A Slovnaft energetikai hulladékhasznosítót építene
Nem magyar szemetet égetnek majd a Slovnaft új hulladékfeldolgozójában, mint ahogyan a Demokraták állították
Szemétégetőt, pontosabban „energetikai hulladékhasznosító központot” akar felépíteni a Slovnaft a pozsonyi telephelyén, állítja a Demokraták párt. A szemétégetőben pedig állítólag Magyarországról behozott szemetet fognak feldolgozni. A Slovnaft szerint a Demokraták melléfogtak, csak a régi, elavult szemétégetőt akarják modernizálni, a keletkező hőt Pozsony is hasznosíthatja, külföldi szemetet pedig nem akarnak "égetni".
Hulladékfeldolgozót, vagy egyszerűbben szemétégetőt akar építeni a Slovnaft a vállalat pozsonyi telephelyén, állítják a Demokraták párt képviselői.
Szerintük a Slovnaft arra készül, hogy Magyarországról érkező kommunális hulladékot fog feldolgozni.
A MOL Magyarországon 35 évre szerzett koncessziót a hulladékgyűjtésre, és állításuk szerint az ott összegyűjtött hulladék egy részét - közte veszélyes hulladékot is - Pozsonyban akarják feldolgozni. A párt felszólította Tomáš Taraba környezetvédelmi minisztert, hogy akadályozza meg a cégnek ezt a tervét, és cáfolja azokat a belső információkat, amely szerint a Slovnaft terve „informálisan” már zöldet kapott.
„Az energetikai hulladékhasznosító központ 316 ezer tonna szemét feldolgozására lenne képes, beleértve a veszélyes hulladékot is
– állítja Tomáš Kiča, a Demokraták környezetvédelmi szakértője, a korábbi kormány környezetvédelmi államtitkára. – A jelenlegi hulladékfeldolgozó kapacitás fedezi Szlovákia igényeit, ezért azt kérdezzük, hogy mire szolgálna egy újabb szemétégető, kinek az érdekeit képviseli Taraba miniszter?”
A Mol szállítaná a hulladékot?
Magyarországon a Mol, a Slovnaft anyavállalata 35 évre koncessziót kapott az országos hulladékfeldolgozásra, a Demokraták szerint ez állhat az új szemétégető hátterében.
A Slovnaft ezt követően kezdeményezte az engedélyezési folyamatot a hulladékfeldolgozó megépítésére Pozsonyban. Orbán a szlovák kormány asszisztenciája mellett bővíti Szlovákiában a kapacitásait. A déli szomszédunkból származó hulladékot fogjuk elégetni?
– kérdezte Karel Hirman korábbi gazdasági miniszter.
A környezetvédelmi minisztérium hozzáállását a Demokraták szerint jelzi, hogy elbocsátották a minisztérium légszennyezés elleni osztályának a munkatársát, aki negatív véleményt dolgozott ki a projekthez. Azt követelik a minisztertől, hogy tegye egyértelművé álláspontját, és ha engedélyezi is a hulladékfeldolgozót, kösse ki, hogy külföldi hulladékot nem dolgozhat fel.
Taraba: az engedélyezés még nem fejeződött be
A környezetvédelmi minisztérium elismeri, hogy valóban van ilyen terve a Slovnaftnak, de még nem született róla döntés.
A környezetvédelmi minisztérium nem adott ki jogerős döntést az EIA folyamatban az energetikai hulladékhasznosító központ ügyében, amelynek a Slovnaft a beruházója
– tájékoztatta az Új Szót a Tomáš Taraba vezette minisztérium. Szerinte a véleményezési folyamat még a kezdeti szakaszban van.
„Most a beruházó lépésére várunk, akinek elő kell terjesztenie az úgynevezett értékelési jelentést. Ez egy meghatározó dokumentum, amelynek az értékelése kötelező. A minisztérium garantálja, hogy az EIA folyamat nyitott lesz a nyilvánosság előtt, törvényes lesz az érvényes előírásokkal összhangban“ – válaszolta kérdéseinkre a szaktárca.
Arra a kérdésre nem válaszolt, hogy a központot negatívan értékelő munkatársukat valóban elbocsátották-e, ahogyan azt a Demokraták párt képviselői állították.
Slovnaft: a régi szemétégetőt helyettesítjük modern hulladékfeldolgozóval
A Slovnaft szerint a hulladékfeldolgozó, a CEZO (Centrum energetického zhodnotenia odpadu – Energetikai Hulladékfeldolgozó Központ) projektje már egyáltalán nem új terv.
A CEZO helyettesíti majd a jelenlegi, már elavult, az 1970-es években épült hulladékégetőt, amely jelenleg a kőolajfeldolgozás során keletkezett zagy elégetésére szolgál
– tájékoztatta lapunkat Anton Molnár, a Slovnaft szóvivője. Szerinte ezzel a projekttel a környezet védelmét is segítik.
„A hulladékégetésből származó energiát eddig nem használtuk fel, de az új berendezés segítségével, ami a jelenleg elérhető legjobb technológiák alkalmazásával működik majd, a keletkező energiát közvetlenül az olajfinomítóban tudjuk majd hasznosítani“ – mondta Molnár. A keletkező felesleges energiát felajánlják a fővárosnak is.
Már tárgyalunk arról, hogy a megtermelt hőt Pozsonyban is hasznosítanák, amivel csökkenthető lenne a földgázfogyasztás. Pozsony ezzel új hőenergiaforráshoz jutna, hasonlóan Bécshez vagy Koppenhágához
– tájékoztatott.
A központ kapacitása nagyobb lenne a jelenlegi hulladékégetőnél, a feldolgozott hulladék kevesebb mint egyharmadát tenné ki a nehezen feldolgozható ipari hulladék, a maradék kapacitást kommunális hulladék feldolgozására használnák.
Az ipari hulladékot Nyugat-Szlovákiából, például az autógyárakból gyűjtenék össze, a feldolgozott kommunális hulladék is kizárólag Szlovákiából származik majd. Külföldi hulladék feldolgozásával nem számolunk
– fogalmazott Molnár.
Szerinte a Molnak nincs szüksége külföldi hulladékfeldolgozó kapacitásra.
„Már elkezdődött Százhalombattán a Mol hulladékfeldolgozójának engedélyeztetése” – tette hozzá
Molnár tájékoztatása szerint a CEZO a legmodernebb technológiát használja majd, ezt a technológiát sikerrel alkalmazzák például Linzben és Lenzigben is. Az új feldolgozó hatására egyáltalán nem nő majd a környezetvédelmi szennyezés, sőt, a Slovnaft fokozatosan, a következő években ötödével akarja csökkente a kibocsátott szennyezőanyag mennyiségét. A CEZO treve megtalálható a cég honlapján is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.