<p>Az MKP véleménye a mezőgazdasági minisztériumnak a földtulajdonnal és a termőföld külföldiek általi felvásárlásának lehetőségével kapcsolatos álláspontjáról - közöljük a párt Új Szó Online-hoz eljuttatott állásfoglalását.</p>
Földvásárlás - az MKP világos állásfoglalást vár Simontól
"Az MKP nem tartja egyértelműnek a mezőgazdasági Minisztériumnak a földhöz való tulajdonjog rendezésével és a termőföld külföldi személyek általi felvásárlásával kapcsolatos álláspontját. Annak ellenére, hogy Simon Zsolt nagyon jól ismeri a termőföld külföldiek általi felvásárlásával és művelésével kapcsolatos helyzetet és problémákat, valamint a természetes és jogi személyek földvásárlási lehetőségei közötti különbségeket, nem érezzük, hogy jelentősebb mértékben igyekezne megoldani azt a helyzetet, amelyet a mezőgazdászok úgy jellemeznek, hogy a hazai tulajdonosoknak szó szerint „kihúzzák a talajt a lábuk alól”.
Az MKP mezőgazdasági és környezetvédelmi alelnökeként 2007 óta ebben az ügyben többször cselekvésre hívtam fel Simon Zsoltot – akkor még stratégiai kollégámat. Sajnos, az MKP képviselői klubja 2007 őszén nem járt sikerrel az akkori kormánykoalícióval szemben a körülbelül 30 paragrafust érintő módosító javaslatával – a mezőgazdasági földterületek bérbeadásáról szóló 504/2003 sz. törvény, a földterület tulajdonjogának módosításáról szóló 229/1991 sz. törvény, a földterületekhez való tulajdonjog visszaadásáról szóló 503/2003 sz. törvény, a földrendezésről, földtulajdon rendezéséről szóló 330/1991 sz. törvény és egyéb, eme problémákat legalább részben megoldani hivatott törvények terjedelmes módosításakor. Simon Zsolt azonban be sem kapcsolódott ebbe a tevékenységbe.
A 2010 augusztusában közzétett kormányprogramba a földtulajdon kérdésével kapcsolatban egy nem konkretizált kijelentés került „a kormány megerősíti a földhöz való tulajdonjogokat”. A Most-Híd politikai programjában és választási programjának prioritásai között hasonló, szintén nem konkrét frázisok szerepelnek, mint a „Védeni fogjuk szülőföldünket, amely a köztársaság alapja“. Azóta a tárca részéről két irányban figyelhettünk meg aktivitást a földhöz való tulajdon területén. A tárca elérte az illetékek eltörlését a legjobb minőségű mezőgazdasági földterület kivételéért a mezőgazdasági földalapból. Ezzel a javaslattal a viszonylag elmaradt dél-szlovákiai régiók fejlődése szempontjából egyetértünk, alapjában véve azonban ez a javaslat is megkönnyíti a földtulajdon átruházását, még ha ebben az esetben a nem mezőgazdasági célú leválasztásról van is szó. A második aktivitás a restitúciók rendezésével kapcsolatos változások megvalósítására vonatkozik, amely szerint cseretelket csak abban a kataszterben lehet megítélni, amelyben az eredeti igény felmerült, egyéb esetekben pénzügyi rendezésre kerül sor. Ezzel a javaslattal azért nem értünk egyet, mert elsősorban nem a jogra támaszkodik, hanem a múltban szerzett gyakorlati tapasztalatra, mely szerint a restitúció esetén jelen van a korrupció. Ez a tapasztalat bármennyire reális és kellemetlen, nem tartjuk megfelelő indoknak ahhoz, hogy megtagadjuk a tulajdonjogot és megtagadjuk a földhöz jutás lehetőségét azok számára, akiknek a tulajdonába a föld azelőtt tartozott, és akik továbbra is szeretnének földet birtokolni.
A földtulajdon védelme kifejezetten az egyik fő programpontja volt a V4-ek, Bulgária és Románia mezőgazdasági minisztereinek és államtitkárainak 2010. november 9-én Pozsonyban tartott találkozójának. A közös nyilatkozat ellenére, amely ezt a kérdést is érinti, Magyarországtól, Lengyelországtól, Romániától és Bulgáriától eltérően Szlovákia mostanáig meg sem próbálta kérvényezni a külföldiek általi földvásárlásra vonatkozó moratórium meghosszabbítását, miközben az említett országok ilyen irányú kérelmét már jóvá is hagyták. Nálunk a múlt év végén lejárt a moratórium, miközben a mai napig nem ismerjük Simon Zsolt egyértelmű álláspontját azzal kapcsolatban, hogyan kívánja megoldani a sürgős orvoslást igénylő helyzetet. A miniszter úr a magyarországi Hír TV vasárnapi (2011. 1. 9.) híradásában sem nyilatkozott egyértelműen ebben a kérdésben. Annak ellenére, hogy ebben a problémakörben a jogállás minden országban más, szeretnénk tudni a tárca egyértelmű álláspontját, mivel az idő sürget.
Pozsony, 2010. december 10.
Miklós László, az MKP mezőgazdasági és környezetvédelmi alelnöke"
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.