„Együtt. EGYMÁS mellett. Együtt. EGY MÁS mellett.”

Napjainkban sajnos szinte minden harmadik házasság válással végződik. Ez a statisztika. De melyik az a határ, ahol már elválás a „válás”? Ha körülnézünk – még a szűk környezetünkben is – láthatunk egymás mellett élő, érzelmileg kiégett és belefáradt embereket, akik nem mernek, illetve körülményeikből adódóan nem tudnak kilépni.

Hogy miért? Kényelemből, félelemből, megszokásból, és gyakran az anyagi korlátok miatt. Évekig vívódnak, gondolkodnak és halogatnak, - néha egészen addig, míg „lekésnek” a saját életükről. Rengeteg olyan „nem élő” párkapcsolat van, ahol csak a külsőség a fontos, de olyan is, ahol úgy tűnik, hogy „rosszul élnek”, mégis olyan erős és mély a kötelék, hogy soha el nem hagynák egymást. Létezik ennek az ellenkezője is, aki pillanatok alatt „eldob” mindent, nem számol a következményekkel, - és lehet, hogy egész életében bánja majd. Nagyon nehéz az elhatározás, és hogy mi a helyes, - azt hiszem ezt mindenki, csak saját maga döntheti el.

„ A gyermek és a felnőtt nézőpontja között az a különbség,

hogy felnőttként a döntéseink szerint kell élnünk”.

(Frank David)

A fizikai (valós értelemben vett) válást mindig megelőzi egy úgynevezett érzelmi válás. Ez a szociális elkülönülés időszakának is tekinthető, mely természetesen együtt jár bizonyos értelemben egy más „életstílussal”. Ezáltal, vagy ezen okból; új célok, új barátok kerülhetnek előtérbe, átértékelődhetnek a fontossági sorrendek és az értékrendek. Ha mindez nem egy időben történik a két félnél (amely természetesen nagyon ritka egybeesés), akkor ez bizonyos dolgok elhallgatásával, titkolózással járhat együtt.

Itt álljunk is meg egy pillanatra, hiszen mindenki tud hazudni, de nem mindegy hogy hogyan, kinek és főleg, hogy miért. A kézírásból kimutathatóak az esetleges megbízhatatlanság jelei, vizsgálható, hogy az illető csak céljai elérése érdekében „lavírozik”, illetve „lételeme a hazugság”. Jelen vizsgálatoknál, még a gyakorlott szakembernek is szem előtt kell tartania, hogy a grafológiai elemzéseknél „egy jel nem jel!”, azaz minden személyiségvonást és tulajdonságot több oldalról, és más-más szinten kell vizsgálni, továbbá azoknak meg kell erősíteniük egymást.

Ha még a szociális elkülönülés időszakában kerül hozzánk a két írás, és megtalálhatóak benne a fentiekben felsorolt viselkedésformák, érzések és személyiségvonások grafológiai jelei – hiszen ezen történések megállapíthatóak az írásból - , akkor még (vagy már) segíthetünk.

Ha később kerül a grafológushoz az írás, akkor már más nézőpontból kell megközelíteni a problémát. Itt már nem a megelőzés, hanem a valós segítségnyújtás léphet előtérbe. Ilyenkor abban segíthetünk, illetve azt tudjuk előjelezni, hogy az illető személyiségvonásai alapján a válási szakasz egy adott szituációjában hogyan viselkedne, mennyire sérülne, miként fogja megélni a reá váró eseményeket.

A továbbiakban a válás már egymást átfedő szakaszokból áll.

Ezek közül az első az érzelmi válás, mikor megromlik a házasság és kimondva, vagy kimondatlanul nő a feszültség. Ha nem párhuzamosan történnek az események, akkor az egyik félnél felerősödhet az elmagányosodás érzése, megjelenhetnek írásában a magánérzet jelei. Nem is gondolnánk, hogy mennyi ember betűi, betűelemi közül „kiabál” a szeretetigény, és kiolvasható az a megállapítás, hogy „lehet, hogy van társa, de egyedül érzi magát”. A következő lépcső a jogi válás; itt az ügyvédeké a főszerep, - ebben a szakaszban nincs része a grafológiának. Előtérbe kerülhet azonban a gazdasági válás, az anyagiak megosztása során, ahol vizsgálható, hogy melyik fél fog körömszakadtáig küzdeni, mekkora a birtoklási vágya, hajlandó-e megállapodni, esetleg lemond a javakról. És most jön az egyik legfontosabb és legsérülékenyebb szakasz, a szülői feladatok megosztása, hiszen itt már egy „ártatlan kisember” élete is a tét. Nem mindegy, hogy a felek le tudják-e zárni a dolgokat, felül tudnak-e emelkedni a történteken a gyermekek érdekében. És sokan elfelejtik, hogy itt igenis az Ő érzelmei a legfontosabbak. Hogy hogyan éli ezt meg, az szinte teljes egészében a szülőktől függ, de ezzel a témával a későbbiekben még részletesebben is fogunk foglalkozni. A közösségi válás az a „fejezet”, ahol már a barátok is „osztódnak”, és egyáltalán nem mindegy, hogy milyen segítséget kaphat tőlük az ember. És, hogy ki az igazi barát, az csak az Ő írásából derül ki, - azt viszont mindig ki kell elemezni, hogy mekkora erre a vizsgált személy igénye. Az emberek könnyen adnak tanácsot, ha nem a saját bőrükről van szó, és könnyen ítélkeznek anélkül, hogy előbb a saját házuk táján néznének körül egy kicsit. Lehet, hogy ott is lenne tennivaló…

Az írásanalízis megvilágíthatja azt, hogy mennyire lesz képes az illető új kapcsolatokat kiépíteni, illetve fennáll-e annak a veszélye, hogy magába zárkózik és ténylegesen szakember segítségére lesz szüksége. És nem utolsósorban, a válás pszichés szakaszát is alaposan meg kell vizsgálni, ahol előjelezhető, hogy a felek mennyire képesek „elszakítani a szálakat”, és kiszakadni a régi és megszokott körülményeikből, továbbá hogyan tudnak szembenézni az önálló élet követelményeivel…

„Ha nem kellenek fiatal éveim,

nem adom öreg napjaim

Neked.”

(Pál Erzsébet)

Soóky Andrea

okleveles grafológus

grafológus szaktanácsadó

S.K. Grafológiai és ĺrásszakértői Szolgáltató Iroda - Győr

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?