Mária Kolíková, a titkosszolgálatot felügyelő parlamenti különbizottság elnöke úgy véli, sok nyitott kérdés maradt Pavol Gašpar meghallgatása után
Gašpart a parlament különbizottsága is számonkérte
Pavol Gašpar, a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) újonnan kinevezett igazgatóhelyettese hétfőn megjelent a titkosszolgálatot felügyelő parlamenti különbizottság ülésén, ahol az ellenzéki képviselők faggatták a kinevezésének körülményeiről, valamint az SIS működéséről.
A kormány múlt héten Pavol Gašpart, az igazságügyi minisztérium korábbi államtitkárát nevezte ki az SIS igazgatóhelyettesének. Robert Fico (Smer) miniszterelnök és kabinetje eredetileg Tibor Gašpar (Smer) parlamenti képviselőt és egykori országos rendőrfőkapitányt szerette volna a titkosszolgálat élén látni, de Zuzana Čaputová köztársasági elnök jelezte, nem hajlandó olyan személyt kinevezni, aki ellen büntetőeljárás zajlik, így Ficóék választása végül a párttársuk fiára esett.
A fiatalabbik Gašpar kinevezését azonban szintén problémásnak találta az államfő, így a kormány taktikát váltott: ahelyett, hogy igazgatót javasoltak volna a köztársasági elnöknek, megváltoztatták az SIS titkosított statútumát, mégpedig oly módon, hogy az igazgatóhelyettes gyakorlatilag vezetői jogkörökhöz juthat. Ezt követően visszahívták Gašpart az államtitkári székéből, majd kinevezték a titkosszolgálat igazgatóhelyettesének, ezzel gyakorlatilag megkerülve az államfőt.
Čaputová jelezte is aggályait a kormány eljárása kapcsán, de mint mondta, nem létezik hatékony jogorvoslati eszköz a folyamat megállítására.
Az ellenzék viszont nem hagyta annyiban a dolgot. A Progresszív Szlovákia (PS) a hétvégén jelezte, panaszt nyújt be a Főügyészségre, mert úgy vélik, a kormány lépései törvénysértőek lehetnek.
Ma pedig már arról tájékoztattak, hogy a panaszt hivatalosan is eljuttatták Maroš Žilinka hivatalába, amit a Főügyészség is megerősített.
„Az egész ország érdeke, hogy az ügyészség megvizsgálja az eljárást és a köztársasági elnök megkerülését, szükség esetén pedig intézkedjen. Mind az SIS-nek, mind a kormánynak foglalkoznia kellene azzal, hogy a közvélemény is megbízzon ebben a folyamatban”
– üzente Zuzana Števulová, a PS parlamenti képviselője.
Mária Kolíková (SaS), a titkosszolgálatot felügyelő parlamenti különbizottság elnöke hétfő délutánra ülést hirdetett, amin végül maga Gašpar is megjelent. A koalíciós képviselők azonban nem mentek el, így a bizottság nem volt határozatképes, de az SIS igazgatóhelyettese így is vállalta a beszélgetést, informális keretek között.
Gašpar az ülést követően úgy nyilatkozott, nem gondolja, hogy a kormány a kinevezésekor megkerülte volna az államfőt. A statútum módosításával kapcsolatban nem akart nyilatkozni, ahogy azt sem árulta el, hogy mióta dolgozik a titkosszolgálat kötelékében. Úgy véli, a kinevezése nem okoz majd problémát az SIS nemzetközi megítélésében – az ellenzéki képviselők ugyanis attól tartanak, hogy az új igazgatóhelyettes kinevezésének körülményei bizalmatlanságot kelthetnek a külföldi titkosszolgálatokban, ami az SIS elszigetelődéséhez vezethet.
Kolíková azonban úgy gondolja, a jelenlévők nem kaptak kielégítő válaszokat Gašpartól, például a biztonsági átvilágítását érintő kérdésekkel kapcsolatban sem. Továbbá elmondta, ellentmondásos lépésnek tartja az új igazgatóhelyettes kinevezését. Úgy fogalmazott, a jövőre nézve fontos kérdés lesz, pontosan hogyan ellenőrizheti az általa irányított bizottság a titkosszolgálat működését. A bizottság ülésén foglalkoztak a statútum megváltoztatásának értelmezési kérdéseivel is, de az ellenzéki képviselők nem kaptak ígéretet Gašpartól arra vonatkozóan, hogy feloldják a titkosítást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.