<p>Kartellegyezséget kötött, de továbbra is részt vehet a közbeszerzési eljárásokban a smerközeli tanácsadó cég. A Pro Tenderrel a legnagyobb állami egészségügyi intézmények kötöttek szerződést, a tárca ezeket a szerződéseket rövid időn belül felbontatja.</p>
Drucker már tisztogat
A Gazdasági Versenyhivatal (PMÚ) másodszor is megerősítette, hogy a kassai egyetemi kórház sürgősségi betegellátó osztályának megépítésekor a Chemkostav, a PKB Invest és a Pro Tender kartellezett. „A három cég összehangolta az építkezési munkálatokra és az osztály felszerelésére vonatkozó árajánlatát, mellyel megsértették a szabad versenyt” – áll a PMÚ döntésének indoklásában, amellyel összesen 2,5 millió euró büntetést rótt ki a cégekre, és három évre eltiltotta őket a közbeszerzési eljárásokban való részvételtől.
A kassai kórház 2010-ben írta ki a 27 millió eurós pályázatot, amit a Pro Tender bonyolított le. Megvalósítása 2012-ben kezdődött el, a rendőrség már 2013-ban a közbeszerzési eljárás manipulálásával gyanúsította a három céget. Dušan Kováčik speciális ügyész azzal az indokkal zárta le a vizsgálatot, hogy nem történt bűncselekmény.
A cégek fellebbezését követően a PMÚ másodszor is megerősítette, hogy kartellmegállapodást kötöttek, a kirótt büntetés már jogerős. Ennek ellenére Alan Suchánek attól tart, hogy a Pro Tender még évekig részt vehet a legnagyobb közbeszerzési eljárásokban. „Az eltiltást úgy késleltethetik, hogy jogi útra terelik az ügyet, amit a Pro Tender már meg is erősített” – magyarázta az OĽaNO parlamenti képviselője, hozzátéve, hogy a hazai bíróságokon évekig elhúzódnak a peres ügyek.
Suchánek szerint a Pro Tender nagyon fontos szerepet tölt be a kassai egészségügyi csoportban, a Pavol Paška körül kialakult klánban. Igazgatója, Peter Hložný, Richard Raši (Smer) volt egészségügyi miniszter osztálytársa. „A legnagyobb állami egészségügyi intézmények, köztük a kassai egyetemi kórház, a kassai mentőszolgálat, a trencséni kórház és az onkológiai intézet is kizárólag a Pro Tenderrel kötött, több esetben meghatározatlan idejű szerződést. Ez a cég eljátszotta a morális jogát, hogy az egészségügyben vállalkozzon” – szögezte le Suchánek, és egyben arra kérte Tomáš Drucker egészségügyi minisztert, hogy a tárca fejezze be a céggel való együttműködést.
„Tomáš Drucker hivatalba lépésétől szorgalmazza, hogy a tárca hatáskörébe tartozó intézményekben tanácsadói cégek helyett a tárca alkalmazottai irányítsák a közbeszerzési eljárásokat. A Pro Tenderrel még 5 intézménynek van érvényes megbízásos szerződése, melyek felmondása már folyamatban van” – közölte Stanislava Luptáková, a minisztérium szóvivője. Hozzátette, a tárca már dolgozik a központi közbeszerzési eljárások bevezetésén.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.