<p>„Szlovákiának olyan kormánya van, amely magát erősnek, szociálisnak és nemzetinek mondja. Ám egyik jelző sem igaz rá. A kormány egyetlen konkrét, részletes, pozitív projektet sem hajtott végre.” – volt olvasható a lesújtó kritika a Smerről a 2010-es parlamenti választás előtt.</p>
Ficót kritizálta, most miniszterként bizonyíthat
Ezeket a sorokat nem egy jobboldali kommentátor, hanem Juraj Draxler írta. Akit kedden Andrej Kiska államfő oktatási miniszternek nevezett ki – a Smer jelöltjeként –, Robert Fico második kormányában. A 2010-es írás címe egyébként A Smer nevű teher volt.
Draxler elődjéhez, Peter Pellegrinihez hasonlóan villámkarriert futott be. Szeptemberben oktatási államtitkár lett, mostantól miniszter. Az új házelnökhöz hasonlóan fiatal, 39 éves. Ezzel viszont vége is a hasonlóságoknak, ugyanis míg Pellegrini több mint egy évtizede járja a Smer politikai szamárlétráját, addig Draxler csak idén nyáron csöppent be a nagypolitikába.
Az új miniszter ahhoz a nem túl népes, ám ismert fiatal újbalos értelmiségi generációhoz tartozik, amely – többségében – nyugat-európai egyetemeken szocializálódott, és a 2000-es évek közepétől balról kritizálta az Ivan Mikloš-féle liberális gazdasági iskola elemzőit és híveit. Sokáig partvonalon kívülről kiabáltak, mivel a Smer számukra túlságosan szocialista volt, ám a 2012-es választások után megjelentek a kormánypárt szakmai holdudvarában. Ennek a generációnak a tagja például Martin Filko, aki a pénzügyminisztérium legfontosabb háttérintézményét (IFP) vezeti.
Draxler az USA-ban és Németországban végezte egyetemi tanulmányait, évekig egy elismert brüsszeli agytröszt munkatársa volt, közben a Trend és a Sme honlapjain vezetett blogjában kommentálta a hazai eseményeket. A közelmúltig közgazdaságtant oktatott különböző prágai egyetemeken, kritikusai szerint is felkészült szakember – ám kimondottan oktatáspolitikával eddig nem foglalkozott.
Államtitkárként a közoktatási és felsőoktatási változtatások előkészítéséért felelt, most miniszterként folytathatja a megkezdett munkát. Sok ideje ugyanakkor nem lesz céljai teljesítésére, szűk másfél év múlva ugyanis jönnek a választások, az utolsó kormányzati évben pedig csak ritkán van politikai akarat a nagyobb és éppen ezért nem ritkán költségesebb és kockázatosabb reformok átültetésére.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.