<p> Az Európai Parlament nem foglalkozik tovább a szlovák állampolgársági törvénnyel. Az illetékes albizottság tegnap levette napirendjéről a kérdést. A magyar EP-képviselők az eljárás felújítását követelik.</p>
Brüsszel levette a napirendről az állampolgársági törvényt
Mégiscsak Jaroslav Paška SNS-es EP-képviselőnek volt igaza, amikor pár hete azt nyilatkozta, az EP petíciós bizottsága nem fogja tovább tárgyalni a szlovák állampolgársági törvényt. A testület tegnapi koordinátori ülését követő szavazáson a koordinátorok javasolták a szlovákiai magyarok jogsértése ügyében beadott petíció lezárását.
A zárt ajtók mögött megtartott ülésen a petíció napirenden tartását csupán az Európai Néppárt (EPP) helyettes koordinátora támogatta. Az EPP magyar képviselőcsoportja szerint ezzel a koordinátorok figyelmen kívül hagyták több magyar néppárti EP-képviselő számos, „a felvidéki magyarokat ért jogsértések átfogó vizsgálatára tett indítványát”.
A bizottság májusi ülésén úgy döntött, a szlovák állampolgársági törvény ellen beadott petíció vizsgálata addig nem zárulhat le, amíg a szlovák Alkotmánybíróság állást nem foglal az ügyben. Az Ab a mai napig nem határozott, még azt sem tudni, a döntés mikor várható. Az EPP magyar képviselői szerint az ügyet a parlamenti eljárási szabályoknak megfelelően a koordinátorok nem állíthatták volna le, csakis a Petíciós Bizottság maga.
„Súlyos eljárási hibának lehettünk tanúi, a petíció ellenzőinek egy olyan fórumra sikerült az ügyet becsempészniük, ahol közvetlenül már nem tudtuk érveinket ismertetni” – hangsúlyozta Bagó Zoltán fideszes EP-képviselő. A képviselők ezért az EP elnökéhez és a Főtitkársághoz fordulnak, s kérni fogják a petíció újranyitását. Bauer Edit (MKP/EPP) képviselő az ülésen hangsúlyozta, hogy a jogfosztás ügyében új petíció benyújtását fogja kezdeményezni.
A szlovák álláspont szerint az állampolgárság szabályozása tagállami hatáskörbe tartozik. A magyar EP-képviselők szerint ugyanakkor a törvény alapján az emberi méltóságot súlyosan sértő eljárást lehet lefolytatni, ami alapjogokat sért, s ezáltal az uniós kompetencia sem zárható ki.
Alkotmányjogászok ugyanakkor úgy vélik, ebben az ügyben uniós szinten aligha várható jogsegély, a kettős állampolgárságot büntető szlovák törvényt a pozsonyi parlament módosíthatja, vagy a kassai székhelyű Alkotmánybíróság szüntetheti meg. (MSz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.