Múlt pénteken a kormány ellen tüntettek az emberek, s időről időre kisebb megmozdulásokat, tüntetéseket is szerveznek a lakosok egy-egy beruházás ellen, vagy ily módon a környezetvédők is fel szokták hívni a figyelmet bizonyos problémákra. Mi van akkor, ha nem engedélyeznek egy tüntetést? Erre a kérdésre keresi a választ ifj. Mészáros Lajos jogász, olvasói levélre reagálva.
Jogorvoslat betiltott tüntetés esetén
![tüntetés k](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/2025-02/foto_2_0.jpg.webp?itok=vHyIrpRm)
Egy mezőgazdasági cég tavaly egy környezetvédelmi szempontból aggályos telephely építését jelentette be községünkben. Néhány helyi lakossal tüntetést szerveztünk a tervezett építkezés ellen február elejére a cég székhelye melletti községi parkba. A tüntetést be is jelentettük minden kötelező adatot megadva, két nappal később a község mégis betiltotta a tüntetést, mert állítása szerint a tüntetés bejelentett helyén a résztvevők egészsége veszélyeztetve lehet, mivel a park mellett van a település legforgalmasabb kereszteződése. Ezt az indokot mondvacsináltnak tartjuk, és a tiltás igazi okának azt gyanítjuk, hogy a park mellett lakik a polgármester is. Azt szeretném tudni, hogy lehet-e jogi lépéseket tenni egy tüntetés betiltása ellen, és ha igen, mi ennek a menete?
A gyülekezési jog egy politikai alapjog, amelyet közvetlenül az Alkotmány 28. cikke garantál, rendelkezve arról is, hogy a békés gyülekezés lehetőségét nem szabad engedélyhez kötni. Ez az alapelv érvényesül a gyülekezési jog gyakorlását részletesen szabályozó Tt. 84/1990 sz. a gyülekezési jogról szóló törvényben (Gyjt.) is, amely szerint a szervezett gyülekezések (tüntetések, menetek stb.) megtartásáért nem kell külön engedélyért folyamodni, hanem elég őket bejelenteni a helyileg illetékes községnél.
Szem előtt kell viszont tartani azt is, hogy a gyülekezési jog nem egy ún. abszolút jog, ezért bizonyos törvénybe foglalt esetekben igenis korlátozható. Ilyen esetnek számít pl., ha egy adott helyre és időpontra több eltérő gyülekezés lett bejelentve, és a szervezők nem egyeznek meg az időpontok módosításában (ilyenkor a később bejelentett gyülekezéseket tiltják be), de ilyen „klasszikus” eset az olvasónk által említett, a résztvevők egészségére veszélyt jelentő helyen megrendezendő tüntetés is. Érdekesség, hogy a lehetséges tiltási esetek listája a Gyjt. egy tavalyi módosításával viszonylag szélesre bővült, így újonnan a község már azt a bejelentett gyülekezést is betilthatja, amely pl. egy olyan személy lakhelyének közelében valósulna meg, akinek a munkásságával vagy funkciójával összefügg a gyülekezés témája (a bejelentő pedig nem hajlandó a gyülekezési helyszín megváltoztatására), vagy azt, amely pl. egy olyan bíróság 50 méteres körzetében valósulna meg, amely döntéshozatalával a gyülekezés témája összefügg.
Némely tüntetések betiltását tehát a törvény bizonyos feltételek teljesülése mellett lehetővé teszi. Egy tüntetés (gyülekezés) betiltása azonban a gyülekezési jog jelentős korlátozásának minősül, épp ezért a bírósági joggyakorlat (pl. I. ÚS 193/03) szerint az efféle korlátozás csak akkor jogszerű, ha szükséges és arányos intézkedésnek minősíthető, vagyis, ha az adott korlátozásra létezik törvényes indok, és ha legitim célt követ, amely legitim cél érdekében elengedhetetlen az adott korlátozás alkalmazása (vagyis a tüntetés betiltása).
Amennyiben olvasónk úgy gondolja, hogy az általa is szervezett tüntetés betiltása jogszerűtlen volt, a tiltásról szóló döntés kézbesítésétől számítódó 15 napon belül keresettel fordulhat az illetékes közigazgatási bírósághoz. A beadvány 70 €-s illetékkel jár, és sajátossága, hogy a bíróságnak 3 napon belül döntenie kell róla. Ha pedig a bíróság, helyt adva a beadványnak, megsemmisíti a község döntését, az eredetileg betiltott tüntetés megtartható a bejelentett helyszínen a bírósági döntés jogerősségétől számítódó 30 napon belül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.