<p>Hiába szerepelt jobban az első fordulóban Berényi József, mint 4 éve, csak a 3. helyet szerezte meg, Farkas Iván Nyitrán az 5. lett.</p>
Elmaradt a magyar jelöltek átütő sikere
Nagyszombat megyében két magyar, Berényi József (MKP) és Rigó Konrád (Híd) versengett a magyar szavazók kegyeiért. Ebből a párharcból Berényi József jött ki győztesen, 19 414 szavazatot gyűjtött be, és ezzel a voksok 17,15%-át szerezte meg. Ő egyébként másodszor szállt ringbe sikertelenül. A Híd Rigó Konrád kulturális államtitkárt indította a megyefőnöki posztért, aki a regionális politikában abszolút járatlan és a magas politikában is újonc. Nyilván ezek a tények is hozzájárulhattak a szombati eredményéhez, hiszen 6362 szavazattal mindössze a negyedik helyre tudott befutni a szavazatok 5,62%-ával. A megyei választásokon egyébként Nagyszombat megyében volt a legalacsonyabb a részvételi arány, mindössze 24,74%.
Fölényes győzelem
Ha járási szinten is összevetjük a két magyar jelölt eredményeit, akkor Berényi József a két szavazókörzetben, Dunaszerdahelyen és Galántán is gyakorlatilag lesöpörte a pályáról Rigó Konrádot. Dunaszerdahelyen 2,5-szer annyi voksot kapott, mint a Híd jelöltje, Galántán pedig ötször többet.
A mostanihoz hasonlóan négy évvel korábban is két magyar jelölt, Berényi és az azóta európai parlamenti képviselő, Nagy József versengett a magyar szavazók voksaiért. Akkor jóval szorosabb volt a magyar–magyar párharc, hiszen a két jelölt között a két magyar járásban 1000-1000 szavazat volt a különbség. Innen nézve a kevésbé ismert Rigó indítása gyenge próbálkozásnak, illetve valóban pusztán szondázásnak tulajdonítható a Híd részéről.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"293535","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"401","style":"width: 600px; height: 382px;","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"630"}}]]
2013-ban a megyei választások első körében Berényi József 14 339 szavazatot kapott, ezzel a voksok 18,33%-át szerezte meg. Akkor a dunaszerdahelyi választókörzetben 9888, a galántaiban pedig 4056 szavazatot tudott összegyűjteni, ugyanakkor Nagy a szlovák járásokban kapott jóval nagyobb bizalmat. Négy éve Berényi a második körben 31 884 karikát gyűjtött össze, de ez sem volt elég ahhoz, hogy átvegye a megye irányítását. Szombaton pedig az egykörösre módosított választáson már csak a harmadik helyre tudott befutni. Arról csak találgathatunk, hogy ha a Híd és az MKP képes lett volna közös jelöltet állítani, lehetett volna-e magyar elnöke a megyének.
Rossz taktika
Hangácsi István, a Méltányosság Politikaelemző Intézet elemzője szerint a legjobb az lett volna, ha az MKP és a Híd megállapodik egy közös jelöltben. „Rigó Konrád annak ellenére, hogy a regionális politikától eddig távol maradt, sokkal jobb eredményt érhetett volna el, ha nem csak a negatív kampányra épít” – magyarázza Hangácsi. Ugyanakkor úgy véli, hogy az egykörös megyei választásokból egy közös jelölttel sincs garancia a magyar megyeelnökre. „A megyefőnök etnikai hovatartozásánál sokkal fontosabb, hogy az adott vezető mennyire egyformán fejleszti a megye minden régióját. Minden választás során elő fogják hozni a magyar megyeelnök mítoszát, de annyi választót, hogy ez valóban bejöjjön nem sikerül mobilizálni” – véli az elemző.
Uhrík jól teljesít
Nyitra megyében Farkas Iván személyében csak az MKP állított saját jelöltet, a Híd a kormánykoalíció tagjaként a smeres Milan Belicát támogatta. Besztercebánya után itt is megmérettette magát Marian Kotleba Mi Szlovákiánk Néppártja, Nyitra megyében Milan Uhríkot indították megyeelnöknek. Országos viszonylatban a részvételi arány itt is alacsony volt, a szavazásra jogosultak 26,84%-a járult az urnákhoz.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"293536","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"376","style":"width: 600px; height: 358px;","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"630"}}]]
Megyei szinten Belica magasan, 52 184 szavazattal megőrizte megyefőnöki posztját, összesen a szavazatok 34,10%-át szerezte meg. A harmadik helyre Milan Uhrík futott be 23 502 szavazattal, vagyis a szavazatok 15,36%-ával. Farkas Iván 21 084 szavazata, vagyis a voksok 13,78%-a csak az ötödik helyre volt elegendő. Járási bontásban Farkas Iván saját terepén, a komáromi választókörzetben volt a legerősebb, ott 7366 voksot tudott begyűjteni. A lévai körzetben ugyan Belica győzött, de itt már Farkas és Uhrík között is szoros volt a verseny, mindössze 24 szavazat volt a különbség Farkas javára. A nyitrai és az érsekújvári körzetekben azonban a szélsőséges párt jelöltje jóval több szavazatot gyűjtött össze, mint az MKP jelöltje. Farkas Iván egyébként két körzetben nyerte meg a megyei választásokat. A komáromi mellett még a párkányiban szerezte meg az elsőséget, utóbbiban 4301 karikát kapott. A maradék ötben Milan Belica fölényes győzelmet aratott kihívóival szemben. Ő egyébként a legrégebben hivatalban levő megyefőnökök egyike, aki ráadásul megvédte posztját. Belica 16 éve áll a megyei hivatal élén, s ha a következő 5 éves hivatali idejét is kitölti, akkor gyakorlatilag 21 évig lesz hatalmon. 2013-ban Belica a szavazás első körében 47 127 voksot kapott, ez a szavazatok 46,87%-át tette ki. Szavazatainak számát a második fordulóban már nem tudta jelentősen növelni, 50 071 karikát kapott, kihívója, Tomáš Galbavý pedig 39 958 szavazattal szorult a második helyre.
Meglepetés az eredmény
Bár a szélsőséges ĽSNS párttal kapcsolatos félelmek nem igazolódtak be, Milan Uhrík teljesítményét nem szabad sem figyelmen kívül hagyni, sem alábecsülni. Marian Kotleba jobbkeze ugyanis összesítésben a harmadik helyre futott be, több déli választókörzetben, például a nyitrai, az érsekújvári és a lévai körzetekben több ezer szavazatot zsebelt be. Megalázóan gyenge eredményt csak a párkányi választókörzetben produkált, ott csak valamivel több mint 300 voksot kasszírozott be.
„Milan Uhrík teljesítménye Nyitra megyében legalább olyan meglepetés, mint Marian Kotleba előretörése volt 2013-ban. Ehhez nyilván az is hozzájárult, hogy parlamenti képviselő. Bár ő csak klasszikus kampány eszközével tudott élni, mert nem kapott nagy médiafelületet. Ugyanakkor intő jel Farkas Ivánnal szemben. Hiszen Farkas már évek óta tagja a megyei képviselő-testületnek, ennek ellenére Uhrík első nekifutásra fölé kerekedett” – mondta Hangácsi István, aki szerint érdekes kérdés az is, hogy a regionálisan erős Farkas Iván helyett az MKP miért nem egy még ismertebb politikust indított Nyitra megyében. Az elemző szerint Uhrík intő jel, hogy a jövőben körültekintőbben kell majd megyefőnökjelöltet választani ebben a megyében is.
Szoros küzdelem
Az idei megyei választások legizgalmasabb párbaja kétségkívül Kassa megyében zajlott. A két legesélyesebb jelölt szavazatainak száma között minimális volt az eltérés, gyakorlatilag az összes választási körzet adataira szükség volt, hogy győztest lehessen hirdetni. A választási részvétel itt 26,73%-os volt. Richard Raši (Smer, MKP, ZP) 58 724 szavazatával nem tudta megőrizni a Smernek a megyeelnöki posztot. Az ellenzék jelöltje, Rastislav Trnka (OĽaNO, SaS, KDH, Nova, Šanca) 59 599 vokssal, rendkívül szoros küzdelem után veheti át a megye irányítását. A Híd másik megyeelnökjelöltje a keleti végeken mérettette meg magát. Királyhelmec polgármestere regionális szinten már több éve aktívan politizál. Pataky Károly 14 843 szavazatot kapott, és a harmadik helyre futott be.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"293537","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"265","style":"width: 600px; height: 252px;","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"630"}}]]
Rašinak segített az MKP
Ha megnézzük a szavazatok eloszlását az egyes választókörzetekben, kiderül, hogy a magyarok lakta régiókban Richard Raši fölényesen győzött Pataky Károllyal és Rastislav Trnkával szemben is. Raši a legjobb eredményt délen a Kassa-vidéki választókörzetben tudhatja magáénak. Pataky értelemszerűen saját régiójában, a tőketerebesi választókörzetben hozta a legjobb eredményt, ott több mint hatezer szavazatot gyűjtött össze. A déli régiók közül Trnka is a Kassa-vidéki választókörzetben kapta a legtöbb szavazatot, ő 7923 voksot zsebelt be.
A Méltányosság Politikaelemző Intézet elemzője szerint Pataky Károly indítása egy jó húzás volt a Híd részéről. „Itt egyértelműen megmutatkozott, hogy egy regionális ember sokkal jobb eredményt tud hozni, mint egy államtitkár” – mondta Hangácsi István, aki szerint jó szerepléséhez a pozitív kampány is hozzájárult. Ugyanakkor Richard Raši a déli régiókban egyértelműen az MKP kiállásának köszönhetően kaphatott olyan sok szavazatot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.