Fico: Nem vagyok nyomozó

Kevés kivételtől eltekintve két éve vezeti a szlovákiai politikusok népszerűségi listáját, pártja mégis a vártnál gyengébben szerepelt a tavalyi képviselőházi választásokon. Ma a Smer támogatottsága legnagyobb az országban, Robert Fico pártelnök pedig jelentős előnnyel vezeti a toplistát. Vele beszélgettünk.

Elnök úr, évek óta hangzatos jelszavakkal hívja fel magára a figyelmet. Tavaly az óriásplakátokon azt hirdette, hogy loptak Mečiar országlásakor és ugyanez a helyzet Dzurindáék megbízatási ideje alatt is. A parlamentben azt kiáltotta a kormányfőnek, hogy milliárdokat vág zsebre. Mikor rukkol elő végre a bizonyítékokkal?

Nézze, én nem vagyok nyomozó, hanem ellenzéki politikus, akinek az a kötelessége, hogy nyilvánosságra hozza a gyanús ügyeket. A további lépéseket a bűnüldöző szerveknek kell megtenniük.

ĺgy viszont joggal állítják elsősorban az SDKÚ politikusai: ön csak azért hangoskodik és vádaskodik, hogy mindebből politikai tőkét kovácsoljon!

Ezt csak azért mondják, hogy lejárassanak, és szőnyeg alá söpörjék a korrupciótól bűzlő ügyeket. Én ugyanis olyan tényeket említettem, amelyek egyértelműen erre utalnak. Ugyebár Marián Jusko, a Szlovák Nemzeti Bank elnöke. Vajon nem furcsa-e, ha az a cég, ahol a felesége alkalmazott, négy jegybanki pályázatot nyer, s nemrég meg teniszkomplexum építésére kapott megbízást. S ugyanilyen zavaros történet az egyik pozsonyi kutatóintézet magánosítása, mindössze húszmillióért. Miközben az ügylet idején ötvenmillió volt a cég számláján. Vajon hova lett ez a pénz? S hogy lehetett így elkótyavetyélni ezt az intézményt, amikor csak a telek majdnem annyit ér, mint amennyi a vételár volt? A Szlovák Gázművek tulajdonrészének eladásakor államunk súlyos milliókat veszített a dollár árfolyamának zuhanása miatt. Főleg azért, mert erre az eshetőségre nem gondolt az a kormányalelnök, aki ma pénzügyminiszter. Legújabban az Eximbank vezetőségébe igyekeznek a kormánypártiak bejuttatni olyan személyeket, akik bizonyíthatóan az ő embereik. S mondok még egy érvet: vajon a NATO főtitkára miért éppen Pozsonyban beszélt arról, hogy mennyire veszélyes a korrupció, főleg a legfelsőbb politikai szinten?

Ha biztos mindebben, miért nem jelenti fel azokat, akikre gyanakszik?

Éppen ma megyek a főügyészhez és feltárom mindazt, amit tudunk, illetve amikre és akikre gyanakszunk. Egyre több információt kapunk a polgároktól is, akik jobban bíznak bennünk, mint a rendőrségben.

Pedig sokan azt állítják, hogy önök sem makulátlanok. Állítólag hatalmas adósságokat halmoztak fel a választások előtt. Rossz nyelvek szerint a párt gazdasági holdudvara alig várja az előrehozott parlamenti választásokat, mert már ők is oda akarnak kerülni a húsosfazékhoz...

Mindezek rosszindulatú feltételezések. Az előrehozott választásokat csakis a kormánykoalíció gyenge teljesítménye, viszálykodása és elképesztő szociális érzéketlensége idézheti elő. Esetleg az, hogy az ANO megunja a másodhegedűs szerepét, és otthagyja a partnereit.

A pártok és a politikusok kölcsönös gyanúsítgatásai miatt kiábrándító, sőt: kimondottan undorító a belpolitikai légkör. Véleménye szerint a bűnüldöző szervek miért képtelenek arra, hogy felderítsék a sok korrupciógyanús ügyet, és eljussanak a bírósági ítéletig?

Két fő okot említek. Ezeknek a szövevényes ügyeknek a kibogozásához jóval több kiváló szakember kellene. Csakhogy a versenyszféra sokkal jobban megfizeti az adószakértőket, informatikusokat és más, kiemelkedő tudású szakembereket, mint a rendőrség. Arról is tudunk, hogy egy-egy pártvezető és politikus bizony nyomást gyakorol a bűnüldöző szervekre, s ez is jelentősen lassítja a nyomozást és a vádemelést. Több olyan rendőrtisztviselővel beszéltem, akik ezt a tényt négyszemközt megerősítették, de nyilvánosan nem akarnak vagy nem mernek kipakolni.

Az utóbbi időben többször nekirontott a Magyar Koalíció Pártjának is. Bugár Béla szerint a Smer kezdi átvenni a Szlovák Nemzeti Párt korábbi szerepkörét...

Bosszant, hogy az MKP elnöke így nyilatkozott, mert vele és több más magyar parlamenti képviselővel szerintem korrekt a kapcsolatunk. Nem vagyok magyarellenes. Csáky Pált sem magyarként bíráltuk, hanem azért, mert Szlovákia európai uniós csatlakozását is felügyelő kormányalelnökként nem áll feladata magaslatán. Emiatt országunk nagy pénzektől eshet el. Nemcsak mi mondjuk ezt, hanem az Európai Bizottság képviselői is.

Megint az általánosságok. Konkrétumokat tud említeni?

Rövidesen ennek is eljön az ideje. A parlament áprilisi ülésszakán külön napirendi pontként javasoljuk megvitatni: vajon Szlovákia miként készült fel az integrációra. S ezen a vitanapon majd részletesen kifejtjük aggályainkat és kritikánkat.

Keményen ellenzik a magyar egyetem létrehozását is, máris megkérdőjelezik a várható színvonalát, jövőjét, holott ezt az intézményt is kizárólag a szlovák törvények alapján akkreditálhatják. S ha történetesen nem lesz nívós az oktatás, akkor nyilván kevesen jelentkeznek majd ide. Miért hát az idő előtti okvetetlenkedés, amelynek ugyancsak van magyarellenes éle?

Jövőre Szlovákia és Magyarország is tagja lesz az Európai Uniónak. Vagyis a szlovákiai magyar fiatalok például bármelyik magyarországi egyetemre jelentkezhetnek. Akkor meg minek százmilliókat kiadni új és hagyomány nélküli felsőoktatási intézmény létrehozására?

Egyebek között azért, mert a szlovákiai magyarok között jóval kevesebb az egyetemi végzettségű személy, mint amekkora az országos átlag. Égető a pedagógushiány, s az eddigi tapasztalataink szerint a Magyarországon végzett friss diplomások többsége nem tér vissza a szülőföldjére. Ha ez folytatódna, akkor az itteni magyar közösségben drámaian csökkenhet az értelmiségiek száma...

Az egyetemről a kormány javaslata alapján a törvényhozás dönt. A mi szakembereink az előterjesztett dokumentumok alapján alakítják ki végleges álláspontjukat. Mindenképpen azt fogjuk szorgalmazni, hogy az államvizsgákat a hallgatók szlovák nyelven tegyék le. Szerintünk csak így lehet elérni, hogy a végzősök a többség nyelvét, a szlovák szakkifejezéseket is kellő szinten ismerjék. Kíváncsian várom, miként reagál majd erre a javaslatunkra a Magyar Koalíció Pártja.

Végezetül hadd kérdezzem a Smer értékrendjéről. Harmadikutas politikai erőként határozták meg önmagukat, de ezzel nem arattak túl nagy közönségsikert. Merre tovább?

Továbbra is balközép párt vagyunk, amely integrálni kívánja a nálunk jóval kisebb baloldali, parlamenten kívüli erőket. Az SOP szerintem jól tette, hogy feloszlatta önmagát, másokat is szívesen befogadunk, ha jelentkeznek. Három éven belül szeretnénk belépni a Szocialista Internacionáléba és egyre eredményesebben betölteni azt az űrt, amely ma a hazai politikai palettán a baloldalon érzékelhető.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?