Nem azt kell ellenőrizni, van-e egy diáknál kés – az oktatási minisztérium vázolta, mivel garantálná a tanulók biztonságát

drucker biztonsági intézkedések

Tomáš Drucker oktatási miniszter megérti, hogy a szepesófalui tragédia aggodalomra adott okot és rengeteg kérdést vetett fel a tanulók biztonságával kapcsolatban. Állítása szerint a két halálos áldozatot követelő támadás után gyors beavatkozásra került sor a gimnáziumban. A tanulóknak, tanároknak és szülőknek nyújtott pszichológiai segítségnyújtás és támogatás folytatódik.

„A biztonságos környezet az iskolákban nem magától jön létre, hanem olyan intézkedések nyomán, amelyek szerves részét képezik az oktatási rendszerünknek” – fogalmazott Tomáš Drucker oktatási miniszter.

Úgy véli, ha egy iskolában a fizikai biztonsági intézkedésekre összpontosítunk, nem oldjuk meg a valós problémát. 

Vagyis nincs értelme ellenőrizni, hogy a tanulóknál van-e például kés vagy más fegyverként használható tárgy, amikor belépnek az iskolába.

„A szepesófalui történés arra emlékeztet, mennyire fontos, hogy társadalmunk figyeljen a mentális egészségre és a támogató környezet kialakítására a gyerekek, tanárok és az egész iskolai közösség számára” – mondta Drucker.

A minisztérium 5 pontban foglalta össze a már jóváhagyott és tervezett lépéseiket a biztonság növelése érdekében:

1. Megerősítenék a szakmai csapatok működését az iskolákban

A tanácsadó és prevenciós központok szolgáltatásait bővítik, hogy az iskolák számára biztosítsák a speciális támogatáshoz való hozzáférést.

2. Az oktatásban dolgozókat képzik

A Mentális egészség és megelőzés projekt keretében 2024 januárjától több mint 1100 szakembert képeztek ki a megelőzés, a biztonságos környezet kialakítása és a krízishelyzetek kezelése terén. Ez a képzési folyamat idén is intenzíven folytatódik.

3. Adatbázist hoznak létre

Egy prevenciós programokat összegyűjtő adatbázist indítanak a következő hónapokban. Ez megkönnyítheti az iskoláknak a hozzáférést bevált módszerekhez és stratégiákhoz az erőszak megelőzése érdekében.

4. Új irányelvek a zaklatás megelőzéséhez

2025 februárjától életbe lép az az iránymutatás, amely pontosan definiálja az iskolai zaklatást, beleértve az érzelmi és pszichikai formáit. Az agresszorral szembeni beavatkozást is hangsúlyozza, azzal a céllal, hogy szakmai segítséget kapjanak.

5. Támogatás a tanárok és szülők számára

A minisztérium gyakorlati útmutatókat készít a mentális egészség támogatásához, valamint a diákok, tanárok és szülők közötti jó kapcsolatok kiépítésére. 

„Tudjuk, hogy a szülőkkel való együttműködés az egyik legnagyobb stresszforrás a tanárok számára. Ezért konkrét útmutatásokat és stratégiákat szeretnénk nyújtani nekik ezen kapcsolatok erősítésére” – hangsúlyozta Drucker.

Mi a helyzet a tragédia helyszínén?

A szepesófalui gimnáziumban az oktatási miniszter szerint gyorsan beavatkoztak az illetékesek a harmadik szektorral együttműködve: hosszú távú lelki támogatást ígérnek gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.

„Minimum a hét végéig ott lesznek a szakembereink. Emellett hat tanácsadó központot aktivizáltunk országszerte, amelyek támogatást nyújtanak másoknak is, akiket megrázott ez az esemény” – ismertette Mária Anyalaiová válságkezelési szakértő.

A gyors lépéseket és a koordinációt a civil szervezetek is pozitívan értékelték.

„Minden krízishelyzet olyan probléma, amelyet nem tud megoldani egyetlen szervezet” – jegyezte meg a Liga a Lelki Egészségért polgári társulás igazgatója, Andrej Vršanský. Hozzátette, hogy a mentális egészség területén rendszerszintű megoldások előmozdítására és végrehajtására van szükség.

A szervezet ennek érdekében egy mentális egészséget támogató alap létrehozását javasolja, amely lehetővé tenné új típusú szolgáltatások bevezetését, amelyek még hiányoznak Szlovákiában.

Ki hibázott?

Tomáš Drucker egyelőre nem nyilatkozott arról, hogy a támadó korábbi oktatási intézménye kellően tájékoztatta-e a szepesófalui iskolát a diák múltjáról.

„Sok minden van a birtokunkban, de ezeket részlegesen nem akarjuk közölni” - mondta a miniszter, hozzátéve, hogy az információkat elemzik.

A tanfelügyelet már megerősítette, hogy a gimnáziumnak nem volt támogatói csoportja. A minisztériumnak még ki kell értékelnie, hogy ez hibának tekinthető-e. A tárcavezető szerint jelenleg az adott iskola igazgatóján múlik, hogy van-e az intézménynek pszichológusa.

Tény viszont, hogy kevés a rendelkezésre álló szakember. Vetter János, a komáromi ipari igazgatója például úgy nyilatkozott lapunknak: hosszú ideje keresnek pszichológust.

Drucker szerint nem lehet egy személyt hibáztatni a történtek miatt, sokkal inkább „hibák láncolatáról” van szó, még ha a rendszer több eleme működött is.

Síklaki István szociálpszichológus hasonlóan vélekedett a tragédiáról, mikor erről kérdeztük. Szerinte nincs értelme ilyenkor felelősöket és okokat keresni, még ha ez természetes emberi reakció is.

Segélyvonalak

Az oktatási tárca azt tanácsolja a nyilvánosságnak, hogy szükség esetén vegyék igénybe a rendelkezésre álló segélyvonalakat.
 

Gyermekek számára: 

  • Nezábudka: 0800 800 566
  • IPčko: 0800 500 333
  • Gyermekek Biztonságvonala: 116 111


Szülők és pedagógusok számára: 

  • Gyermekpszichológiai és Patopszichológiai Kutatóintézet: 09 11 969 725


„A bizonytalanságot és a félelmet nemcsak a pedagógusok, hanem a gyerekek és a szülők is érzik országszerte. Arra szeretném őket bátorítani, hogy ne habozzanak kapcsolatba lépni szakértőinkkel” – mondta Drucker.

segélyvonalak

Ki segít magyarul?

Mindenképpen pozitívum, hogy van hová fordulni szükség esetén. Azonban a Magyar Szövetség joggal mutatott rá, a nyelvi akadályok problémát jelenthetnek a magyar iskolák tanulóinak.

„Üdvözöljük, hogy a csütörtöki támadás kapcsán Szlovákia Oktatásügyi, Tudományos, Kutatási és Ifjúsági Minisztériuma felhívja a figyelmet a gyermekek, szülők és tanárok számára létrehozott segélyvonalakra. 

Ugyanakkor arra is szeretnénk felhívni a figyelmét, hogy a lelki problémák, a szorongás nem nemzetiségfüggő, a magyar nemzetiségű tanulók is várják a szakemberek segítségét. 

A magyar tanítási nyelvű iskolákban a pszichológiai ellátás már régóta nem megfelelő, kevés az iskolapszichológus, az állam a magyar gyerekek számára még a segélyhívó vonalakat sem teszi elérhetővé, pedig az iskoláskorú gyermekektől nem várhatjuk el, hogy lelki gondjaikról ne anyanyelvükön beszéljenek” – írta a párt az oktatási miniszternek címzett levelében. Az aláíró, Gubík László pártelnök arra kéri Druckert, hogy a jelenlegi kedvezőtlen helyzetet mielőbb orvosolja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?