Élre ugrott a menekültkérdés

<p>Két év alatt a mene-kültválság az unió legkomo-lyabb problémájává vált a 28 tagállam lakossága szerint. Az Eurobarometer szeptemberi felmérése alapján az összla-kosság 47 százaléka szerint ez a legsúlyosabb probléma, míg 2 éve átlagosan csak 14 százalék vélekedett így.</p>

 

Alaposan megváltozott Szlovákia lakosságának a véleménye is a menekültkérdésről. 2013-ban még mindössze 3 százaléknyian tartották ezt problémának, néhány héttel ezelőtt viszont már a lakosság 49 százaléka vélte úgy, hogy a menekültek súlyos problémát jelentenek az országnak.

Kelet és nyugat

Az uniós tagállamok között azonban jelentős eltérések mutatkoznak, a legtöbben általában az úgynevezett frontországokban és a célországokban tartják ezt jelentős problémának – Málta 83%, Olaszország 67%, Magyarország 65%, Görögország 63% –, míg a másik oldalon azok az államok állnak, amelyeket ez kevésbé érint. Vannak azonban meglepő adatok is, például Csehországban, amely nem fekszik a menekültek útvonalán, 69 százaléknyian tartják súlyos gondnak a témát, Horvátországban és Franciaországban viszont csak mindössze a lakosság 28 százaléka tart ettől a kérdéstől. Jelentős különbségek vannak a lakosság által elfogadható megoldásokban is, mint ahogy abban sem teljes az egyetértés, hogy nemzeti vagy uniós szinten kell-e kezelni a kérdést, és milyen eszközöket használjanak. Teljesen más a a legális bevándorlók megítélése is, mindkét kérdésben a törésvonal a régi és az új tagállamok között húzódik.

Elutasított elosztás

A keleti tagállamok jobbára elutasítják a menekültek elosztását az unió tagállamai között. Míg az unió teljes lakosságának túlnyomó többsége – 78% – ért egyet ezzel az intézkedéssel, addig Szlovákia lakosságának csak 31%-a. Még nagyobb a különbség, ha a legnagyobb támogatókat, Németországot, Svédországot és Máltát hasonlítjuk Szlovákiához, ahol a menekültek újraelosztásának a támogatása sorrendben 97, 94 és 92 százalék. A volt szocialista országok az utolsó 10 helyet foglalják el, de az elosztást elutasítók aránya csak nálunk (60%) és Csehországban (61%) magasabb 50 százaléknál. Magyarországon például a lakosság 64%-a támogatja, és csak 27% ellenzi ezt.

A szlovák lakosság menekültellenességét Nagy József EP-képviselő (Híd) az idegenektől és az újtól való félelemmel magyarázza. Szerinte erősíteni kell az uniót, egységes külpolitikát és határvédelmi rendszert kell létrehozni. Vladimír Maňka EP-képviselő (Smer) viszont azzal magyarázza, hogy az emberek csak a kvótákról hallanak. F

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?