<p>A görög kormány állítólag kisebb módosításokkal kész elfogadni a nemzetközi hitelezők legutolsó javaslatait. Berlin szkeptikus, csak a vasárnapi népszavazás után tárgyalna az új tervről. </p>
Csőd, vezeklés, új ajánlat
Athén/Brüsszel |
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök a Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének, Mario Draghinak, az Európai Központi Bank (EKB) elnökének és Christine Lagarde-nak, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatójának címzett levélben közölte, hogy kormánya – bizonyos módosításokkal, kiegészítésekkel – kész elfogadni a nemzetközi hitelezők legutolsó, átfogó javaslatcsomagját. Az új javaslatot tegnap este vitatták meg az euróövezeti pénzügyminiszterek, bár Peter Kažimír szlovák pénzügyminiszter előtte közölte: szkeptikus az ajánlattal kapcsolatban, szerinte csak taktikázás az egész. Németország képviselői hűvösen fogadták a görög javaslatot. Angela Merkel kancellár leszögezte, az ajtó továbbra is nyitva áll a görög kormánnyal való tárgyalások előtt, de egy új segélyprogramról csakis a vasárnapra tervezett görögországi referendum után lehet tárgyalni. Sigmar Gabriel alkancellár kijelentette, hogy Európa nem hagyja magára a görög embereket, de nem tűrheti a görög kormány zsarolását. Euróövezeti tisztségviselők arra figyelmeztettek, hogy a görög miniszterelnök levelében vannak olyan elemek, például az általános forgalmi adót és a nyugdíjrendszert illetően, amelyeket nehéz lenne keresztülvinni. Egy euróövezeti tisztségviselő ugyanakkor úgy vélte, elméletileg július 20-ig megköthetik az új megállapodást a görögökkel. A július 20. újabb fontos határidő, a görög kormánynak ekkor kell 3,5 milliárd eurót törlesztenie az Európai Központi Banknak. Ciprasz levelében öt pontban foglalta össze kéréseit és felajánlásait. Egyebek között azt kérte, hogy tartsák fenn a görög szigeteknek járó áfakedvezményt és lassabban vezessék ki a rendszerből a legszegényebb nyugdíjasok megsegítését célzó pótlékokat. Athén számára már nincs idő és mozgástér, ugyanis kedden éjfélkor lejárt a Görögországot támogató hitelprogram. Ezzel egy időben a fejlett országok közül elsőként Görögország halasztást kért és nem teljesítette 1,6 milliárd eurós fizetési kötelezettségét a valutaalappal szemben. Tegnap, a csőd első napján viszonylag zavartalanul folyt tovább az élet Görögországban, a nyugdíjasok számára kinyitott a bankfiókok többsége. A nyugdíjasok tegnap legfeljebb 120 euró készpénzt vehettek fel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.