Folytatódik a reálbérek csökkenése

pénz euró
Pozsony |

Az átlagbérek a Statisztikai Hivatal által vizsgált ágazatokban az elmúlt év végén is nőttek, megfejelve az év végi prémiumokkal, azonban még ez sem volt elég ahhoz, hogy pótolja az infláció negatív hatását. Az alkalmazottak többsége a fizetéséből kevesebbet engedhet meg magának, mint egy évvel korábban.

A Statisztikai Hivatal közzétette a tavaly novemberi átlagfizetéseket a kiemelt gazdasági ágazatokban. Ez az a fizetés, amelyet az alkalmazottak decemberben kapnak meg a számlájukra, és amely így az esetek többségében tartalmazza az év végi jutalmakat is, vagyis magasabb, mint az azt megelő és az azt követő hónapok átlagbére. Példaként az iparvállalatokat vehetjük, amelyeknél az októberi, nagyjából 1300 eurós bruttó átlagbért követően, a novemberi átlagfizetés megközelítette az 1700 eurót. Ez utóbbi egy évvel korábban egyébként még csak 1550 euró volt. Hasonló a helyzet azonban a többi ágazatban is.

„A legjobban fizető ágazatnak – a bruttó 2570 eurós átlagbérével – az elmúlt év végén is az IT-szektor számított. A sorban az energiaszolgáltatók (2310 euró), a már említett iparvállalatok és a nagykereskedelem (1578 euró) következik”

– mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője. Szerinte a novemberi bruttó átlagfizetés egyébként csaknem az összes vizsgált ágazatban meghaladta az ezer eurót, az egyedül kivételnek az éttermek, cukrászdák, kocsmák számítanak, ezek alkalmazottai ezúttal is csak 636 eurós bruttó átlagfizetésre számíthattak.

Az egy évvel korábbihoz képest a legnagyobb átlagos bérnövekedést, egész pontosan 26 százalékosat, a szállodaiparban regisztrálták, ami azonban nagyrészt azzal magyarázható, hogy egy évvel korábban, 2021 őszén az ágazat még a koronavírus-járvány ellen hozott óvintézkedésekkel volt kénytelen megküzdeni. A nominális átlagbér éves növekedése az IT-ágazatban volt a legalacsonyabb, alig 5 százalékos, mivel azonban ez a legjobban fizető ágazat, abszolút összegben így is tetemes pluszpénzt tehettek zsebre az itt dolgozók.

„A magas infláció miatt azonban a reálbérek éves szinten szinte minden ágazatban csökkentek”

– tette hozzá Morháčová. A legnagyobb mértékben, 8,8%-kal az IT-ágazatban, a legkisebb mértékben, 1%-kal az építőiparban, 2%-kal pedig a kiskereskedelemben. A többi ágazatban a visszaesés 4,6% (nagykereskedelem) és 6,4% (éttermek) között mozgott. A reálbérek csak a szállodaiparban nőttek, nagyjából 9%-kal.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?