<p>Az Európai Parlament jobbára üres ülésterme előtt értékelte a héten Strasbourgban Robert Fico kormányfő Szlovákia európai uniós elnökségét. A jelenlevőktől dicséretet és kritikát is kapott.</p>
Fico értékelte az uniós elnökséget
Felszólalásában Fico elmondta, Szlovákia az unió soros elnökeként olyan kérdésekkel próbált foglalkozni az elmúlt hónapokban, amelyek valóban hatással vannak az emberek mindennapi életére. Mint mondta, megpróbáltak főként gyakorlati ügyekre fókuszálni, kidomborítva az Európai Unió pozitívumait a nyilvánosság számára.
Az EU a legnagyobb válságát éli át a megalapítása óta, a fő kihívások ezúttal nem kívülről, hanem belülről érkeznek, ami bizalmatlanságot szül – fogalmazott Fico a szlovák elnökség eredményeit értékelő vitában. Hozzátette, az uniós állampolgárok főként stabilitást akarnak, amelyet kizárólag egy egységes Európai Unió biztosíthat a számukra. Beszédében bírálta az olaszokat és a briteket is, mikor kijelentette, fontos lenne a visszatérés a gazdasági és biztonsági együttműködéshez, a béke fenntartásához, nem pedig a belpolitikai problémák megoldásával kellene foglalkozni az Európai Unió kárára, mint ahogy például a brit uniós tagságról kiírt népszavazás vagy a decemberi olasz referendum esetén történt.
„Robert, tegezni foglak” – szólt a kormányfőhöz Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, aki sikerként könyvelte el a szlovák elnökséget. Juncker példaként említette az uniós határ- és parti őrség létrehozását, az EU és Kanada közti szabadkereskedelmi megállapodást, valamint bizonyos terrorellenes intézkedéseket. Meglepően pozitív hangnemben értékelte az elnökséget a konkurens európai néppárti Francoise Grosette EP-képviselő, aki szerint Szlovákia „az elvárások ellenére nagyon jól megbirkózott a soros elnöki poszttal”.
Beatrix von Storch, a német populista AfD EP-képviselője már nem volt ennyire kedélyes. „Az elnökség alatt számos pénzügyi botrány tört ki az országában, ám önnek semmitől sem kell tartania, mert kormánypártban van. Ezeket a botrányokat mielőbb ki kell vizsgálni. Ezzel kezdje, ha propagálni akarja az uniót” – mondta. Az olasz jobboldali EP-képviselő, Marie Bizott még élesebben fogalmazott. „Azért jött ide, hogy az erkölcsről tartson előadást. De én megkérdezem tőle: miért kell Olaszországnak annyi sok menekültet befogadnia, Szlovákiának pedig nem?” – kérdezte Ficótól. A kormányfő csak később, a szlovák újságíróknak tartott sajtótájékoztatón válaszolt Bizottnak. „Annak a nőnek üzenem, hogy őrizzék jobban a határaikat” – mondta.
Szlovákia után január 1-jétől Málta veszi át az EU soros elnöki posztját. (dem, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.