szerveitől. Frešo ugyanis mindenütt kisebbségben van. Mind a nyolc kerületi pártszervezet ellene foglalt állást, az elnökség még múlt héten a leváltását kezdeményezte, a központi tanácsban is többségben vannak ellenfelei. Még a frakcióban is kisebbségbe szorult.
Mozgásban a frakció
Frešo ellenfeleinek egyik markáns válaszlépése pont a frakcióhoz lenne köthető. Horník szerint – aki egyébként nem képviselő –, az elégedetlen honatyáknak el kellene hagyniuk a frakciót, amely így szétesne. A parlamenti klub megléte már jelenleg is az SDKÚ-ból nyár elején távozó Dzurinda–Mikloš duó gatyamadzagán lóg: velük együtt vannak nyolcan, pont ennyi képviselő kell ahhoz, hogy egy frakció a parlamentben működhessen. Ha akárcsak egy elégedetlen képviselő is távozna, automatikusan megszűnne a klub. „Ez az egyetlen lehetőség éreztetni vele, hogy hadsereg nélküli tábornok” – mondta Horník.
A frakciót az említett Mikuláš Dzurinda és Ivan Mikloš is eltemetheti. Szombat óta egyikük sem kommentálta a volt pártjukon belül zajló eseményeket. Ám korábbi nyilatkozataik alapján sejthető, hogy nem Frešót támogatnák – Dzurinda már tavaly is elégedetlen volt vele, szemtanúk szerint a parlamentben kiabált pártelnöki utódjával.
Frešónak egy szövetségese maradt
Frešónak a frakcióban – és talán az egész pártban – egy alkalmi szövetségese maradt csupán, az egyébként kiszámíthatatlan Ľudovít Kaník. Miután Frešót 2012 májusában pártelnökké választották, Kaníkot tette meg a párt frakciójának vezetőjévé, ám már az év őszén leváltották őt. Akkor a frakciószavazáson Frešót kivéve mindenki Kaník elmozdítására voksolt.
A TASR-nek tegnap Kaník már azt mondta, ő az SDKÚ pártján áll, nem Frešóén. Kaník a következő hetekben a potenciális alelnököket kívánja megszólítani. Kérdéses, lesz-e kit. Elemzők szerint Frešo vezetésével az SDKÚ a biztos halálba gyalogol.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.