<p>Pozsony. A Fico-kabinet, amely korábban minden magánosítástól elzárkózott, megtette az első lépéseket a Slovak Telekom maradék, 49 százalékos állami tulajdonrészének a privatizálásához. A magánosításból befolyt pénzösszegből kívánják finanszírozni az egybiztosítós rendszer bevezetését az egészségügyben.</p>
Fico eladja a Slovak Telekomot
ÖSSZEFOGLALÓ
A távközlési társaság 51 százalékos részvénycsomagját még 2002-ben szerezte meg a német Deutsche Telekom 900 millió euróért, a fennmaradó kisebbségi tulajdonrészből az állam 34 százalékot a gazdasági tárcán, 15 százaléknyit pedig a vagyonalapon keresztül ellenőriz. A Deutsche Telekomnak elővételi joga van a kisebbségi tulajdonrészre, a Fico kabinet ezért az első körben a német céggel vette fel a kapcsolatot. „Az első találkozóra az elmúlt hónapban került sor” – erősítette meg lapunknak a Hospodárske noviny gazdasági napilap által megszellőztetett információkat Stanislav Jurikovič, a gazdasági tárca szóvivője, aki szerint a tárgyalások csak most kezdődtek, a német cég így még nem nyilatkozott arról, hogy él-e az elővételi jogával. Elemzők szerint az is megtörténhet, hogy erről lemond. A következő találkozót a szóvivő szerint őszre tervezik, amikor már a konkrét lépéseket is szeretnék megvitatni.
Hogy a részvénycsomag mikor cserélhet gazdát, azt a gazdasági tárca egyelőre nem árulta el, hírlapi források szerint azonban erre már jövőre sor kerülhet. A sietség a kormány részéről indokolt lenne, hiszen a privatizációból befolyt összegből szeretné finanszírozni az egybiztosítós rendszer bevezetését az egészségügyben, amit 2015-re tervez. A kormány által korábban jóváhagyott szándéknyilatkozat szerint a három jelenlegi biztosító (Általános Egészségbiztosító, Dôvera, Union) egyesülne, miután az állam az utóbbi két, magánkézben levő biztosítót felvásárolja. Ha nem sikerül megegyezni a részvényesekkel, az állam kisajátítja őket, és az állami tulajdon eladásából fedezi majd az ezzel kapcsolatos költségeket. Emiatt egyáltalán nem mindegy, mekkora összegre tehet szert az állam a távközlési vállalat eladásából. A gazdasági tárca ugyan nem tett közzé konkrét elvárásait, az előző gazdasági miniszter, Juraj Miškov azonban korábban nagyjából egymilliárd euróra becsülte a kisebbségi részvénycsomag értékét. Az említett tulajdonrésznek köszönhetően az állam egyébként az elmúlt tíz évben nagyjából 600 millió euróhoz jutott az osztalékokon keresztül. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.