Ellenzéki kormányt alakítanának a diákok

kep
Pozsony |

A Progresszív Szlovákia és Spolu koalíciója kapta a legtöbb szavazatot a középiskolásoktól. A nem reprezentatív felmérés eredményei szerint parlamentbe jutott volna még az OĽaNO, Kotleba, a Za ľudí, a Sme rodina és az SaS, a jelenlegi kormánypártok közül viszont egyik sem.

A legutóbbi pártok preferenciáit mutató felmérések eredményeitől nagyban eltérnek a középiskolások által leadott voksok. A diákok legnagyobb arányban a Progresszív Szlovákia és Spolu koalícióját juttatnák a parlamentbe, őket pedig az Igor Matovič irányította OľaNO követi. Grigorij Mesežnikov politológust, elmondása alapján, pozitívan meglepték az eredmények.

 

Szerinte az új formáció népszerűsége részben annak is köszönhető, hogy olyan témákról kezdtek beszélni, amelyekről azelőtt nem volt szó, mint például a természetvédelem. Az OľaNO népszerűségét pedig vezetőjének gyakori médiajelenlétének tulajdonítja. Ez azt is bizonyítja, hogy a pártelnököt a diákok karikái a 150. helyről juttatták parlamentbe a szimulált választáson. A koalíciót Trencsén és Pozsony megyében támogatják leginkább a középiskolások, az OľaNO-t pedig a Trencséni, a Nagyszombati és a Zsolnai kerületben. Az egyházi középiskolások legnagyobb arányban szintén az OľaNO-t (25,82%) választották, ezt pedig a PS/Spolu követi (20,48%). A KDH köreikben alig több mint 13%-nyi voksot szerzett volna.

Kotleba mindenhol?

A standard felméréseken legmagasabb támogatottsággal rendelkező Smert a diákok nem juttatták volna parlamentbe, akárcsak a másik két kormánypártot, az SNS-t és a Hidat sem. A Marian Kotleba irányította szélsőséges Mi Szlovákiánk Néppártot (ĽSNS) azonban a középiskolások is szívesen látnák a törvényhozásban. 

A legutóbbi reprezentatív, Focus közvéleménykutató-intézet által végzett felmérésen Kotlebáék támogatottsága 12,8% volt. Most a diákoktól 10,89%-ot kaptak volna. A legnagyobb népszerűségnek a szakközépiskolások körében örvendenek, megyei elosztásban pedig a Kassai, a Nyitrai és a Besztercebányai kerületben voltak a legnépszerűbbek, mindenhol 13% feletti támogatottsággal. 

MKÖ vagy Híd?

A diákválasztásba öt magyar tannyelvű középiskola is bekapcsolódott. Mivel az egész felmérés nem tekinthető reprezentatívnak, a részvevő magyar középiskolások eredményei sem feltétlenül árulkodnak a pártok valós támogatottságáról. A magyar diákok legnagyobb arányban a Magyar Közösségi Összefogást támogatták, több mint 20%-uk szavazott rájuk. Az MKÖ-t közvetlenül követi a Híd, több mint 18%-kal. Népszerű volt még körükben a PS/Spolu koalíció (13,51%), a Sme rodina (10,92%) és az OľaNO (8,33%). Kotlebáékat a magyar diákok 3,45%-a választotta volna.

Az országos diákválasztást 2016 óta rendezik meg. Idén 30 742 diák kapcsolódott be 54 község 180 középiskolájából, amelyeket összesen több mint hatvanezren látogatnak. A résztvevő intézmények közül 102 volt gimnázium, 71 szakközépiskola és 4 művészeti középiskola. 

A választási részvétel a résztvevő iskolák diákjai közül 57, 45% volt, ez majdnem 16 500 érvényes szavazatot jelent. Ez a részvétel majdnem megegyezik az előző parlamenti választás országos részvételével, és magasabb, mint az elsőszavazók részvételi aránya.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?