<p>Besztercebánya/Pozsony. Sokk, az ellenzék felelőssége, a szélsőjobb győzelme, a Smer hibája, a polgárok elégedetlensége – így kommentálták a politikusok a szélsőséges Mi Szlovákiánk Néppárt elnökének sikerét. Marian Kotleba lett a második legsikeresebb besztercebányai megyeelnökjelölt – a szavazatok 21,3%-át szerezte meg.</p>
Egymásra mutogatnak Kotleba miatt
Kotleba képviselőjelöltként a Besztercebányai járásban is a legtöbb, 8 678 szavazatot szerezte. Az első forduló győztese, a smeres (a KDH és az MKP által is támogatott) Vladimír Maňka így Kotlebával mérkőzik a 2. körben.
A harmadik helyen végzett Ľudovít Kaník (SDKÚ) szerint Kotleba sikere után a szélsőséges szervezetek előtt lassan a parlament kapui is megnyílnak. „Akár tetszik ez valakinek, akár nem, a jelenlegi kormány politikájának egyik eredménye, hogy a szélsőséges nézetek egyre népszerűbbek” – állítja Kaník.
Robert Fico kormányfő szerint viszont az ellenzék csak saját magának gratulálhat azért, hogy Kotleba bejutott a 2. fordulóba. „Manapság az emberek Ľudovít Kaník nevét egy szociális szörnyeteggel hozzák összefüggésbe. Ha ilyen ellenjelöltet indít az ellenzék, ne csodálkozzon senki, hogy Kotleba lekörözi, Kaníkot még egy zsák krumpli is legyőzné a választásokon – mondta Fico. – Semmilyen szélsőséges szervezet sem fogja legyőzni a baloldali politikust.”
Kotleba a politikusok kijelentéseire nem akart reagálni. „Kihangsúlyoznám, hogy ötezer eurót költöttünk a választási kampányra, egyetlen óriásplakátom sem volt, ennek ellenére a megyei képviselőtestületbe sokkal több szavazattal jutottam be, mint bármelyik smeres képviselő az országban” – mondta Kotleba azzal, hogy a szombati választások után pártja lett a megyében a jobboldal egyértelmű vezére.
Ján Baránek politikai elemző szerint Kotleba számára már a 15 százalékos eredmény is siker lett volna, de ennél többet ért el azzal, hogy a megyeelnök-választás második fordulójába jutott. Úgy véli, nem igaz, hogy Kotleba csak a jobboldal problémája. „A miniszterelnöké is, mert arról van szó, hogy 1993 óta egyetlen kormány sem kezelte kellőképpen a roma problémakört, beleértve a jelenlegi kabinetet is” – mondta Baránek.
Pavol Haulík szociológus szerint Kotleba eredménye egyfajta figyelmeztetés az országnak, nemcsak Besztercebánya megyének. „Ez is egy jele annak, hogy a standard politikai pártok nem akarják vagy nem tudják megváltoztatni viselkedésüket, holott egyértelmű, hogy a választók jelentős része már megunta politikájukat” – mondta Haulík. (dem, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.