<p>2006 nyarán felfüggesztették a Smer ideiglenes tagságát, mivel koalícióra lépett a Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párttal. Most már jó nekik, Slotástól együtt. Az Európai Szocialisták Pártja (PES) teljes jogú tagjai körébe kívánja fogadni a Smert, a Magyar Szocialista Párt elutasító véleménye ellenére is.</p>
Ficóék bemasíroznak a PES-be
Állítólag a magyarokon kívül a többi tagpárt nem nagyon tiltakozott. Vagymegsemhallgatták őket. Annak ellenére, hogy Ficóék tagságának három évvel ezelőtti felfüggesztése nem vált okafogyottá - az SNS továbbra is kormánytag -, az európai szocialisták nagy részének már megfelel a Smer. Olyannyira, hogy értesüléseink szerint a párttömörülés december eleji prágai kongresszusán meg is szavazzák a Smer teljes jogú tagságát.
Ez ellen leginkább az MSZP tiltakozott, ám a jelek szerint egyre kevesebb a kritikushang. Avagy győzött a pragmatizmus. Időközben ugyanis megváltozott a két párt helyzete: míg 2006-ban az MSZP-nek 9 EP-képviselője volt, a Smernek pedig csak 3, addig a nyár eleji EP-választások után ez az arány 5:4-re módosult a Smer javára. Még fontosabb momentum lehet, hogy a Smer várhatóan a következő szlovák kormánykoalíció fő ereje is lesz, az MSZP ezzel szemben a 2010-es parlamenti választásokon történelmi vereség elé néz.
A tagság megszavazásával kapcsolatos értesüléseinket Monika Flašíková-Beňová, a Smer EP-képviselője sem cáfolta. „Ha minden úgy fog alakulni, ahogy most kinéz, akkor tagok leszünk" - mondta lapunknak a képviselő. FlašíkováBeňová szerint a tagság elnyerésében Martin Schulz, a szocialisták EP-frakcióvezetője ésPESelnöke, a dán Poul Nyrup Rasmussen voltak fő szövetségeseik.
Tabajdi Csaba (MSZP) lapunknak szintén megerősítette az értesülést. „Nem nagyon látok olyan komoly erőt, amelyik képes lenne módosítani ezt a döntést“ -mondta lapunknakTabajdiCsaba. AzMSZP továbbra is ellenzi a Smer felvételét, ezazonbannemeléga taggá válás megakadályozásához. „Vétójog önmagában nincs, mi természetesenellenefogunkszavazni“fejtette ki az MSZP EP-képviselője. „Tabajdi úron kívül senkinek nem volt problémája ezzel a döntéssel" -mondta Flašíková-Beňová. Tabajdi szerint viszont több más párt is ellenvetését fejezte ki, ám a PES elnökségi ülésén nem mondhatták el véleményüket.
A témával lapunk szerdai nyomtatott kiadásában bővebben is foglalkozunk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.