Csáky Pál szerint az MKP kormánypárt lesz - INTERJÚ

<p>1998 óta most van először valódi ellenfele a parlamenti választásokon a Magyar Koalíció Pártjának, olyan, amely eséllyel pályázik a szlovákiai magyar választók voksaira. A helyzetét az is nehezíti, hogy a párt korábbi legnépszerűbb politikusa, Bugár Béla által vezetett párttal kell felvennie a harcot. Csáky Pál azonban magabiztos,nemtart a Hídtól, amely szerintenemjut be a parlamentbe. AzMKPelnökét kérdeztük.</p>

* Nem zavarja, hogy Bugár Béla még mindig sokkal népszerűbb politikus önnél?

Ez majd elválik június 12-én.

* Hogyan látja az MKP esélyeit? Milyen eredményre számít?

9 százalék feletti eredményre.

* És ha ez nem lesz meg? A közvéleménykutatások már régen nem mutatnak 6 százalék feletti eredményt az MKP-nak.

Meglesz. Én a szlovákiai magyarokban hiszek, nem a közvéleménykutatókban.

* Ha esetleg mégsem, akkor kész lemondani az elnöki posztról?

Meglesz a 9 százalék.

* Az alapszabályuk tartalmazza, hogy ha 25 százalékkal rosszabb eredményt érnek el, mint négy évvel korábban, akkor tisztújító közgyűlést kell összehívni.

12-én választások lesznek, nem alapszabály-módosítás.

* Hogyan látja a pártja kormányképességét? Melyik pártokkal hajlandó az MKP koalícióra lépni?

Vasárnap jól szórakoztam a Radičová–Fico vitán, mert az egyórás vitából fél órát tett ki a magyar téma, ebből 15 percig egymást vádolták, hogy az MKP kegyeit keresi a Smer és az SDKÚ is. Nem baj, hogy keresik a kegyeinket. Az MKP jó helyen van középen.

* Pedig nem úgy tűnik, hogy keresik az MKP kegyeit, éppen ellenkezőleg. A Smer az MKP-val ijesztgeti a választókat, Iveta Radičová pedig már most feltételeket szab. Valóban lehetségesnek tartja a koalíciót Robert Ficóval?

Nem hinném, hogy a választások előtti véleménynyilvánításokkal komolyabban kellene foglalkozni. Előfordulhat, hogy a szlovákiai magyar választók fogják eldönteni, milyen kormánykoalíció lesz, és könnyen lehet, hogy a szlovákiai magyar választók azzal, hogy a Most-Híd nevű mesterséges képződményt fogják választani, Robert Ficóra fognak szavazni. Ha ugyanis a Most-Híd nem jut be a parlamentbe, akkor a fennmaradt mandátumok újraosztásakor a Mostra leadott szavazatok elsősorban Robert Ficónál landolnak, és lehet, hogy ezzel fogják megmenteni a Smer–SNS– HZDS koalíciót.

* Miért olyan biztos abban, hogy a Híd nem jut be a parlamentbe? A közvélemény-kutatások nem ezt mutatják, mindig 5 százalék feletti támogatottságot mérnek a Hídnak, gyakran többet, mint az MKP-nak.

Egy dolog a közvélemény-kutatások eredménye, másik dolog a reális választási eredmény. A matematika nem enged, ebben az országban van 10 százaléknyi magyar választó, ehhez ők, ha megfeszülnek, akkor sem tudnak egy százalékpontnyi szlovák szavazónál többet hozni. 11 százaléknyi választópolgárt nem lehet a titkos választások alkalmával úgy elosztani, hogy abból kétszer több mint 5 százaléknyi eredmény szülessen. Minden eredmény azt mondja, hogy az MKP potenciálja minimum 7-7,5 százalék, mi a 9 százalék feletti eredményért küzdünk. Én úgy gondolom, hogy a Híd egy dolog miatt lett kitalálva: az előttem levő papírlapon vannak azok a számok, amiket Robert Fico múlt héten kapott meg. A valószínűsíthető választási eredmény: SDKÚ 18 százalék, ez 20-ra nőhet a második elosztásnál, KDH 10, ez 11-re nőhet, SaS 7, ebből 8 lehet. Ez 39 százalék. Egy egységes MKP 11 százalékos választási, tehát 13 százalékos parlamenti eredménnyel 50 százalék feletti jobboldali részvételt produkálhatna, de ha a Híd elvisz 3 százalékot, ez a négy párti koalíció nem jöhet létre.

* Ez milyen felmérés?

Ez Robert Fico belső elemzése múlt hét csütörtökről.

* Ki készítette?

Ezt Robert Ficótól kell megkérdezni.

* De ha önök sem tudják, hogy ki készítette, akkor miért olyan biztosak az adatokban?

Én tudom, hogy ki készítette. Nemakarom felfedni a forrást.

* Mi is le tudnánk írni egy papírlapra olyan számokat, amelyek azt bizonyítanák, hogy az MKP szavazatai vesznének el.

Írják. Az a lényeg, hogy a fenti számok és a fenti gondolatmenet reális lehet. Szerintem az.

* Ha a mérleg nyelvét játszhatná, az MKP inkább a jobboldalhoz csatlakozna?

A jelek szerint Robert Fico és Iveta Radičová is küzd értünk. Elképzelhető, hogy tényleg a mérleg nyelve leszünk. Erről a választópolgárok döntenek. Ha a mérleg nyelve leszünk, akkor nem kérdéses, mit választunk. Abban a pillanatban elvi koalíciót lehet kötni, ez pedig négy párti jobboldali koalíciót jelent.

* És ha nem lesznek a mérleg nyelve? Ha arra mutatkozik lehetőség, hogy a Smerrel koalícióra lépve kiszoríthatják az SNS-t a kormányból?

Nem tudom, hogy létrejön-e ilyen helyzet. Sokesélyes a dolog, különböző arányok születhetnek, lehet akár meglepetés is, mint Csehországban. Én egy dolgot tudok: az MKP jó eredménye a szlovákiai demokrácia érdeke. Azt látom, hogy van egy szervezett erő, amely ezt a potenciált csökkenteni akarja, ezek a volt kollégáink. Állítom, hogy hibát követnek el, és Robert Fico fog ebből a játékból legtöbbet profitálni, amit nagyon sajnálok.

* Radičová már támasztott bizonyos feltételeket, például azt, hogy a kettős állampolgárság kérdésében módosítsa az MKP az álláspontját. Ebbe belemenne egy jobboldali koalíció érdekében?

Ha olyan amatőr lennék, mint Radičová, én is mondanék öt feltételt, hogy Radičová hogyan jöjjön ide könyörögni, ha miniszterelnök akar lenni. Ennek semmi értelme.

* Ezzel nem csökken a koalíciós potenciálja?

Az MKP koalíciós potenciálja a választópolgárok kezében van. Ha az MKP 10 százalékos eredményt ér el, akkor megkerülhetetlen lesz. És akkor mesélhet jobbról-balról bárki bármit.

* Az egyáltalán nem biztos, hogy megkerülhetetlen lesz az MKP. A 10 százalék inkább az álmok kategóriájába tartozik.

Ismétlem, a választópolgárok kezében van a döntés.

* Mi az az alapvető minimum, amit mindenképpen a kormányprogramban szeretnének látni?

Minden elem megtalálható a választási programunkban.

* De mindent úgysem tudnak elfogadtatni.

A tárgyalásokat úgy kell kezdeni, hogy mindent el akarunk fogadtatni. Az is a választási eredménytől függ, hogy mekkora potenciállal tudunk leülni a tárgyalóasztalhoz. Természetszerűen 7,2 százalékos eredménnyel nem kérhetünk olyat, mint 9,8 százalékos eredménnyel.

* Fontossági sorrendet sem tud felállítani?

Mi sohasem abból indulunk ki, hogy mi fontos a pártnak, a szlovákiai magyar közösség érdekeiből indulunk ki, azt fogjuk nagyon egyértelműen az asztalra tenni június 13-án.

* Más téma. Önök is kérték a Fideszt, hogy ne a szlovákiai választási kampány idején fogadják el a törvényt a kettős állampolgárságról. A Fidesz, illetve a magyar parlament mégis elfogadta. Ez azt jelenti, hogy ilyen kicsi a befolyásuk a Fideszre? Vagy esetleg nem is gyakoroltak rá nyomást?

Máshogy néz ki a világ Budapestről, mint Pozsonyból. Mi hajlamosak vagyunk arra, főleg a választások előtt, hogy Pozsony szerepét, és a szlovák reakciókat túlértékeljük. Az a lépés, amit a magyar parlament mégis megtett, történelmi lépés volt. Éreztem egy nagyon nagy erőt, akarást a Fideszben, hogy ezt meg akarják tenni, és ugyanakkor nem vettem magamra azt a terhet, hogy megvétózzam ezt a lépést, mert láttam, hogy a kárpátaljaiak, az erdélyiek, a délvidékiek, a horvátországiak, a szlovéniaiak is nagyon akarják ezt. Ez valóban patikamérlegen mérlegelt álláspont volt. Én ugyan puha formában kértem Orbán Viktort a magyar parlament megalakulásakor, hogy ezt mérlegeljék. Amikor azt kérdezte, ezt úgy vegye, hogy ez kategorikus kérés, én azt mondtam, hogy azért annyira nem, mert nem akartam abba a helyzetbe kerülni, hogy egy felvidéki magyar politikus akadályozza mega törvény megszületését.

* De a törvény gyors elfogadása csak a Fidesz reklámkampányának része volt, hiszen csak augusztusban lesz hatályos és januártól végrehajtható.

A Fidesz azt magyarázta, hogy ők egy csomagot tettek le a parlament asztalára, amelynek első eleme a parlamenti képviselők számának csökkentése, de mindjárt mellé tették a 13 lehetséges kisebbségi mandátumot is. Azt mondták, ha ők adnak valamit a magyarországi szlovákoknak, akkor kell adni a külföldi magyaroknak is.

* Voltak olyan spekulációk, hogy a Fidesznek, de az MKPnak is érdeke volt, hogy ez a téma a választások előtt bekerüljön a köztudatba, mert ezáltal a nemzeti érzelmek hőfoka nő, és ez pontokat hoz a választásokon az MKP-nak.

Igen, de felhevülnek a nemzeti érzelmek szlovák oldalon is. Most arról van szó, hogy tudunk-e stílusváltást, kormányváltást végrehajtani. Az MKP fő szlogenje az, hogy elég volt, kormányváltást akarunk. De látom, hogy bennünket is meg akarnak gyöngíteni, vagyis az a játék, ami velünk szemben folyik a Most részéről, az nem a pluralizmusról és a lehetőségekről szól. Mi meg akartunk velük egyezni, ezt elmondtuk tavaly. Ők úgy tárgyaltak velünk, hogy már döntöttek az új párt létrehozásáról. Állítom, ez szlovák politikai érdek, e mögött ottvanFico érdeke.

* Van bizonyítékuk is arra, hogy a Smer hozta létre a Hídat? Ezt csakönállítja.

A parlament folyosóján hónapok óta mondják, Ján Slota, olyan állapotban, amikor az ember elmondja a legrejtettebb titkokat is, belemondta a kamerába. A harmadik pedig a nagy latin mondás, cui prodest, kinek áll érdekében.

* Van bizonyítékuk Slota részeg kijelentésein és az állítólagos érdekeken kívül?

A smeres politikusok hónapok óta mondják ezt a parlamentben, ez nyílt titok.

* Hogyha választaniuk kellene, hogy a Híd vagy a HZDS legyen a része a koalíciónak, akkor kit választanának?

A Most nevű mesterséges formáció nem lesz tagja a következő kormánynak. Tárgytalan a kérdés.

* Milesz, ha igen?

A Most nem lesz tagja a kormánynak. Fantazmagóriákkal úriembereknemfoglalkoznak.

* A párt programjából mi az a három legfontosabb momentum, amit kiemelne?

Az első helyen identitásunk kérdése áll, mi magyarként akarunk boldogulni a szülőföldünkön. Erős regionális politikát szeretnénk, a szlovák elemzők is azt mondták, a mi regionális programunk a legjobb. A harmadik a közügyek civilizált intézése, ki kell söpörni ezt a nemzeti–szocialista vagy nemzeti–populista primitivizmust.

* Az identitás erősítése alatt mit ért?

El kell fogadni egy kisebbségi törvényt, részének kell lennie a kisebbségi önkormányzati rendszernek, főleg a kultúra és az oktatásügy területén, meg kell változtatni a szlovák nyelvtörvényt, és erőteljesebb változatban el kell fogadni a kisebbségi nyelvek védelméről szóló törvényt. Főleg a közéletben való nyelvhasználatot kell megerősíteni,deaközfeliratokterén is.

* Ha összehasonlítjuk a Híd és az MKP nemzetiségi programját, akkor nem sok különbséget találunk.

Itt van a nagy tévedés, hiszen papírra le lehet írni bármit. De mikor fog kiállni egy szlovák–magyar vegyes párt a magyar érdekekért? Soha. Nézzék meg, hogy lavíroznak, ha a szlovák–magyar téma vagy-vagyként merül fel.

* Miért nevezi ezt lavírozásnak? A magyarok érdekeit önök sem tudják keresztülverni a szlovák pártokon, kénytelenek lesznek velük tárgyalni.

Az MKP esetében teljesen világos, hogy mit akar. Az MKP tényező, az MKP partner. Ez derül ki Fico és Radičová szavaiból is. Akkora ereje van és lesz, amekkorát a választók adnak neki.

* Amikor nemzeti egységről beszél,nemfél attól…

Nem nemzeti egységről beszélek, nemzeti minimumról kellene beszélni, és arról, hogy meg akarunk maradni, nem akarunk asszimilálódni, és a belső közösségünket építeni kell. Úgy érzem, hogy a másik párt rombolja a belső támfalainkat is.

* Amikor a belső közösség építéséről beszél, és amikor az MKP egyben nemzetárulókról beszél, nem érzi úgy, hogy kizárja a nemzeti közösségből azt az embert, azt az egyszerű Csemadoktagot, aki esetleg a Hídat választja?

Úgy érzem, ők rombolnak. A lelki támfalakat építik le, ezzel károkat okoznak a közösségnek. Amikor ők ezt saját döntésük alapján megtették, szembekerültek a közösség többségével. Ez az élet nagy törvénye. Ha az én szervezetembe vírus kerül, a szervezetem védekezik. Ha nem ezt tenné, akkor az emberiség már kihalt volna. Az immunrendszer bekapcsol a magyar társadalomban is. Ha maradtak volna az MKP-ban, ahogyan ezt mi felkínáltuk nekik, akkor lehetne beszélni arról, hogy az egyensúlyokat hogyan próbáljuk elosztani. De amikor szembe jönnek, akkor nem egyensúlyokról van szó, hanem kemény egymásnak feszülésről.

* Nem beszélt szépen Bugárékról. Ez érvényes a választóikra is?

Azok az emberek, akik általuk megtévesztve rájuk adják le szavazatukat, Robert Ficóra adják voksukat. Ezért találták ki ezt a pártot.

* Játsszunk egyet! Mondunk néhány politikusnevet, ésmondja az első jelzőt, ami eszébe jut róluk.

A választások előtt nem megyek ebbe bele.

* Miért nem lehet egy jelzőt mondani arra, hogy Iveta Radičová?

Nem akarok, mert előfordulhat, hogy például Radičovával tárgyalnom kell a kormányalakításról, és üzentem én már neki az elmúlt tíz napban elég sokat.

* Kinek fog szurkolni a futball vb-én?

Miután nincs ott olyan csapat, akinek szurkolni tudnék, az MKP reklámfilmjét ajánlom a figyelmükbe, ahol a fellépő művészek azt mondták, hogy miután nincs magyar csapat a vb-én, egy magyar csapat maradt versenyben tizenkettedikére, az pedig az MKP. Az MKP-nak – és ezzel a szlovákiai magyarságnak – fogok szurkolni tizenkettedikén.


Lajos P. János, Molnár Norbert

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?