Folyamatok – szépséghibákkal

A parlament elfogadta az összes közigazgatási törvényt, melyet a Magyar Koalíció Pártja (MKP) kormányban maradásának feltételéül szabott. Az MKP Országos Tanácsa október 13-i ülésén erről és a közelgő megyei önkormányzati választásokról, a jelöltekről, koalíciókról is szó lesz. Farkas Pál OT-elnökkel beszélgettünk.

Farkas Pál: „Tanulva tapasztalatainkból alaposabban kell felkészülnünk a választásokra.” Somogyi Tibor felvétele A minap azt mondta, új szelek, éspedig a demokrácia szelei fújdogálnak a Kárpát-medencében. Ez derűlátásra vall.

Igen, új szelek kezdenek fújdogálni, melyek hozzánk is magasabb szintű demokráciát hoznak. A parlament által jóváhagyott közigazgatási törvényeknek köszönhetően olyan hatáskörökről döntenek megyei és helyi szinten, amilyenekről 1920 óta csak álmodni lehetett. Az állam eddig görcsösen ragaszkodott mindenhez.

Talán elfelejtette, hogy a hatásköröket nyolc megyére ruházzák át? Hogy a magyarok nem ezt akarták?

Sajnos, a folyamat óriási szépséghibája, hogy a közigazgatási felosztást szabályozó törvény rossz határokat vont meg. Más határok több mozgásteret és lehetőséget biztosítanának. Két lehetőségünk volt: vagy megsértődünk, hátat fordítunk a koalíciós partnereknek – mert övön aluli ütés volt, hogy a baloldal lepaktált Mečiarékkal –, vagy eltekintünk a rossz határoktól, és odafigyelünk, hogy a megyei és községi vagyonról, a költségvetési szabályzókról, illetve a községi önkormányzatokról szóló jogszabályok valóban reformtörvények legyenek.

Valóban megsértődésnek tartotta volna, ha az MKP kilép a kormányból?

Igen, de ez megingatta volna Szlovákia politikai, társadalmi és gazdasági helyzetét, s idő előtti választásokba torkollott volna. Kérdéses, ez jó lett volna-e. Az Országos Tanács bölcsen döntött, mert ha már sem a területi felosztást, sem a választási rendszert nem tudtuk megváltoztatni, legalább a többi törvényt befolyásolhattuk. Ez sikerült, ami számomra azt jelenti, hogy új szelek fújnak Szlovákiában.

Az Országos Tanács elnökeként Ön tudja a legjobban, hogy az udvardi határozat szerint akkor nem lép ki az MKP a kormányból, ha az említett törvényeket elfogadja a parlament. Derűlátása azt is jelenti, hogy az MKP most már a kormányban marad? Végleg lezárhatjuk ezt a fejezetet?

Egyértelműen. Frakciónk szavazásából nyilvánvaló: az adott körülmények között sikerült elérnünk, amit akartunk. Az MKP továbbra is a kormány szerves tagja marad, odafigyelünk a kormányprogram teljesítésére. Nem lépünk ki a kormányból.

Ezt még a nagykaposi ülésén az Országos Tanácsnak is meg kell erősítenie?

Az udvardi határozat világos volt, de Nagykaposon biztosan foglalkozunk ezzel a kérdéssel, hiszen az elmúlt időszak eredményeit értékelni fogjuk. Nem hiszem, hogy továbbra is napirenden tartjuk a kormányból való kilépésünket. Ez nem zárja ki, hogy a jövőben akadhat olyan probléma, mely sérti a nézeteinket, ellentétes a kormányprogrammal, és hasonló reakciót válthat ki belőlünk.

A magyar párt nem tett le a megyehatárok megváltoztatásáról; ez az udvardi határozatban is megfogalmazódik. Jelenleg hiányzik az ehhez szükséges politikai akarat. Sikerül valaha helyrehozni ezt a „szépséghibát”?

Nem nyugszunk bele, elkövetünk mindent, hogy ezt a felosztást megváltoztassuk. Tény, hogy a jelenlegi hangulat nem kedvező, sajnos, most nem tudunk mit csinálni a felosztással. Napok választanak el bennünket a megyei választásoktól. De a következő parlamenti választásokra felkészülünk, hasonlóan gondolkodó partnereket keresünk, hiszen a szlovákok sem mind elégedettek. Ezenkívül szerintem feltételként kellene megszabni, hogy csak olyan párttal lépünk koalícióra, mely hajlandó változtatni a helyzeten, hogy jövőbeli partnereink kezdettől fogva tisztában legyenek ezzel a követeléssel.

Nem valószínű, hogy ez alatt a rövid idő alatt sokat változna a helyzet, ugyanazokkal a pártokkal, emberekkel kell keresni az egyettműködés lehetőségét. Ha az MKP ilyen feltételt szab, talál egyáltalán partnert?

Minden a politikától és a választások eredményétől függ, és tanulva tapasztalatainkból, alaposabban kell felkészülnünk a választásokra és az utána esedékes tárgyalásokra. Mindenképpen ragaszkodnunk kell a megyehatárok módosításához. Nem állítom, hogy tizenkét megyét kell létrehozni. A természetes régiókat kell egyesíteni.

A regionális önkormányzati választások egyfajta erőpróbaként is felfoghatók a parlamenti választások előtt. Az MKP hogyan készül?

Intenzíven. Elkészítettünk egy kampánytervet, programvázlatot az egyes megyék számára, járási szinten is megindult a munka. Minden alapszervezetünk jelölteket állíthatott. A képviselői helyek járáson belül jöttek létre, javasoltuk az egyes elnökségeknek, hogy a régiók szerint osszák szét a helyeket, és ennek alapján a járási elnökség vagy közgyűlés határozzon a listákról. A következő kritériumokat szabtuk meg: fontos a szakmai és politikai rátermettség, feddhetetlenség, a jelöltnek legyen legalább középiskolai végzettsége, de ajánlatos a felsőfokú végzettség, és legalább egy éve legyen aktív párttag. Ez alapján a járási szervek a napokban összeállítják listáikat, melyeket az egyes kerületi tanácsok hagynak jóvá. Az Országos Tanács október 13-án csak tudomásul veszi, megvitatja a listákat, és ha nem merül fel probléma, jóvá is hagyja. Tehát csak a kritériumokat szabtuk meg országos szinten, egyébként az alapszervezetek szabad kezet kaptak.

A koalíciók kialakításában is?

Igen, hadd döntsék el maguk, mi előnyösebb: egyedül indulni vagy koalíciót kötni. A Nagyszombati és a Nyitrai kerületben tudjuk elképzelni, hogy önállóan induljon az MKP, hiszen ott él a legtöbb magyar. És a jövőt illetően bizony fel kell mérnünk a párt erejét, a szlovákiai magyarság összetartását. Legalábbb ebben a két régióban a megyefőnökjelöltünknek is ringbe kell szállnia, hogy kiderüljön: képesek vagyunk-e mozgósítani a szlovákiai magyarságot. Ha ez első körben sikerül, a második körben – mely akaratunk ellenére került a választásokról szóló törvénybe – az lesz a kérdés: egy demokrata magyart vagy egy nem demokrata szlovákot választ-e a lakosság.

Hogy magyar megyefőnököt válasszanak, ahhoz a jelöltnek a szlovák ajkúakat is meg kell tudnia szólítani és győzni.

Igen, de a legfontosabb kérdés akkor is az lesz: a magyarellenesség vagy a demokrácia győz-e. Itt tudjuk igazán felmérni a szlovákiai demokrácia szintjét. Természetesen a szlovák községekben is kampányolni fogunk.

Bár szabad kezet kaptak a járási szervek, azt azért csak megszabták, mely pártokkal ne működjenek együtt?

Azt ajánlottuk, a jelenlegi koalíciós pártokat tartsák legfontosabb partnereiknek, és a demokratikus erőkre építsenek. Az ajánlások alapján alakulnak a koalíciók, sőt néhol nem parlamenti párttal is mutatkozik az együttműködés.

Az Új Polgár Szövetségére és a Pozsonyi kerületre céloz?

Igen, és kíváncsian várom, a járási szervek mire alapozzák, mivel magyarázzák meg ezt a szövetséget.

Ľubo Romant jelölték. Ő valóban elfogadható megyefőnök, vagy megint csak a kisebbik rossz?

A kollégák bizonyára alaposan mérlegelték szakmai és politikai rátermettségét, és mint említettem: kíváncsian várom érveiket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?