Furcsaságok Malina Hedvig állítólagos támadóinak hazugságvizsgálata körül

Nyitra |

<p>A hazugságvizsgálat egyáltalán nem igazolta olyan egyértelműen Malina Hedvig feltételezett támadóit, mint azt a főügyész állította.</p>

Róber Bencivel az első „sikertelen“ próbálkozás után megismételtették a tesztet, Marcel Grzybet pedig egy másik módszerrel is meg kellett vizsgálni, mire az eredmény azt mutatta, hogy mindketten igazat mondtak. Dobroslav Trnka főügyész 2008 decemberében jelentette be, hogy a két fiatalember, akik feltűnően hasonlítanak a Malina Hedvig támadóiról készült fantomképekre, sikerrel abszolválta hazugságvizsgálatot. Azt, hogy erre mikor és hol került sor, nem árulta el, és a vizsgálatra az Malina Hedvig ügyvédjét sem hívták meg, holott jogában állt volna részt venni azon. Roman Kvasnica a vizsgálat jegyzőkönyvét is csak a napokban - nyolc hónapos késéssel kapta meg.

Róbert Benci első alkalommal 2008. november 12-án vetette alá magát a hazugságvizsgálatnak a kriminalisztikai kutatóintézet bazini munkahelyén. A szakértőnek rögtön elmondta, hogy az éjszaka két fájdalomcsillapító tablettát vett be, de teljes mértékben alkalmasnak érezte magát a vizsgálatra. A bevezető beszélgetés során azt mondta, Malina Hedviget nem ismeri, soha nem is hallott róla, a kérdéses napon aludt, és esze ágában sem lett volna „bármilyen csaj miatt hétkor kelni“. Következtek a tesztkérdések - „Személyesen jelen volt-e Malina Hedvig megtámadásánál 2006 augusztusában?, Megtámadta-e Malina Hedviget 2006 augusztusában Nyitrán?, A támadás során írt-e gyalázkodó szöveget Malina Hedvig blúzára?, Elvitt-e valamilyen okmányokat Malina Hedvigtől? -, melyekre nemmel válaszolt, de a fiziológiai reakciók alapján nem lehetett egyértelműen megállapítani, igazat mondott-e.

Ugyancsak 2008. november 12-én végezték Marcel Grzyb hazugságvizsgálatát - furcsamód ugyanabban az időben min tRobert Benciét. Mindketten 9.03 perckor kezdték a tesztet, Grzybé három óra tíz percen át, Bencié két óra negyven percig tartott. A vizsgálatot végző és felügyelő három szakember közül kettő mindkét alanynál jelen volt, hogy ezt hogyan tudták a kutatóintézetben megoldani, az egyelőre rejtély.

Marcel Grzybnek először három kérdést tettek fel: „Megtámadta-e Malina Hedviget 2006. augusztusában Nyitrán?, Megtámadta-e Malina Hedviget 2006. augusztusában Nyitrán a nyírfaligetben?, Valamilyen módon bekapcsolódott-e Malina Hedvig megtámadásába?". A válaszokból nem lehetett egyértelműen megállapítani, igazat mond-e.

Róbert Benci hazugságvizsgálatát 2008. december 1-jén ismételték meg, a fiatalember ekkor kialvatlanságra panaszkodott - a jegyzőkönyv szerint alig négy órát aludtazéjszaka. Azelső kétkérdésre - „ Megtámadta-e Malina Hedviget 2006 augusztusában?, Megtámadtae Malina Hedviget2006 augusztusában Nyitrán? - adott válaszát a szakértők úgy értékelték, hogy igazat mondott. Közben Benci engedélyt kért, hogy felhívhassa a bátyját, aki várt rá, hogy hazavigye. Mivel az nem vette a telefont, Benci nyugtalankodni kezdett, hogyan jut haza pénz nélkül.

A másik két kérdésre már nem adott meggyőző válaszokat, az eredmény szerint nem lehetett egyértelműen megállapítani, igazat mondott-e. A szakértők, ezt annak tudták, be, hogy álmos, és nyugtalanítja őt, hogyan jut haza. A szakértők ezúttal is arra a következtetésre jutottak, hogy nem lehet egyértelműen megállapítani, igazat mondott-e az alany a releváns kérdésekben. Ennek ellenére a főügyészség a vizsgálat eredményét a vizsgált személyek igazmondásának bizonyítékaként tálalta.

Roman Kvasnica szerint a hazugságvizsgálat jegyzőkönyve is csak azt bizonyítja, hogy a főügyészségen a gombhoz varrják a kabátot, és a virtuális elméletekhez keresnek igazolást. „A hazugságvizsgálat eredménye Szlovákiában nem számít bizonyítéknak a bíróság előtt, ezért a közvélemény befolyásolásán kívül az egésznek semmi értelme. Ennek ellenére meglep, milyen könnyen beleegyezett a támadókról készült fantomképekre a megtévesztésig hasonlító két személy, hogy alávetik magukat a tesztnek“ - mondta lapunknak Roman Kvasnica, aki szerint már a kérdésfelvetés is tendenciózus volt. „Bárki volt a támadó, nem tudhatta, hogy hívták a lányt, ezért szándékosságra utal, hogy a kérdésekben mégis szerepel a név“ - véli az ügyvéd. Egy általunk megkérdezett, neve elhallgatását kérő pszichológus szerint, mivel a hazugságvizsgálat során csak igennel vagy nemmel lehet válaszolni, minden a kérdések megfogalmazásán múlik.

A támadók nem ismerték áldozatuk nevét, ezért egy kis felkészítést követően, nyugodt szívvel válaszolhatták azt, hogy nem támadták meg Malina Hedviget. Benci és Grzyb hozzáállásáról, és az egész vizsgálatról csak az ott készült videó vagy hangfelvétel árulna el többet, de azt az ügyvéd egyelőre nem kapta meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?