Folytatódtak az elbocsátások, továbbra is csökkennek a bérek

hotel
Pozsony |

Az áprilisi mélyponthoz képest májusban ugyan már enyhén javult a helyzet a szlovák gazdaságban, a legtöbb ágazatban azonban stagnálnak a cégek bevételei, amit az alkalmazottak is megéreznek. Folytatódtak az elbocsátások, és egyes ágazatokban a bérek csökkenése is felgyorsult.

A koronavírus-járvány márciusi megjelenését követően a kormány drasztikus korlátozásokat léptetett életbe, amelyek miatt áprilisra csaknem teljesen leállt a szlovák gazdaság. A Statisztikai Hivatal legfrissebb, hétfőn közzétett felmérése szerint a fokozatos enyhítéseket követően a helyzet májusra már némiképp javult, az ágazatok többségében azonban ezt még nem érezték meg.

„Májusban csak az iparvállalatok helyzete javult látványosabb mértékben az előző hónaphoz képest, a bevételek ebben az ágazatban nagyjából a negyedével ugrottak meg áprilishoz viszonyítva. A többi ágazatban stagnálást vagy csak rendkívül alacsony növekedést mértek, a közlekedésben és raktározásban vállalkozók bevételei azonban tovább estek”

– nyilatkozta Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője. A változás szerinte az iparban is csak az előző hónaphoz képest tekinthető pozitívnak. Az iparvállalatok bevételei májusban még mindig több mint a harmadával maradtak el az egy évvel korábbiaktól, ezen belül pedig az autógyártók bevételei 54 százalékkal estek vissza. Ennél is rosszabb mutatókat már csak az utazási irodák könyvelhettek el, amelyeknek a bevételei több mint 80 százalékkal maradtak el a tavalyiaktól.

A cégek problémái egyre jobban meglátszanak a foglalkoztatáson és a béreken is, miközben a legnagyobb érvágás a szállodákban és éttermekben dolgozókat érte. A szállodákban idén májusban csaknem az ötödével kevesebben dolgoztak az egy évvel korábbinál, több mint a tizedével csökkent azonban az éttermekben dolgozók száma is. Az építőiparban az alkalmazottak 8, az iparban a 7, a kiskereskedelemben pedig több mint az 5 százalékát bocsátották el. Az egyedüli ágazat, amelyben több mint 5 százalékkal nőtt az alkalmazottak száma, az az IT-szektor volt.

A bérek zuhanását is leginkább a szállodákban dolgozók érezték meg. A szállodaiparban idén májusban 536 euró volt a bruttó átlagbér, csaknem a harmadával kevesebb, mint egy évvel korábban. Az éttermekben dolgozók fizetése ugyan kisebb mértékben, nem egész a tizedével csökkent, a bérek szempontjából ennek ellenére azonban továbbra is ez az ágazat a sereghajtó, 478 eurós bruttó átlagbérrel. Az átlagbér csak egy ágazatban volt magasabb – persze alig fél százalékkal – a tavalyinál, mégpedig a kiskereskedelemben, ahol májusban ez 794 euró volt. Az összes többi ágazatban csökkenést mértek. A közlekedésben (976 euró) a tizedével estek vissza a fizetések, az iparban ugyanakkor csak 3 százalékkal zsugorodtak, így még mindig 1231 euró körül mozogtak. A vizsgált ágazatok közül a legnagyobb átlagbért, 1977 eurót továbbra is az IT-ágazat fizette.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?