A pedagógiai-pszichológiai tanácsadó központok adatai alapján egyre több gyermek és fiatal nyúl kábítószerhez. A fiatalkorúak – egyébként is magas – aránya folyamatosan emelkedik mind az illegális, mind pedig a legális, vagyis törvény által kisebb-nagyobb korlátozásokkal engedélyezett drogok (alkohol, cigaretta, kávé, nyugtatók, szorongásgátló szerek) fogyasztói körében.
Egyre több a kábítószer-fogyasztó
Toleráns fiatalok
Megfigyelések igazolják, hogy a fiatalok korábban sosem tapasztalt mértékben toleránsak a kábítószeresekkel szemben. Ha a nyilvánosság kevésbé volna toleráns a könynyű drogokkal, sőt az alkohollal és a cigarettával szemben, hatékonyabb volna a drogmegelőzés. Felmérések alapján a fővárosi fiatalkorúak közel háromnegyede személyesen ismer legalább egy drogost. Csaknem 90% kísérletezgetett már legalább egyszer marihuánával.
Az országos átlag szerint a fiatalok 18 évesen nyúlnak először életükben illegális kábítószerhez. A fővárosiak 17 évesen. Körükben a rendszeres drogfogyasztók egyharmada 15 éves kora előtt próbálta ki először. 57% 15 és 20 éves kora közt, 21% 21 évesen.
Az 1995-től 2003-ig tartó időszakban megkétszereződött a dohányzó és megnégyszereződött a természetes alapú drogokat (marihuána, hasis), valamint a szintetikus drogokat (Ecstasy, amfetaminszármazékok) fogyasztó gyermekek és fiatalok aránya.
Veszik és gyártják is
A fiatalok 42,5% vásárolta, 41,5%-a pedig ingyen jutott hozzá az első adaghoz. 6,4% saját maga állítja elő. A tapasztalatok azt igazolják, hogy az utóbbi időben sokkal könnyebb hozzájutni a kábítószerhez bárban, kávéházban és egyéb szórakozóhelyen, mint az utcán vagy a köztereken.
A felmérések szerint a középiskolások csaknem egyharmada naponta legkevesebb egy doboz cigarettát szív el. A gyerekek átlagosan tízévesen szívják el az első cigarettát, illetve kóstolnak első alkalommal szeszes italt.
A fiatalokkal foglalkozó szakemberek ugyanakkor tudnak hatéves dohányosról is. Nem meglepő, hogy a fiatalok rászoknak a dohányzásra, hiszen sokuk játéktermek, kocsmák sűrűjében szocializálódik. A 18 éven aluliak 17%-a napi rendszerességgel fogyaszt alkoholt. A vizsgálatok szerint a fiúk körében gyakoribb a lerészegedés. Az egyes iskolatípusokat figyelembe véve a szaktanintézetek tanulói fordulnak aránylag a legtöbbször italhoz. (-cz-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.