Ha nem adnak ebédjegyet

<p>Egy ismerősöm panaszolta, hogy a munkáltatója két éve összevissza adja az ebédjegyeket, öt hónapja nem adott. A fizetésből viszont hónapokig levonták az árát, aztán nem, később havonta két ebédjegyenként fogták le. A fizetése alig 300 euró, neki ez az öthavi késés is érezhető kiesés. Lassan nem lehet követni a helyzetet. Mi a teendő. Ismerősöm félti a munkahelyét, de ez a helyzet kezd elviselhetetlenné válni.<br />&nbsp;</p>

A munka törvénykönye (311/2001-es törvény) 152. paragrafusa rendelkezik a munkavállalók étkeztetéséről. A munkáltatónak be kell biztosítania az alkalmazottai számára az egészséges étrend elveit követő étkeztetést közvetlen a munkahelyen vagy annak közelében. Nem köteles azonban saját konyhát fenntartani, hanem leszerződhet más szolgáltatóval, vagy ebédjegyekkel is megoldhatja az étkeztetést. A munkavállaló aztán az ebédjegyeket felhasználhatja vendéglátó-ipari egységekben vagy élelmiszer-vásárlás során. Ha viszont a munkáltató meleg ételt biztosít az alkalmazottainak, de azok nem élnek a munkahelyen való étkezés lehetőségével, nem jár nekik ebédjegy.

Az ebédjegyek minimális értékét a munkaügyi minisztérium intézkedése (Opatrenie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny o sumách stravného) alapján számítják ki úgy, hogy az az adott időtartamú üzleti útra kifizetett élelmezési költségtérítés összegének (diéta) legalább 75 százaléka legyen. Egy ebédjegy jelenlegi minimális értéke így 3,15 euró, az idei év novemberét megelőző hónapokban pedig 3 euró volt. Az ebédjegy összegének legalább 55 százalékát a munkáltató állja. A maradék 45 százalékot a munkavállaló fizeti – ezt az összeget levonják a havi béréből, melyet ebédjegy formájában kap meg.

A fenti jogok a munkaviszonyban álló dolgozókat illetik meg, ha egyszerre több mint négy órát ledolgoztak. Ha egy műszak tizenegy óránál tovább tart, a munkáltató további meleg ételt/ebédjegyet adhat az alkalmazottainak – erre azonban nem kötelezhető. A munkáltató az étkeztetési jogokat tovább bővítheti, pl. kiterjesztheti a nem munkaviszonyban dolgozókra is vagy olyan napokra is, amikor a dolgozó igazoltan hiányzik a munkahelyéről.

Olvasónk ismerőse felróhatná munkáltatójának, hogy nem tesz eleget a munka törvénykönyv 152. paragrafusában lefektetett kötelezettségeinek. Ha erre nem reagálna, javasolt írásban, ajánlott levélben felszólítani, hogy a megadott határidőn belül adja ki az elmaradt ebédjegyeket, ellenkező esetben jogait hivatalos úton érvényesíti. Ha ezek után sem teremt rendet a munkáltató az ebédjegyek ügyében, a megrövidített alkalmazottnak nem marad más választása, mint bírósághoz fordulni, esetleg panaszt tenni munkáltatója ellen az illetékes Munkaügyi felügyeleten (Národný inšpektorát práce – http://www.safework.gov.sk). De számolnia kell azzal, hogy állításait bizonyítani kell.

Veszelei Viktória jogász

(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?