A kormányfő szerint az Alkotmánybíróság (AB) elnökének, Ivan Fiačannak le kellene mondania posztjáról.
Fico szerint az Alkotmánybíróság elnökének le kellene mondania
Fico szerint valakinek vállalnia kell a felelősséget azért, hogy a média hamarabb értesült a döntésről, mint a résztvevő felek. A kormányfő az Alkotmánybíróságról szóló törvény döntéshozatali határidőkre vonatkozó részének módosítását sem zárta ki.
„A döntés meghozatala és kézbesítése között eltelt pár óra” – mutatott rá a kormányfő, leszögezve, egyértelmű, hogy az Alkotmánybíróságról valaki tájékoztatta a „kormánnyal ellenséges médiát”. Hozzátette, még soha nem fordult ez elő, és ha módjában állna, leváltaná az Alkotmánybíróság elnökét. Ez az államfő jogköre, de nem feltételezi, hogy Zuzana Čaputová ilyen lépésre szánná el magát, viszont az új államfőnek meg kellene tennie.
A kormányfő arra is magyarázatot vár, miért tért el az AB eddigi saját gyakorlattól, és még azelőtt döntött a törvény hatályának felfüggesztéséről, hogy az megjelent volna a Törvénytárban. Feltette a kérdést, milyen politikai nyomás hatására hozott ilyen gyorsan döntést az AB.
Egyúttal felszólította a testületet, hogy most már ugyanilyen gyorsan döntsön magáról a törvénymódosítások tartalmáról, mert azok között számos hasznos változás is van.
A kormányfő szerint semmi alkotmánysértő nem lehet a büntetési tételek módosításában, vagy a vagyon elleni bűncselekmények során okozott kár nagyságának besorolásában. Hozzátette, hogy újabb módosítások is elképzelhetőek a Btk-ban, már áprilisban előterjeszthetik azokat. „Elkezdünk dolgozni a Btk. olyan módosításán, amely a hasznos dolgokra összpontosít, amelyeket normális körülmények között nem függesztene fel az Alkotmánybíróság, csak most nem volt ideje, mert nyomás alatt kellett gyors döntést hoznia” – szögezte le Fico.
Tibor Gašpar képviselő (Smer), korábbi rendőrfőkapitány aggódik, vajon precedenst teremthet-e az Alkotmánybíróság döntése a hatalmi ágak hármas felosztásában (végrehajtói, törvényhozói, bírói). „Meglátásom szerint a döntés megbonthatja ezt az egyensúlyt, és ezzel az alkotmányosság elveit” – jegyzete meg. David Lindtner, a kormányfő tanácsadója szerint politikai-jogi döntést hozott a testület.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.