Bővülhetnek a kisebbségi jogok

<p>Strassbourg. Az Európa Tanács (ET) Parlamenti Közgyűlése keddi strassbourgi ülésén elfogadta a nemzeti kisebbségek európai helyzetéről és jogairól szóló jelentést.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A dokumentum hangsúlyozza, hogy az Európa Tanács azon tagállamainak, amelyek ezt még nem tették meg, alá kell írniuk és ratifikálniuk kell a nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezményt, valamint a regionális és kisebbségi nyelvek európai chartáját. Az ET Parlamenti Közgyűlése felszólítja a tagállamokat, hogy mozdítsák elő a hagyományos nemzeti kisebbségek által lakott területen beszélt nyelv hivatalos használatát. A jelentés, amelyet Kalmár Ferenc (KDNP) országgyűlési képviselő készített elő, eredetileg a hagyományos nemzeti kisebbségekre vonatkozott, de az ET ezt a jelzőt kivette a szövegből. „Megcsonkították ugyan, a „hagyományos” jelzőt kihagyták, de ezzel valójában kiszélesítették a jelentést minden nemzeti kisebbség javára” – állítja Nagy József (Híd), a tanács szlovákiai képviselője. Szerinte a jelentés több pozitívumot is tartalmaz. „Egyhangúlag elfogadták az államnyelv idegen nyelvként való oktatására tett indítványomat is” – mondta Nagy.

A magyar nyelvű rádió és tévéadások létrehozását segítheti az a javaslata, amely szerint tilos diszkriminálni a kisebbségek nyelvén sugárzó médiákat és azok létrejöttét. „Javaslatom alapján a „aki nem érti, ne nézze, ne hallgassa” elven alapuló liberális elektronikus médiapolitika vonatkozna az engedélyezési eljárásra, és a gyakran felesleges szimultán fordításra és a drága feliratozásra is” – állítja a képviselő. A jelentésben szerepel Nagy azon javaslata is, amely a jövőben komoly hatással lehet az egyes országok regionális felosztására. „A területi önkormányzatok kialakításánál a gazdasági szempontok fölé kell emelni a régió történelmi, kulturális és nyelvi sajátosságait. Hogy ne mondvacsinált, gazdasági ürügyek alapján húzzák meg a megyehatárokat, hanem az etnikai kisebbségek területi integrációja kerüljön előtérbe, ahogyan ezt Svájcban vagy Dél-Tirolban láthatjuk” – magyarázta a testület által elfogadott javaslatát Nagy.

A Közgyűlés szerint politikai prioritásként kell kezelni a nemzeti kisebbségek jogvédelmét, mert a „kisebbségvédelem a konfliktusok megelőzésének egyik eszköze”. (MTI, lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?