ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓPozsony. Saját ötlettel rukkolt elő a parlamenten kívüli Polgári Konzervatív Párt (OKS): rájöttek, mi alapján kellene bűnvádi eljárást kezdeményezni Ivan Gašparovič államfővel szemben.
Gašparovič: Sulík az ország szégyene
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Pozsony. Saját ötlettel rukkolt elő a parlamenten kívüli Polgári Konzervatív Párt (OKS): rájöttek, mi alapján kellene bűnvádi eljárást kezdeményezni Ivan Gašparovič államfővel szemben. A párt képviselői szerint ugyanis igazolható, hogy az államfő megsértette az alkotmányt azzal, hogy a parlament által főügyésszé választott Jozef Čentéš kinevezéséről vagy kinevezésének elutasításáról nem döntött megfelelő határidőn belül.
Az SaS képviselői a héten bejelentették, a parlament elé terjesztenek egy javaslatot az államfővel szembeni bűnvádi eljárás megkezdésére. Ők arra alapoznák a javaslatot, hogy Gašparovič önkényes érvelés alapján utasította el a főügyészjelölt kinevezését. Richard Sulík pártelnök szerint Gašparovič szándékosan megsértette az alkotmányt, s kijelentette: ez az államfő az ország szégyene. Gašparovič tegnap visszaüzent neki, szerinte Sulík az ország szégyene. „Például azért, amiért még házelnökként az Alkotmánybíróság tiltó előzetes határozata ellenére kihirdette a főügyészválasztást” – véli az államfő.
Az OKS szerint a javaslat jogilag akkor lenne megalapozott, ha a döntés határidejére alapoznák. A párt emlékeztetett, hogy a parlament 2011. június 17-én választotta meg Čentéšt, az államfő pedig csak 2012. december 28-án döntötte el, hogy nem nevezi ki. Az alkotmány szerint viszont az államfőnek a parlament által megválasztott jelöltről haladéktalanul, megfelelő határidőn belül kell döntenie, amit ebben az esetben nem teljesített. A 18 hónap 11 napot az OKS szerint még véletlenül sem lehet megfelelő határidőnek nevezni.
A többi ellenzéki párt egyelőre nem tudja, hogy támogatna-e egy ilyen javaslatot. Ahhoz, hogy a parlament elé kerüljön, minimum 30 képviselőnek kell aláírnia. Ennyi aláírást az ellenzék még összegyűjthetne, viszont ahhoz, hogy a parlament az Alkotmánybíróságon eljárást kezdeményezzen az államfővel szemben, minimum 90 képviselő szavazatára, tehát a Smer voksaira is szükség van. A KDH elnöksége hétfőn, a Hídé pedig kedden foglalkozik majd a beadvánnyal. „Csak ezután fogunk nyilatkozni” – mondta Simon Zsolt, a Híd alelnöke. Az SDKÚ előbb megvárná, miképp dönt az Alkotmánybíróság Čentéš beadványairól, az OĽaNO képviselői pedig saját jogi elemzést dolgoznak ki arról, hogy alkotmányellenes-e a kinevezés elutasítása, vagy sem. (dem, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.