Felkészültünk az ebolás betegek elzárására

<p>Pozsony. Főként azoknak kell ügyelniük egészségi állapotuk romlására, akik az Ebola-járvány sújtotta országokba utaztak az elmúlt időszakban – közölte tegnap a szlovák Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ). Európa szakértőket, laboratóriumokat küld a járvány sújtotta országokba, hogy sikerüljön megfékezni az Ebola terjedését.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Szlovákia intenzíven figyeli a járvány alakulását, az illetékesek már minden eshetőségre felkészültek, bár elismerik: csak minimális esély van arra, hogy az Ebola terjedni kezdjen Európában. „A hivatal munkatársai állandó kapcsolatban vannak a nemzetközi egészségügyi szervezetekkel és az európai hivatalokkal, ezért rendszeresen tájékoztatást tartunk a járvány aktuális terjedéséről” – közölte tegnap az ÚVZ szóvivője, Lenka Skalická.

Pozsonyban gyógyítanák a betegeket

A hivatal szerint mindenkinek, aki az érintett országokból tért haza, az érkezéstől számított 21 napig figyelnie kellene saját egészségi állapotát. Az Ebola lappangási ideje ugyanis 2–21 nap között mozog. Az Ebola a fertőzött személyeknél a klasszikus vírusfertőzés tüneteivel jelentkezik, például magas lázzal, fáradtsággal, izomfájdalmakkal, majd gyorsan kialakulnak a vérzéses lázra jellemző tünetek, mint a hasmenés, hányás, fokozott vérzékenység.

A későbbi stádiumban szervi elégtelenség és keringési sokk következik be. Ezért aki fertőzött területeken járt és hasonló tüneteket észlelt magán, annak haladéktalanul kapcsolatba kell lépnie kezelőorvosával. A legjobb, ha az illető otthon marad és telefonon hívja fel orvosát, tájékoztatja arról, hogy melyik országban járt és milyen tünetei vannak.

Az orvos ezt követően kapcsolatba lép a Közegészségügyi Hivatallal, valamint a pozsonyi epidemológiai klinikával. Utóbbiban több olyan fekhelyel és osztályal is van, amely teljesíti az Ebolánál megkövetelt négyes fokozatú biológiai védelmet. Ha az orvosok úgy ítélik meg, biológiai mintákat vesznek a pácienstől, s szükség esetén azonnal kórházba szállítják.

Tízből kilenc belehal

A jelenleg Afrikában terjedő Ebola-járvány azért kelt nagy aggodalmat, mert az adott kórokozó az öt ismert Ebola-vírus közül a legagresszívabb, a fertőzöttek több mint 90 százaléka belehal a betegségbe.

Ráadásul a vírus ellen még nem létezik gyógymód, orvosság, így nagyrészt az emberi szervezeten és immunrendszerén múlik, hogy leküzdi-e az Ebolát. Eddig 932 ember vesztette el a harcot Afrikában a vírussal, további emberek százai fertőződtek meg, s Afrikán kívül jelenleg három ebolás beteget kezelnek – kettőt az USA-ban egyet pedig Spanyolországban. Mindhárman az Ebola-sújtotta országokban segítettek a járvány elleni harcban.

Még több áldozat lesz

Fukuda Keidzsi, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egészségbiztonsági vezetője hangsúlyozta, hogy a fertőzött emberekkel szemben alkalmazott megfelelő intézkedésekkel meg lehet állítani a járványt. Ugyanakkor azt is leszögezte, hogy még hónapokba telhet az Ebola megfékezése. „A helyzet valószínűleg romlani fog, mielőtt javulni kezdene. Felkészültünk arra, hogy a járvány még több hónapig súlyos lesz” – mondta Fukuda.

A WHO szerint az Ebola-járvány jelenlegi kitörése a legsúlyosabb, mióta csaknem 40 éve először diagnosztizálták a vírust embereknél. Ez részben annak következménye, hogy az érintett országokban nem működik megfelelően az egészségügyi rendszer, nincs elég kórház, orvos és szakértő. Ráadásul Afrika ezen országaiban teljesen mást jelent a személyes higiénia, mint nálunk, a kegyeleti szokások is eltérnek attól, amit a fejlett világban ismernek. Sok helyütt például szokás, hogy az elhunytat hozzátartozói megmosdatják a temetés előtt, több száz ember épp így fertőződött meg.

Már súlyos a helyzet

„A helyzet nagyon súlyos, és eltérő attól, mint amit korábban láttunk. Nagyon sok helyen ütötte fel a fejét és terjed a vírus, egyszerűen több szakemberre van szükség a helyszínen” – mondta Heinz Feldmann, az amerikai vírusos és fertőző betegségek intézetének vezető virológusa.

Mivel a WHO tegnap egészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította az Ebola-járványt, megkezdődhet a nemzetközi koordinált segítségnyújtás. Az érintett országokba, nagy valószínűséggel Sierra Leonéba az Európai Unió hordozható laboratóriumot küld, a járvány elleni harcra az Európai Bizottság immáron harmadszor, további nyolcmillió eurót különített el. (dem, MTI, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?