<p><span style="font-size: 12px;">A fővárosban és az ország más pontjain, köztük a Kotleba-féle párt székhelyén, Besztercebányán is tüntettek a napokban a szélsőségesek ellen. A neonáci párt feloszlatását követelték, beadvánnyal éltek a Főügyészséghez. De mi történne, ha betiltanák Kotleba pártját?</span></p>
Feloszlatnák Kotleba pártját, de mi lesz akkor a parlamenti kopaszokkal?
Emberi jogi szervezetek a Főügyészséghez fordultak, hogy kezdeményezze a Legfelsőbb Bíróságon Kotleba pártjának, a MI Szlovákiánk Néppártnak (ĽSNS) betiltását, mivel tevékenységével sérti az alkotmányt -tudósít a Sme napilap.
Ha a főügyész, Jaromír Čižnár kezdeményezi az ĽSNS feloszlatását, akkor a Legfelsőbb Bíróság dönt majd arról, betiltják-e a Kotlebáék pártját. Ez eddig csak egyszer fordult elő, a Szlovák Testvériséget (Slovenská pospolitosť ) oszlatták fel 2006-ban, melyet ugyancsak Kotleba vezetett.
A főügyész szerdán közli, hogy alkotmányellenesnek találta-e Kotlebáék programját. A párt tervei között szerepel például, hogy felszámolnák a demokráciát és helyette nemzeti, keresztény és szociális alapokon egy "rendekre épülő" államot hoznának létre.
De mi történne akkor a parlamenti kopaszokkal?
Kotleba pártja a maga 8,1 százalékos választási eredményével 14 képviselőt küldhet a törvényhozásba. Ha a Legfelsőbb Bíróság úgy döntene, hogy feloszlatja a politikai formációt, a mandátumot szerzett személyek valószínűleg továbbra is parlamenti képviselők maradnának, bár a szlovákiai jogrend ezt sehogy sem szabályozza - írja a Sme.
Egy olyan forgatókönyv is elképzelhető lenne, hogy még a képviselői esküjük letétele, tehát április 6-a előtt hozna ítéletet a taláros testület. Egy ilyen esetre még 1990-ből, a Csehszlovák Szövetségi Köztársaság jogrendjéből maradt ránk egy szabály. Ez a törvény azt mondja ki, ha a mandátumok elosztása közben oszlatnak fel egy pártot, akkor arra a politikai formációra "nem kell tekintettel lenni". Ez azt jelenti, hogy Kotlebáék mandátumait a többi parlamenti párt között osztanák szét.
Egyébként a jelenlegi koalíciós patthelyzeten Kotlebáék pártjának feloszlatása nem sokat segítene. A Smer és az SNS a mandátumok újraosztása után is csak 71 honatyával, míg a jobboldal Kollár nélkül csak 67 képviselői hellyel rendelkezne. Kollár pártjával együtt lenne meg a jobboldalnak a 79 mandátuma.
Ha a Legfelsőbb Bíróság csak a neonáci képviselők eskütétele után hoz elmarasztaló döntést Kotleba pártjára nézve, akkor, bár a politikai formáció megszűnik, a képviselők mégis a törvényhozás tagjai maradnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.