Az Emberi Jogi Intézet elemzői szerint Martina Šimkovičová kijelentései eleget tesznek a nemzet- és fajgyalázás bűncselekményének.
Évfordulós ünneplés helyett visszahívás, Šimkovičovát az ellenzék mellett a szakma is menesztené
Robert Fico negyedik kormányának első évfordulója igencsak kaotikusra sikeredett. A jeles napon a parlamenti képviselők két miniszter leváltásáról is vitáztak, a figyelem középpontjában azonban ezúttal is a kulturális tárca vezetője, Martina Šimkovičová állt.
- Miért menesztené az ellenzék a kormány két miniszterét;
- Mi mindent rónak fel a kulturális élet képviselői Martina Šimkovičovának;
- Hogyan zárulhat a végződhet leváltására tett kísérlet;
A kifogásolható intézkedéseik sora egyre hosszabb
Boris Suskónak elsősorban azt róják fel, hogy szabadlábra helyezte a jogerősen elítélt korábbi speciális ügyészt, Dušan Kováčikot, de a Büntető törvénykönyvben eszközölt változtatások miatt is bírálják.
Martina Šimkovičová az ellenzék által összeírt „bűnlajstroma” ennél jóval hosszabb. A kulturális intézményekben végzett tisztogatás mellett Šimkovičová számlájára írható a közmédia és a kulturális alapok átalakítása, de ténykedése veszélybe sodorja a nemzeti kulturális műemlékek rekonstrukcióját is. Nem véletlen, hogy az ellenzéki honatyák mellett a szakma is egyre hangosabban követeli a tárcavezető távozását.
A kultúrmunkások 8 pontja
Bár a 16 óráig ülésező parlamenti képviselők leginkább az igazságügyi miniszterrel foglalkoztak, Martina Šimkovičovának mégis több figyelem jutott. Mindez annak tudható be, hogy a Nyitott Kultúra platform, amely a kultúrközösség számos képviselőjével karöltve szeptemberben sztrájkkészültséget hirdetett, kihasználta az alkalmat, és ismét a tárcavezető ballépéseit hangsúlyozta.
Már az év elején, alig néhány hónappal a hivatalba lépése után annyi káros intézkedést hozott, hogy 190 ezer ember szorgalmazta a lemondását. Martina Šimkovičovának azonban figyelmen kívül hagyta az emberek akaratát
– jelezték a kezdeményezés képviselői, akik arra is rámutattak, hogy a kulturális minisztert már másodszor próbálja meneszteni a parlament.
A kultúrmunkások maguk is összeállítottak egy 8 pontból álló listát, amely szerintük „egyértelműen igazolja, hogy miért kellene távoznia a tárcavezetőnek”. Az ellenzék által is hangsúlyozott aggályok mellett a kulturális élet képviselői arra figyelmeztetnek, hogy az eddig sem túl rózsás munkakörülményeik és anyagi helyzetük az elmúlt 365 napban tovább romlott, a minisztérium pedig nyílt kommunikáció helyett inkább megfélemlíti, támadja, megalázza őket. De azt is kiemelték, hogy a szaktárca kudarcot vallott a kulturális örökség gondozásában, ha pedig megvalósul a kultúra államosítására tett kísérlet, beláthatatlan következményei lehetnek.
Kérdéses kimenetel
Martina Šimkovičová a kormány legtöbb miniszterétől eltérően nem tartott sajtótájékoztatót, hogy bemutassa, mit sikerült teljesítenie a kormányprogramban foglalt célkitűzései közül hivatali idejének első évében. A tárcavezető az ellenzéki honatyák és a művészek felhívására sem reagált. A koalíció egyes képviselői azonban jóval közlékenyebbnek bizonyultak. A Smer színeiben politizáló Richard Glück jelezte, készek kiállni Šimkovičová mellett, mivel szerintük „jó munkát végez”.
A két tárcavezető visszahívásáról szóló parlamenti vita hétfőn folytatódik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.