Felbolygatják a két csallóközi község életét a nem kívánt menekülttáborok

Bős/Nagyszarva. A különböző országokból hozzánk érkező menekülteket a bevándorlási hivatal menekülttáborokban helyezi el. Csallóközben két ilyen gyűjtőtábor is található: Nagyszarván és Bősön.

Bős/Nagyszarva. A különböző országokból hozzánk érkező menekülteket a bevándorlási hivatal menekülttáborokban helyezi el. Csallóközben két ilyen gyűjtőtábor is található: Nagyszarván és Bősön.

BŐS

Fenes Iván, Bős polgármestere lapunknak elmondta, a falu mellett lévő épületek, amely egy részében jelenleg menekülttábor működik, a Szlovák Műszaki Egyetem birtokát képezik. A település annak idején igényelte a kérdéses épületek bérbe vételét, de azt az egyetem kapta meg abból a célból, hogy ott diákszálló kapjon helyet. Akkoriban Bősből egyetemi várost akartak csinálni, ám nem számoltak azzal, hogy a vízi erőmű építésekor gyorsan felépített munkásszálló fenntartása egy egyetem költésvetésében nagy érvágást jelent. Nem beszélve arról, hogy ezek az épületek nem azért épültek, hogy hosszú távon lakjanak benne. Ez mostanában mutatkozik meg, hiszen a gyorsan felépített panellétesítmény már most felújításra szorulna. Az egyetem a falu megkérdezése nélkül bérbe adta ezeket az épületeket a belügyminisztérium hatásköre alá tartozó bevándorlási hivatalnak. „Ez önmagában nem jelentene gondot, hiszen az 5200 lakosú községben nem élnek fajgyűlölő polgárok. Megtanultunk együtt élni a menekültekkel, még nem találkoztam kirívó esettel – mondja a polgármester. – Az igazi probléma véleményem szerint abban rejlik, hogy a bevándorlási hivatal nem lát el bennünket információkkal. A településről több lakos is a táborban dolgozik, hivatalos jelentések helyett mendemondákból tudjuk csak meg, hogy éppen hány menekültnek ad községünk ideiglenes otthont. Tavaly a helyhatósági választások előtt nagyon felduzzadt a menekültek száma. Múlt évben Bősön 200-ról egyik napról a másikra felugrott 800-ra a táborlakók száma. Nehezményeztem akkor, hogy ezt a bevándorlási hivatal nem jelezte a községházán. Akkoriban enyhe elégedetlenség ütötte fel a fejét a faluban, hiszen a községet szó szerint ellepték az idegenek, a parkokban üldögéltek. Az egyik élelmiszerüzletből panasz is érkezett, hogy a menekültek összefogdossák a kenyeret, lopnak. Ekkor én a falu polgárait türelemre intettem. Nem könnyű dolog együtt élni ennyi idegennel, akik teljesen más kultúrkörből származnak, más a mentalitásuk, de mi türelmesek vagyunk. Még egyszer hangsúlyozom, a település polgárai mindaddig, míg nem volt kritikusan nagy a menekültek létszáma, békében éltek velük.”

A NYITOTTSÁG HIÁNYA

A tavalyi helyhatósági választásokkor elterjedt a hír, hogy a falu fejpénzt kap a menekültek után. A polgármester elmondta, ez nem igaz, s ez nem volt számára épp egy pozitív kampány, mert ellenfelei különféle alaptalan híresztelésekkel rontották hírnevét.

„Annak egy polgármester sem örül, ha az általa vezetett településen egy menekülttábort helyeznek el, de ha már itt van ez a létesítmény, szerintem úgy lenne tisztességes, ha a bevándorlási hivatal tájékoztatná a falu vezetését a menekültek létszámáról, egészségi állapotáról. Mi nyitottak vagyunk, csak sajnos ezt a másik fél részéről nem érezzük” – tájékoztatta lapunkat a polgármester.

NAGYSZARVA

Az iraki háború kitörése óta jobban figyelnek a lakossági tiltakozás ellenére létesült gyűjtőtáborban élő menekültek szabad mozgására Nagyszarván. – Nem korlátozzák az emberek kijárását, mégis kevesebbet sétálnak a faluban – tájékoztatott Pálffy Dezső polgármester. Szerinte azért is, mert a táborba újabban gyermekes családokat helyeznek el, akik türelmesebben várják a hivatalos ügyintézést. A lakosság megelégedésére a táborban való elhelyezést követő karantén 30 napja alatt orvosi vizsgálatokra is csoportosan, mikrobusszal viszik-hozzák a menekülteket.

Ritkán, de előfordul, hogy a faluba érkező idegenek a lágert keresve, a járókelőktől kérnek útbaigazítást, néhány napja a polgármester a falu szélén stoppoló kétgyerekes családot szállította autójával a gyűjtőtáborba.

Az utóbbi hónapokban korrektnek tartja a kapcsolatot a tábor vezetőségével is, a község beleegyezése, engedélye nélkül nem építkeznek többé. A gázművesítéshez szükséges engedélyeket a tábor üzemeltetőjének a község megadta. (he, erf)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?