ÖSSZEFOGLALÓPozsony/Brüsszel. Már megelégelte az Európai Unió (EU) a továbbgyűrűző élelmiszerbotrányt, ezért Brüsszel belátható időn belül a tisztességtelen élelmiszergyártók, forgalmazók és eladók nevét tartalmazó feketelisták létrehozására fogja kötelezni a tagállamokat.
Élelmiszerbotrány: az EU feketelistát akar
ÖSSZEFOGLALÓ
Pozsony/Brüsszel. Már megelégelte az Európai Unió (EU) a továbbgyűrűző élelmiszerbotrányt, ezért Brüsszel belátható időn belül a tisztességtelen élelmiszergyártók, forgalmazók és eladók nevét tartalmazó feketelisták létrehozására fogja kötelezni a tagállamokat. Az illetékesek abban bíznak, a listának köszönhetően sikerül majd kiszorítani a piacról azokat az előállítókat, akik ló, s mint újabban kiderült, kutya- és macskahúst is kevernek bizonyos termékekbe.
A pohár már betelt, jelentették a brüsszeli illetékesek azután, miután az amszterdami élelmiszer-felügyelet leleplezett egy holland húsfeldolgozó céget, melynek marhahústermékeiben kutya- és macskahúst is találtak. Egy napra rá a svéd Ikea üzletláncnak is ki kellett vonnia a forgalomból az éttermeiben árusított fagyasztott jávorszarvas húsgombócokat, mivel ezekben a belga hatóságok marhahúst is találtak. A termék árusítását 18 tagállamban állította le az Ikea, a pozsonyi áruházba ezt az élelmiszert nem árulták. Nem ez volt a svéd cég első félrelépése, év elején az összes áruházában le kellett állítania a Köttbullar húsgombócok árusítását, miután kiderült, hogy marha- és sertéshúson kívül lóhúst is tartalmazott a termék.
Brüsszel azt akarja, hogy minden tagállam egy szabadon hozzáférhető feketelistán közölje azon tisztességtelen vállalkozók nevét, akik csaltak az élelmiszertermékek előállítása, forgalmazása vagy eladása során. Jozef Bíreš, az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet igazgatója azt állítja, hogy ez a jegyzék szó szerint tönkreteheti a tisztességtelen vállalkozókat és azokat, akik velük együttműködtek. „Mindenki tudni fogja, ki csalt, s ilyen vállalkozótól többé senki sem fog rendelni” – állítja Bíreš.
Brüsszel beismerte, hogy a jelenlegi törvények nem adnak lehetőséget arra, hogy a hivatalok hatékonyabban fellépjenek a tisztességtelen élelmiszergyártók ellen, ezért azt is kötelezővé teszik, hogy a tagállamok élelmiszer-felügyeleti hivatalai az EU-tagországok rendőrségeinek tevékenységét összehangoló Europolt is tájékoztassák minden élelmiszerbotrányról. A konkrét esetek kivizsgálása után az Europol fogja eldönteni, hogy eljárást kezdeményeznek-e az adott vállalkozók ellen, vagy sem.
„Az Európai Bizottság egyszerűen nem tudja megmondani, pontosan mióta csalnak az élelmiszerek előállítása során, miért öltött ilyen méreteket az egész botrány és kit terhel a felelősség mindezért. Ezért döntöttek ilyen szigorú intézkedés bevezetése mellett” – magyarázta a Markíza hírcsatornának Bíreš. Még néhány hétig eltart, míg az élelmiszer-ellenőrzés szigorítását célzó rendelettel Brüsszelben elfogadják, de ha minden jól megy, már idén ősszel hatályba léphetne. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.