EP-választás: Az európaiak 73%-a, a szlovákiaiak 62%-a tart a dezinformációktól

Az Európai Parlament eljárást indíthat Magyarország ellen
Brüsszel/Pozsony |

Az Európai Unió (EU) lakosságának 73 százaléka, Szlovákia lakosságának pedig 62 százaléka tart a dezinformációk terjedésétől az interneten a májusban esedékes európai parlamenti (EP) választások előtt. Ez az Eurobarométer szeptemberi felmérésének eredményéből derül ki, melyet hétfőn tett közzé az Európai Bizottság (EB).

 

A felmérés eredménye szerint az EU lakosságának 67 százaléka, és a szlovákiai lakosok 57 százaléka aggódik amiatt, hogy az interneten közzétett személyes adataik alapján célzatos politikai üzeneteket fognak kapni.

A választások manipulálása végett indított, lehetséges kibertámadásoktól az EU lakosságának 61 százaléka, Szlovákia lakosságának 45 százaléka tart. Amiatt, hogy külföldi erők, vagy bűnszervezetek próbálják meg majd befolyásolni a választásokat, az EU lakosságának 59 százaléka, Szlovákia lakosságának 48 százaléka aggódik.

Az uniós lakosok és a szlovákiai lakosok többsége egyetért abban, hogy ezeket a fenyegetéseket leginkább úgy lehetne kivédeni, ha növelnék a közösségi média átláthatóságát, például az online hirdetések szponzorainak világos megnevezése által. Egy ilyen intézkedést az EU lakosságának 81 százaléka, és a szlovákiai lakosok 76 százaléka támogatna.

Ugyanilyen arányú uniós lakos, és a szlovákiai lakosok 78 százaléka értett egyet abban, hogy a választásokon induló összes politikai pártnak azonos lehetőséget kellene biztosítani az internetes szolgáltatásokhoz való hozzáférés terén.

Az uniós és szlovákiai lakosok 80 százaléka véli úgy, hogy az egyes jelölteknek és pártoknak válaszadási lehetőséget kellene biztosítani a közösségi médiában. Az EU lakosságának 74 százaléka, Szlovákia lakosságának 75 százaléka szerint az internetre is ki kellene terjednie a kampánycsendnek.

A Demokrácia és választások elnevezésű felmérést szeptember 8. és 26. között végezték az EU tagállamaiban, 27 474 válaszadó bevonásával. Szlovákiában a szeptember 11. és 23. között végzett felmérésbe 1042 válaszadó kapcsolódott be.

Az EP-választásokra 2019. május 23. és 26. között kerül sor. Az EB szeptemberben előterjesztett egy intézkedéscsomagot, melynek célja a szabad, jogszerű és biztonságos EP-választás biztosítása. Létrehoztak egy európai együttműködési hálózatot is, amelynek tagjai először 2019 januárjában találkoznak.

2014-ben, a legutóbbi EP-választásokon az unió állampolgárainak 42 százaléka élt a választójogával. Szlovákiában a részvétel alig haladta meg a 13 százalékot. Az Eurobarométer szerint a májusi választásokon a részvételi arányt növelhetné az állampolgárok hatékonyabb tájékoztatása az EU-ról és arról, milyen hatással van az unió a mindennapi életükre. Ezt az uniós válaszadók 43 százaléka, és a szlovákiai válaszadók 35 százaléka gondolja így.

A szlovák választók 33 százaléka látna szívesen több fiatal jelöltet, 21 százaléknyian örülnének több női képviselőjelöltnek és 11 százaléknyian üdvözölnének több jelöltet az alulreprezentált társadalmi csoportokból.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?