Egyre kevésbé bízunk a kormányban
2020. november 23. 14:00

Míg júniusban még a lakosság 50 százaléka gondolta azt, hogy a szlovák kormány járványügyi megszorító intézkedéseinek az egészségügyi pozitívumai felülmúlják az intézkedések gazdaságra gyakorolt pusztító hatását, mára ugyanezt csak a megkérdezettek 38 százaléka állítja – derül ki a Kantar piackutató ügynökség legfrissebb felméréséből, amelyet az Európai Parlament megrendelésére az EU 27 tagországában végzett el szeptember utolsó és október első napjaiban. Idén ez már a harmadik ilyen felmérés, az előző kettőt márciusban és júniusban végezték.
Nyáron még a Szlovákiában megkérdezettek kevesebb mint fele vélte úgy, hogy a kormány megszorító intézkedései jóval nagyobb pusztítást okoznak a gazdaságban, mint amennyi hasznot hoznak a lakosság egészsége szempontjából, mostanra az ilyen válaszadók aránya azonban már eléri az 58 százalékot. Csekély vigasz, hogy Lengyelországban (63%), Csehországban (64%) és Magyarországon (67%) még ennél is nagyobb a kormányzati intézkedések hatását negatívan megítélők aránya. Franciaországban, Németországban és a skandináv országokban ugyanakkor az ilyen borúlátó válaszadók aránya csupán 38 és 45 százalék között mozog. A jelentés kidolgozói szerint a járványügyi intézkedések negatívabb megítélése azzal is magyarázható, hogy egyre többen érzik a járvány negatív gazdasági hatásait. Szlovákiában minden második válaszadó vallotta be, hogy a járvány miatt csökkentek a bevételei, a negyedük szerint pedig erre az elkövetkező időszakban kerülhet sor. A megkérdezettek alig 20 százaléka állította azt, hogy a járvány sem eddig, sem a jövőben nem okoz számára anyagi nehézséget. A felmérés szerint Szlovákiában a lakosság csaknem harmadának kellett hozzányúlnia a megtakarításaihoz, hogy túlélje a válságot, a megkérdezettek 3 százaléka pedig csődbe ment.
A Kantar szakemberei arra is kíváncsiak voltak, mit érez a lakosság a járvánnyal és az ezt kísérő válsággal kapcsolatban. Szlovákiában a legtöbb emberen, a megkérdezettek 53 százalékán a bizonytalanság lett úrrá, nagyjából minden negyedik megkérdezett pedig haragot érez. Ez utóbbiak aránya nyárhoz képest még nőtt is az elmúlt időszakban. Mindezt figyelembe véve az sem csoda, hogy a kormánnyal szemben is nő az elégedetlenség. Míg nyáron még a megkérdezettek 74 százaléka támogatta a szlovák kormány járványellenes intézkedéseit, mára ezek aránya 43 százalékra zuhant vissza, ami – Csehország után – a második legnagyobb visszaesés az uniós tagországok közül.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.