Síklaki István
Az iskolai vérengzésre úgy kell tekinteni, mint természeti csapásra a szociálpszichológus szerint
Síklaki István a szepesófalui tragédia kapcsán elmondta, hogy nincs értelme okokat keresni, valójában csak gyászolni lehet és a tisztességes igazságszolgáltatás önámítás.
Mikor feltettük a kérdést Síklaki István szociálpszichológusnak, hogy hogyan lehet jól lereagálni egy az egész országot megrázó iskolai késes támadást, elsőre azt válaszolta:
sehogy.
Persze, a szakember elkezdte kifejteni reakcióját.
„Ilyenkor az alapvető értékek hangsúlyozása, megerősítése fontos – hiteles emberektől. És tudatosítani kell:
ez kicsit olyan, mint egy természeti csapás.
Az ember nyilván másként reagál rá, mert egy másik – egy gondolkodó, tudattal, személyiséggel bíró – ember követi el, és nem egy lélektelen természeti jelenségnek tudható be. De ettől még az ilyen típusú szörnyűségek alapvetően olyanok, mint egy természeti csapás. Vagyis nem kiszámítható, mégis bekövetkezhet” – mondta el lapunknak Síklaki, majd hozzátette, nem tehetünk mást, minthogy tudomásul vesszük és gyászolunk.
Kifejtette, azok, akiknek felelősségük ebben a szituációban megnyilvánulni, kettős problémával néznek szembe.
„Meg kell fontolniuk, hogy az ő helyzetükben, az ő megítélésük szempontjából mit célszerű megfogalmazni. Ez egy politikai kommunikációs kérdés. A tragédia felől szemlélve pedig nincs mit mondani.”
Meglátása szerint lényegében csak frázisokkal élhetnek az illetékesek, mint például: szörnyű tragédia, ezzel együtt kell élni, a világ, a természet, az ember ilyen. Szerinte mégis csak ezek hathatnak őszintének és hitelesnek.
„Az elvárás viszont az a társadalomtól, hogy találjunk okot, okozót, bűnbakot és szolgáltassunk igazságot. Ez egy teljesen természetes emberi reakció, csak éppen nincs sok köze a valósághoz.
Nincs értelme ilyenkor felelősöket és okokat keresni.
Előre nem látható pszichológiai viselkedésről beszélünk. Utólag persze mindenki magyarázatokat lát bele a történtekbe. De nincs magyarázat: mintha villám csapott volna a két áldozatba.”
Pszichológusi véleménye az, hogy nem lehet felkészülni és védekezni sem, de még tisztességesen igazságot szolgáltatni sem tudunk.
Önámítani tudjuk magunkat.
Szerinte a közvetlenül érintetteket csak a gyászban lehet segíteni, és ebben a rendszerszintű segítségnyújtás kiemelten fontos.
„De olyan okokat találni, amelyek alapján fel lehet készülni, hogy a jövőben ilyesmi ne következhessen be, lehetetlenség.”
A mostani helyzetben az utánzás, és valamiféle trend kialakulásának esélye a legnagyobb veszélyforrás.
„Évekkel ezelőtt Olaszországban divatba jött, hogy felüljárókról köveket, téglákat dobáltak le az úton haladó autókra. Ebből lett egy tragédia természetesen: eltalálták egy nő szélvédőjét és szörnyethalt. Ennek következtében nem az történt, hogy leálltak, hanem megnövekedett a következő hetekben az ilyen cselekmények száma. Ezek felfoghatatlan automatizmusok.
Vagyis van esély arra, hogy egy adott iskolai vérengzést más hasonló atrocitások követnek.
Ezek jönnek, és elmúlnak” – jelentette ki a szociálpszichológus. Úgy véli, a következő néhány évben még lesz ehhez mérhető vérontás Európában, aztán egyszer csak véget ér ez a hullám.
„Hogy mi vet majd ezeknek véget, nem lehet megmondani.”
Ahogy arról beszámoltunk, egy a lengyel határhoz közeli szlovák gimnáziumban késelés volt csütörtökön. Ketten meghaltak, egy személyt kórházban ápolnak. A 18 éves támadót elfogták.
A tragédia krónikája itt olvasható:
A Reggeli gyorsban is összegeztük a történteket:
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.