Fülek/Somorja/Kassa/Pozsony. Középiskoláinkban előreláthatólag 2005-ben vezetik be az érettségi vizsgák új rendszerét.
Éretlen új érettségi rendszer?
Pál Gábor füleki gimnáziumi igazgató szerint alapvető problémát jelenthet, hogy adott esetben jelentős különbségek adódhatnak a vizsga általános részében számon kért és a diákoknak átadott tudást illetően, mivel a pedagógusok tevékenységük során 30 százalékos tantervi módosítással élhetnek. Az igazgató elmondta: „Jelenleg egyáltalán nem mindegy, mely iskolában szerzi meg érettségi bizonyítványát a diák. A vizsgaeredmény nem mindig felel meg a diák valódi tudásának és felkészültségének. Nagy különbségek tapasztalhatók az egyes középiskolák vizsgáztatási szokásai közt. Ennek kiküszöbölésére szolgál majd az új rendszer, melyben minden tanuló részben azonos vizsgafeltételek és elbírálás mellett érettségizhet.”
Kovács László, a somorjai magyar tannyelvű gimnázium igazgatója úgy véli, a tanárok számára engedélyezett 30 százalékos tantervi módosítás nem okoz majd problémát, mivel véleménye szerint a pedagógusok többsége nem él ezzel a lehetőségével. Fenntartásai azonban neki is vannak: „A központi érettségit jelentő írásbeli vizsga és egységes pontrendszer csak látszólag eredményezne nagyobb objektivitást, mert a készségek felmérésére a jelenlegi érettségi vizsgákhoz hasonlóan szintén alkalmatlan volna, csupán a tárgyi tudás hatékonyabb felmérését szolgálhatná. Az egyes középiskolákban alkalmazott tételrendszerekben egyébként jelenleg sincsenek lényeges eltérések – fűzte hozzá az igazgató –, a diákoktól minden azonos típusba tartozó középiskolában szinte ugyanazt követelik az érettségin. A jelenlegi rendszer alapvető és megoldandó problémáját az jelenti, hogy a vizsgaeredmények elbírálásakor nagyobb teret kap az emberi tényező és ezzel együtt a szubjektivitás.”
Hlavács Mária, a kassai ipariskola igazgatóhelyettese úgy látja, hogy hiányoznak a tanterv összeállítására vonatkozó, kötelező érvényű előírások, amelyek szavatolhatnák az egységes alapokat. „Ezenkívül félő, hogy az új típusú érettségi sem lesz képes a diákok kreatív képességeinek felmérésére. A jelenlegi érettségi vizsgákkal pedig az az alapvető probléma, hogy – némi túlzással szólva – nem mérvadóak. Ezért is érthető, hogy nem helyettesíthetik az egyetemi felvételi vizsgákat” – fűzte hozzá az igazgatóhelyettes.
Kulcsár Mónika, a pozsonyi magyar gimnázium pedagógusa szerint a jövőben igazából csak a számonkérés formája változik meg. A tanárnő elmondta: „A többi mellett egyelőre az sem világos, hogy a vizsga központi részében feltett esszékérdésekre adandó szöveges válaszok értékelésének kritériumrendszere mire épül majd, mi biztosítja majd a válaszok egységes elbírálását. További problémák származhatnak a tervezett érettségi vizsga külső központi és az úgynevezett belső részében számon kért tényanyagok közti átfedésekből is.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.