A többségnek továbbra sem dagad a pénztárcája a decemberi fizetése után
Év végi fizetéskiegészítés: a többség még mindig nem kap, de a cseheknél jobban állunk
A szlovákiai dolgozók 57,2 százaléka nem számíthat semmilyen év végi bónuszra vagy 13. havi fizetésre – derült ki az Ipsos ügynökség friss felméréséből. A csehországi adatokkal összevetve úgy tűnik, nálunk még így is többen kapnak év végi juttatást, igaz, alacsonyabb összegeket.
A tavalyi évhez képest némi javulás figyelhető meg, hiszen az akkori felmérés adatai alapján a dolgozók 59,6 százaléka nem kapott semmiféle extra jutalmat az év végén. De az is látszik, hogy a válaszadók többsége idén sem örülhetett semmilyen bónusznak.
Ezzel szemben a megkérdezettek egyharmada kapott bérkiegészítést, a 10 százalékuk pedig teljes 13. havi fizetésben részesült.
Az év végi bónusz átlagösszege az adatok alapján általában 300 euró között mozgott. A jutalomban részesülők közül mindössze 9 százalék számolt be arról, hogy a fizetéskiegészítése meghaladta az 1000 eurót.
Érezhető a gazdasági leszakadás keleten
Nem meglepő módon a nyugati országrészekben dolgozók nagyobb eséllyel számíthatnak év végi bónuszra, mint a keleti területeken. Legjobban Pozsony és Trencsén megye áll, a legrosszabbul pedig Eperjes megye, ahol a dolgozók kétharmada semmit sem kap.
Hasonló arányok figyelhetők meg az összegeknél is: a Pozsony megyei válaszadók 13 százaléka kapott 1000 eurónál többet, míg Eperjes megyében csak a 4,2 százaléka.
Ezek az adatok gyakorlatilag másolják a szlovákiai régiók bérhelyzetét. A gazdaságilag erősebb megyék nemcsak hogy magasabb fizetéseket, hanem bőkezűbb év végi juttatásokat is tudnak nyújtani az ott dolgozóknak
– magyarázta Marek Malina pénzügyi elemző.
Többen, de kevesebbet
A felmérést Szlovákián kívül Csehországban is elvégezték, így az elemzők össze is hasonlították a két ország helyzetét. Általánosságban az látszik, hogy a szlovákiai dolgozók nagyobb arányban kapnak év végi bónuszt, mint a csehek, ugyanakkor nyugati szomszédunknál a fizetéskiegészítések magasabbak, mint nálunk.
Marek Malina szerint ez egyáltalán nem meglepő.
Logikus, hiszen a csehországi átlagbérek magasabbak az ittenieknél. Mivel a vállalatok gyakran a fizetésekhez viszonyítva számítják és osztják ki a bónuszokat, így Csehországban általában többet kapnak az emberek, viszont nem is olyan gyakori a fizetéskiegészítés, mint Szlovákiában. Ebben a tekintetben a helyzet nem sokat változott az előző évhez képest
– fogalmazott.
Igyekszünk spórolni, készülünk a konszolidációra
Bár az év végi bónusz sokaknak segíthet az ajándékvásárlás során, a felmérés alapján úgy tűnik, hogy a többség igyekszik növelni a megtakarításait. A teljes összeget mindössze a szlovákiai válaszadók 17,9 százaléka, illetve a csehországi válaszadók 23,2 százaléka költi el.
Ebből a szempontból viszont változás következett be, hiszen tavaly a csehek még jobban odafigyeltek a spórolásra, mint a szlovákiai válaszadók. Malina szerint ebben szerepet játszhatnak a jövő évi megszorítások is.
A felmérés eredményei azt mutatják, hogy a gyors áremelkedést követően a hazai adatközlők megpróbálják helyreállítani a pénzügyi tartalékaikat. Ez összefüggésben állhat a bejelentett áremelkedéssel is, amely az áfa emeléséből és a tranzakciós adó bevezetéséből következik. A szegényebb régiókból származó emberek egyébként többet akarnak félretenni, mint a pozsonyiak
– közölte Malina.
A felmérés a Portu befektetési portál megrendelésére készült, az adatgyűjtés november 11. és 14. között zajlott.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.