Kassa. 1918-tól 1945-ig Kassán több mint 300 egyesület működött. Az első köztársaság alatt a városban hat magyar napilap jelent meg. A magyar egyesületeket összefogó központ a Fő utca egyik legszebb épületében, a Forgách palotában székelt.
Egykori civilek a pályán
Ilyen és ehhez hasonló, ma már mesébe illő adatokat tudhat meg, aki ellátogat a Magyar Közösségi Házban rendezett kiállításra. A Kassai Polgári Klub az 1918-1989 között a városban működő magyar szervezetekről gyűjtött össze minden hozzáférhető dokumentációs anyagot, fotókat, régi újságcikkeket, azzal a nem titkolt céllal, hogy képet nyújtsanak a ma emberének a múlt század sikeres civil kezdeményezéseiről. A Csala Kornélia által szerkesztett gazdag kiállítás címében a jelzett időszak csupán tájékozódási alapul szolgál. Az első önkéntes alapon létre jött kezdeményezés, a Kassai Polgári Társaskör ugyanis már 1867-ben megalakult, és a városközpont legrégebbi műemléképületében, a Lőcsei Házban talált otthonra. A lapkiadás mellett egykor magyar könyvkiadót is működtetett Kassán a Kazinczy Társaság. Az sportélet szintén rendkívül élénk volt, 1938 előtt húsz sportegyesület működött Kassán, ezek főleg nemzetiségi, ideológiai vagy szakmai alapon szerveződtek. A Katolikus Legényegylet alosztályai közül a legnagyobb elismerést a színjátszó csoport aratta, ám a turistaegylet emlékét is sok korabeli fénykép őrzi. A kiállítás látogatói azt is megtudhatják, hogy a helyi Csemadok 1950-ben, meglehetős érdektelenség közepette alakult, ám a kezdeti nehézségek után ez a kulturális szervezet is felvirágzott. Kassa társadalmi és kulturális életének második világháború utáni aranykorát a Batsányi kör jelentette, ám 1961-től az Új Nemzedék irodalmi színpad és esztrádcsoport is rendszeresen járta környéket előadásaival. A Glóbusz bábegyüttes, a Pinceszínpad vagy a Csermely kórus neve ma már nem csak Kassán számít fogalomnak. A kiállítást megnyitó Gágyor Péter rendező e szervezetek kulturális jelentősége mellett felhívta a figyelmet arra is, hogy a szocializmus idején minden önkéntes alapon létrejött csoportosulás illegális jelleggel bírt, a hatalom csak a központilag létrehozott szervezetek tevékenységét nézte jó szemmel. A kisebbségi kultúra művelése ezért egyfajta lázadásnak számított. Az évekig Kassán rendező Gágyor hangsúlyozta, manapság újra kell teremtenünk a civil kezdeményezéseket, mert ezek nélkül nem tudunk védekezni a kereskedelmi televíziók „agyporszívózása” ellen. A kiállítás létrejöttét a Polgári Tevékenységeket Támogató Alapítvány (NPOA) és a Kárpátok Alapítvány (CF) támogatta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 03.20.
Mi az elnökválasztás tétje?
2021. 12.05.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.