<p>Az európai gyakorlathoz hasonlóan egyre később házasodnak a szlovákiai fiatalok is. 1995-ben az első házasság megkötése a férfiak átlagéletkora 24,9, a nőké 22,5 év volt.</p>
Egyre később házasodnak
13 év alatt ez jócskán kitolódott: a Demográfiai Kutatóközpont tanulmánya szerint 2008-ban a nők áltagosan 26,5, a férfiak 29,2 éves korban házasodtak. Az unió többi államát vizsgálva megállapítható, hogy az új tagállamokban valamivel korábban házasodnak a fiatalok, mint a régi tagállamokban: Litvániában, Romániában, Bulgáriában, Lengyelországban 26 év alatt mozog a házasodási átlagéletkor, Franciaországban, Spanyolországban és Luxemburgban 29, a skandináv államokban pedig 30 év felett.
1989 után kezdett csökkeni a házasságkötések száma. Ennek egyik magyarázata, hogy a rendszerváltás előtt egyáltalán nem volt elfogadott az, ami napjainkban, hogy egy nő leányanyaként hozza világra gyermekét. A legkevesebb házasság 2001-ben köttetett, szám szerint 23 795, tavaly 28 293. „Ha ez a trend folytatódik, akkor elmondható, hogy a lakosság 55 százaléka életében legalább egyszer házasságra lép”– mondta Boris Vaňo, a Demográfiai Kutatóintézet igazgatója. A múltban ez csaknem 90% volt. A házastársak általában ugyanabból a régióból származnak. 2006-ban a házasságok háromnegyede volt olyan, ahol mindkét partner ugyanabban a járásban élt. Mi több, 62%-ában a felek azonos iskolai végzettséggel rendelkeznek. A tavaly kötött házasságok 4,6%-ában mindkét fél alapiskolai végzettségű, 8,3% szaktanintézeti végzettséggel, 33,2% érettségivel rendelkezik, 15,5%-ban pedig mind a férfinak, mind a nőnek felsőfokú végzettsége van.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.