Elmennének Brüsszelbe félpénzen?

Pozsony. Kevesellnék euroképviselőink a mintegy 43 ezer koronás fizetésüket. A szociális ügyi minisztérium eredetileg ennek dupláját javasolta, a parlament költségvetési bizottsága azonban indítványozta: a brüsszeliek csak annyit keressenek, amennyit a pozsonyiak.

A honatyák holnap döntenek a két változatról. Az EP-képviselők illetménye a többi uniós tagállamban sem haladja meg a hazai parlamenti képviselők bérét. Farkas Pál, a költségvetési testület elnöke szerint a brüsszeli és pozsonyi képviselők küldetése és pozíciója egyforma, ezért fizetésük is azonos lehet. Monika Beňová, a Smer alelnöke az egész vitát ostobának, felháborítónak és populistának tartja. „Csodálkozom, hogy azok álltak elő ezzel, akik korábban a Szabad Fórumot bírálták bérfagyasztó javaslata miatt” – mondta, majd leszögezte: ha a törvényhozás a 43 ezer koronás változatot fogadja el, ő majd azt javasolja, hogy a pozsonyi képviselők fizetése is csak a mindenkori országos átlagnak feleljen meg, s ne annak háromszorosa legyen. Irena Belohorská (HZDS), aki Beňovához hasonlóan július 20-án beül a brüsszeli törvényhozásba, érintettként saját fizetéséről nem akart nyilatkozni, csak annyit jegyzett meg: „Lesz egy háztartásunk Szlovákiában, ám élni lényegében külföldön fogunk.” Anna Záborská (KDH) EP-listavezető szerint a kisebb összeget javasolók nem tudatosítják, hogy Brüsszelben milyen drága az élet. Ezzel Duka Zólyomi Árpád (MKP) is egyetért. „Sokan nem képesek felmérni, mivel jár európai parlamenti képviselőnek lenni. A jelenlegi fizetésem mintegy ezer eurónak felel meg, ami talán zsebpénznek elég. A duplája már optimális lenne. Az olaszok 11 ezret, a németek 6-7 ezret kapnak, és Budapesten is legalább 4000 eurót javasolnak” – magyarázta lapunknak Duka Zólyomi. Kapásból nem tudta felsorolni, milyen kiadásai lesznek, ám az biztos, hogy nem akar öt évig szállodában lakni, tehát albérletet kell biztosítania, ezenkívül étkeznie, utaznia is kell, bár az útiköltségeket az Európai Parlament téríti. „Nyilván ki lehet jönni 43 ezerből is, ám ahhoz, hogy az ember szövetségeseket szerezhessen és lobbizhasson, nem jelenhet meg koldusként. Kár, hogy a képviselőkről csak a pénz jut mindenkinek az eszébe. Azt is tudatosítani kell, hogy felelősségteljes munkáról és más életformáról van szó” – tette hozzá. (sza)

Napidíjakkal, repülőjegyekkel csaltak az EP-képviselők

Az EP-képviselők alapfizeté-sükön kívül napidíjat is kapnak, ám ezt Brüsszel állja, akárcsak a képviselői irodával összefüggő és az úti költséget. A közelmúltban nagy felháborodást keltett, hogy az EP-képviselők még csalnak is: akkor is felvették a 260 eurós napidíjat, amikor nem voltak munkában; bizonyos zárt üléseken a jelenléti ívet asszisztenseik írták alá helyettük. A pénzügyi bizottság ezért szigorúbb ellenőrzést szorgalmaz; felmerült, hogy biztonsági őrök vagy kamerák segítségével, esetleg ujjlenyomattal azonosítanák a képviselőket. Jean-Claude Martinez EP-képviselő ezt felháborítónak tartja. „Esetleg ne járjunk rabruhában? Mindez a szovjet módszereket juttatja eszembe” – mondta. Ugyancsak nagy port kavart, amikor kiderült: egyesek több száz eurót keresnek egy-egy repülőjegyen. Mindenkinek első osztályú jegyet térítenek, néhányan viszont rendszeresen turista osztályon utaztak, a Bécs–Brüsszel útvonalon így 500 eurót lehet megtakarítani. (s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?