Szédületes gyorsasággal nőnek a szlovákiai baromfitenyésztők és -feldolgozók gyártási költségei. Ha a kormány nem hoz hatékony intézkedéseket, sorra zárhatnak be az ágazatban működő vállalkozások, aminek elsősorban ezek alkalmazottai, végső soron pedig a fogyasztók ihatják meg a levét.
Eltűnhet az üzletekből a hazai csirkehús
„A baromfiágazat számára nélkülözhetetlen takarmányok ára az elmúlt két évben 59 százalékkal emelkedett, csak az idei év elejétől 35 százalékos drágulást mértünk. A takarmányok látványos drágulása nem csupán az ukrajnai konfliktus és az idei aszály miatt jóval magasabb gabonaárakkal magyarázható, hanem a takarmány előállításához felhasznált villamos energia és gáz drágulásával is” – mondta el Daniel Molnár, a Szlovákiai Baromfitenyésztők Szövetségének (ÚHS) az igazgatója. Szerinte a takarmányra fordított kiadások a termelési költségeik 60 százalékát teszik ki, ezek drágulása így súlyos érvágást jelent számukra.
Költséges tenyésztés
Az energiaárak növekedése azonban nem csupán a takarmány árát növeli, a tenyésztéssel kapcsolatos energiafogyasztás is hihetetlen ütemben drágult. A baromfitenyésztők számára a villamosenergia-árak a tavalyinak átlagosan csaknem a négyszeresére, a gázárak pedig a háromszorosára emelkedtek. Ez azonban csak az átlag. „Míg 2020-ban megawattóránként (MWh) 50 eurót fizettünk az áramért, addig egyes baromfitenyésztők most akár 500 eurót is fizetnek ugyanezért, ami tízszeres drágulásnak számít. Hasonló a helyzet a gáz esetében is, ahol a megawattóránkénti árak egyes baromfitenyésztők számára két év alatt 20 euróról 210 euróra emelkedtek. Mindez komoly veszélybe sodorta a szlovákiai baromfitenyésztést, a tenyésztők gázszolgáltatással kapcsolatos költségei ugyanis emiatt 26 millió, az áramszolgálattással kapcsolatosak pedig 5 millió euróval nőttek” – tette hozzá Molnár. A baromfitenyésztők átlagos termelési költségei szerinte az elmúlt két évben 45%-kal emelkedtek. Abszolút számokban ez azt jelenti, hogy a vágóbaromfi egy kilogrammra számított tenyésztési költségei 46 centtel, 0,82 euróról 1,28 euróra nőttek. Nincsenek irigylésre méltó helyzetben azonban a baromfi-feldolgozók sem. Ez utóbbiak átlagos termelési költségei az elmúlt két évben 54%-kal emelkedtek. A hűtött csirke egy kilogrammra számított átlagos feldolgozói költségei 88 centtel, 1,66 euróról 2,54 euróra nőttek.
Segítségre szorulnak
A szakmai szervezet szerint állami beavatkozás nélkül bizonytalan jövő vár rájuk. „Elengedhetetlen, hogy az állam hatékony és hosszú távú intézkedéseket hozzon az ágazat megőrzése érdekében, legalább akkora pénzügyi támogatásban részesítve a tenyésztőket és feldolgozókat, mint amekkorát a szomszédos országok vállalkozásai kaptak” – figyelmeztet Molnár, aki szerint ezzel párhuzamosan az élelmiszeripar és az állattenyésztés számára is árplafont kellene szabni az energiaáraknak. Ellenkező esetben ezt az ágazatot sem kerülik el a bezárások és az elbocsátások, Szlovákia így még jobban rá lesz utalva a bizonytalan eredetű importbaromfira.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.