<p>Mondják meg a cégek, milyen szakokat nyissanak a középiskolák, majd alkalmazzák az igényeik szerint kitanult végzősöket. Cserébe adókedvezményt is kapnak. Így képzeli el a hazai szakképzést jövő szeptembertől Peter Pellegrini oktatási miniszter.</p>
Duális szakképzés adókedvezménnyel
Pozsony |
A tárcaközi egyeztetésbe utalt törvénymódosító javaslataival főként az érintett cégeket motiválná, elsősorban adókedvezménnyel. Vagyis azok a vállalatok, amelyek együttműködnek valamely szakiskolákkal, kevesebb adót fizetnének az államnak. A diákok így a szaktantárgyak tananyagának gyakorlati részét egyenesen a cégekben sajátítják el, az adókedvezmény mértékét pedig annak alapján számolnák ki, mennyi órát tölt a cégben egy diák. Ha a diák 400 vagy több órát látogatott a cégnél, a vállalat adóját az állam teljesen elengedi, ha pedig 200 vagy kevesebb órát látogatott náluk a diák, befizetendő adójuk felét érinti a kedvezmény, magyarázta a miniszter. „Reméljük, hogy a törvény elfogadása után jelentősen megnő azoknak a cégeknek a száma, amelyek részt vesznek leendő alkalmazottaik képzésében” – mondta Pellegrini. Elképzelései szerint először a nagyobb cégek lépnek be a rendszerbe, de szeretné, ha a kisebbek is így tennének. „Azok is, amelyek talán csak egy-két inast vesznek fel időnként” – fogalmazott a miniszter. Az ilyen jellegű duális képzés néhány iskolában eddig is működött – a cégek (vagy helyi nagyvállalkozók és egyéb munkáltatók) megmondták, hogy pontosan milyen szakemberekre lesz szükségük, majd munkaszerződéseket adtak a végzősöknek. A módosítások célja, hogy a középiskolák kínálatát összhangba hozzák a munkaerőpiac elvárásaival, és ne képezzenek olyan végzősöket, akik nem fognak tudni elhelyezkedni. A cégek állítólag üdvözlik a javaslatot. A jelenlegi helyzet tarthatatlan, állítja Jaroslav Holeček, a Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP) elnöke. A szlovák gazdaságnak szerinte évente 33 ezer új alkalmazottra van szüksége csak azért, hogy a nyugdíjba vonulók után keletkező szabad állásokat be tudja tölteni, miközben a szakiskolák évente csupán 5-10 ezer ilyen végzőst küldenek a piacra. „Ez a hatalmas szakadék megakaszthatja a gazdaság működését” – mondta Holeček. Dušan Čaplovič júniusban lemondott oktatási miniszter azzal próbálta emelni a szakiskolákba igyekvő diákok létszámát, hogy megszabta: gimnáziumba legfeljebb 2-es, szakközépiskolába csak 1,75-ös átlaggal jelentkezhetnek a kilencedikesek. Az Alkotmánybíróság viszont nemrég kimondta: a szabályozás alkotmányellenes, ezért jövőre már nem eszerint zajlanak a felvételik, a diákoknak nem kell teljesíteniük a minimális átlagot. (vps, TASR, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.