Finn vendég a Montágh iskolában

Erkki Vinkki gyógypedagógus, zenész Esztergom testvérvárosából, Espoo-ból érkezett szakmai látogatásra Esztergomba. Az itt töltött egy hét alatt a Montágh Imre Általános Iskola és Speciális Szakiskola tanítási módszereit tanulmányozta.

A finn gyógypedagógus magyarországi útját a Tempus Közalapítvány Comenius Pályázata tette lehetővé, amely az iskolák közötti együttműködést támogatja. A programnak több európai ország is tagja, a Montágh iskola pedagógusai tavaly Milánóban jártak tapasztalatcserén.

Erkki Vinkki főleg készségtárgyak oktatásán, mozgásterápia fejlesztő foglalkozásokon, matematikaórákon és egyéb olyan tanítási órákon vett részt, ahol a nyelvi nehézségek ellenére is nyomon követhetők voltak a Magyarországon használatos módszerek. Sok időt töltött a finn szakember Pintér Jánossal, az iskola pedagógusával, akivel már négy éve ismerik egymást. Pintér tanár úr a gyermekeket zenére oktatja az intézményben és vezeti az iskola xilofon zenekarát. Erkki Vinkki érdekesnek és hatékonynak tartotta a Pintér tanár úr által kidolgozott zenei tanítási módszert, amelyben olyan kottákból tanulnak meg a gyerekek egy-egy darabot, melyen a hangjegyek nem a szokásos kotta rendszerben találhatók, hanem a ritmusképlet alatt csak a hangjegyeknek megfelelő betűk vannak. Ugyanezek a betűk megtalálhatók a xilofonok lapocskáin is, így különösebb zenei előképzettség nélkül is könnyen elsajátíthatók akár több szólamra írt darabok is. Míg nálunk a betűk alkalmazására épül a szellemileg hátrányos helyzetű gyermekek zenei oktatása, a finn módszer szerint színek és formák segítségével könynyítik meg a zenetanulást. Nagyszerű eredmény, hogy egy olvasási nehézséggel küzdő zenészjelölt a jel-kotta használata során – a ritmikus olvasás hatására – javulást ér el tanulmányaiban is. Erkki Vinkki elmondása szerint egyéb területeken is eltérőek a tanítási módszerek, magyarországi tapasztalata szerint a Pető-módszerrel dolgozó pedagógusok sokkal több irányú szakképzettséggel rendelkeznek, munkájuk során látványosabb fejlődés érhető el a sérült gyermekeknél. Kiemelten fontosnak tartotta a tanítási órák kellemes légkörét, mely szintén a gyermekek készségeinek javítását segíti. Látogatása során napi 5 foglalkozáson vett részt, melyek mindegyikén – akár matematikaórán is – felhangzott egy-egy magyar népdal. A tantárgyi integráció ilyen alkalmazása a gyerekek óraközi pihentetését szolgálja, valamint segítséget ad abban is, hogy a kicsik figyelmét le tudják kötni a 45 perces óra idejére.

Az iskola xilofon zenekara február 17-én a zenekar házi koncertet adott Erkki Vinkki közreműködésével.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?