<p>Rendkívül szokatlan időjárás uralkodik Európában, a Szlovák Meteorológiai Intézet (SHMÚ) közleménye szerint nem a napokon át tartó felhős és aránylag hűvös idő a rendhagyó, hanem a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék és a sok erős vihar. </p>
Csak nyáron van annyi vihar, mint most
Ráadásul, ezek a heves viharok inkább a nyári hónapokra, júliusra és augusztusra jellemzők, amikor lényegesen melegebb van, mint most. Minden bizonnyal a globális felmelegedés velejárója, hogy májusban bizonyos szempontból a nyárihoz hasonló időjárás van.
Ebben a hónapban ráadásul Szlovákia felett egy olyan jelenségnek voltak szemtanúi a meteorológusok, amely Európában is ritkaság. Az elmúlt hetekben több erős vihar vonult át az országon, az egyik viszont intenzitásával elérte az úgynevezett szupercella jelenséget. Ilyen, gyakran intenzív jégesővel kísért viharokból keletkeznek rendszerint a tornádók, bár a forgószél kialakulásához sokkal magasabb hőmérséklet kellene. A szupercella az SHMÚ tájékoztatása szerint hevesebb, mint egy átlagos zivatarfelhő, mert ebből akár 2 cm-es vagy nagyobb jégdarabok is hullhatnak, akár 100 km/óra erősségű széllökés is lehetséges, és a villámok száma percenként meghaladhatja a 80 000 kisülést.
Szlovákiában a Magas-Tátra felett alakult ki május 6-án egy ilyen szupercella, amely kelet felé haladt. Ahhoz, hogy a szakértők százszázalékos biztonsággal kijelenthessék, szupercelláról volt szó, illetve feltérképezzék pontos mozgását, több tucat radarfelvételt kellett megvizsgálni, az eredményeket tegnap tették közzé. „Az észak-szlovákiai Šuňava községben a jégeső során 6-7 centiméter átmérőjű jégdarabok hulltak az égből” – olvasható az SHMÚ jelentésében. A szupercella átvonulását követő heves esőzés Poprádon és Eperjesen okozott komolyabb gondokat, ahol a víz több parkolót és utcát öntött el. A vihar hatását Kassán és Homonnán is érezni lehetett.
S bár az elmúlt napokban főleg Szlovákia keleti és északi régióiban mértek a meteorológusok rendkívül erős viharokat. Az előrejelzések szerint ugyanis felhős, borult idő valószínű a hétvégén.
A napokon át tartó rossz időről egy egész Európára kiterjedt hullámzó front tehet, amely csak nagyon lassan halad át a kontinensen. Így aztán a jövő héten is szükségünk lesz esernyőre. A hét elején a hőmérséklet 20 fok környékén marad, s a jövő hét vége felé fokozatosan felmelegszik a levegő, az égbolt viszont borult lesz és sok helyütt valószínű eső és erős, rövid ideig tartó, de intenzív vihar.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.