Bírság ötezer és ötmillió között

Jelenleg az utolsó simításokat végzik az új összeférhetetlenségi alkotmánytörvény-tervezeten, mely hamarosan a kormány, majd a parlament elé kerül. A polgári szervezetek képviselői meg vannak róla győződve, hogy ezúttal a képviselők elfogadják a normát, csak az kérdéses, milyet. A törvényről Emília Sičáková-Beblavával, a Transparency International Slovakia elnökével, a Megálljt az Összeférhetetlenségnek Szövetség tagjával beszélgettünk.

„Ha valaki nem tartja tiszteletben a törvényeket, akkor nincs mit keresnie a parlamentben sem!” Ľuboš Pilc felvételeAz új törvényben megfogalmazódik bizonyos szankció, ha valaki nem adja le vagyonbevallását. A polgári szervezetek ötmilliós bírságot javasolnak. Mi a véleménye arról, hogy Vladimír Mečiar nem adta le vagyonnyilatkozatát, pedig már a jelenleg hatályos norma értelmében is köteles. A HZDS főnöke ráadásul addig nem akar eleget tenni kötelezettségének, amíg nem kap garanciát arra, hogy a vagyonáról szóló jelentéssel senki nem fog visszaélni, azaz a parlamenti bizottságból semmilyen információ nem fog kiszivárogni.

Az új alkotmánytörvény-tervezet célja, hogy a benyújtandó vagyonnyilatkozatok a nyilvánosság számára hozzáférhetőek legyenek, azaz a világhálón közzé kell tenni őket. Ez minden illemtudó államban normális dolog. A politikusoknak számot kell vetniük azok előtt, akik tisztségükbe juttatták őket, azaz a polgárok előtt. Ha a honatyák megszavazzák a módosítást, akkor ez nálunk is így lesz. Néhány közéleti személyiség már ma úgy döntött, hogy az interneten közzéteszi vagyonnyilatkozatát, ami azt bizonyítja, hogy ezeknek a politikusoknak nincs rejtegetnivalójuk, és nem félnek beszélni vagyoni helyzetükről. Gyakran hallani, hogy Szlovákiában új politikai kultúrát szeretnének meghonosítani. Ha ez nemcsak üres szólam, hanem komolyan is gondolják, akkor ehhez tartoznak a nyilvános vagyonnyilatkozatok is. Az, hogy az említett pártelnök nem tett eleget kötelezettségének, sőt ez a közeljövőben sem áll szándékában, az a joggal szembeni arroganciájáról tanúskodik. Egy spanyol kollégám azt mondta: náluk nincs szükség jogszabályra. Spanyolországban elég társadalmi nyomást gyakorolni a politikusokra, és a közéleti személyiségek ott nem engedhetik meg maguknak, hogy eltitkolják vagyonukat a nyilvánosság előtt. Ott törvények nélkül is működik a dolog. Szomorú, hogy nálunk törvényre van szükség, és még szomorúbb, hogy néhányan még a jogszabályt sem tartják tiszteletben.

Ezért van szükség az önök által szorgalmazott szankciókra.

Igen, a törvényt fogakkal kell felfegyverezni, hogy ha kell, harapjon, éspedig a lehető legélesebb fogakkal marjon a törvénysértők húsába – képletesen szólva. A legsúlyosabb büntetés a parlamenti képviselői mandátum elvesztése lehetne. Ha valaki nem tartja tiszteletben a törvényeket, akkor nincs mit keresnie a parlamentben sem! Természetesen ez csak azután következne, miután többszöri felszólításra, sürgetésre sem tenne valaki eleget kötelezettségének. A törvényszegőre először pénzbírságot rónának ki, az lehetne akár ötmillió korona. Remélem, hogy a mandátum elveszítésére nem kerül sor. A törvényt maguk a képviselők szavazzák meg. Ha lesz kilencven voks a norma elfogadásához, akkor bízom benne, meg is fogják akarni tartani.

Az ötmillió korona a bírság felső határa. Mennyi lenne az alsó határ?

Ötezer korona.

Ki fogja eldönteni, hogy mennyi legyen a büntetés? Fennáll a veszély, hogy bár a törvény lehetővé teszi majd akár ötmillió koronás bírság kiszabását is, csak ötezret kérnek a törvénysértőtől...

A bírságról az összeférhetetlenségi bizottság dönt. Ez a maga módján politikai szerv, hiszen politikai pártok képviselőiből tevődik össze. Másrészt a testületnek nyitottnak kellene lennie, és a közvéleménynek erős nyomást kellene gyakorolnia a bizottságra. Azt szokták mondani, hogy Szlovákiában virágzik a korrupció. Csakhogy az országban éppen olyan mértékű a korrupció, amilyet megengedünk, amilyen felett szemet hunyunk. Vagyis ha a polgárok nem lesznek aktívak, ha a lakosok nem figyelik a bizottság munkáját és döntéseit, akkor előfordulhat, hogy a lehető legenyhébb büntetést kapja a törvényszegő. Viszont ha éberek leszünk, akkor van esély az ötmilliós bírság kiszabására.

Elég megnézni a bíróságokat: a felmérések szerint ott is nagy a korrupció, ugyanakkor a bírói társadalom szinte képtelen megszabadulni azoktól a bíróktól, akik rossz fényt vetnek a többiekre. Létezik egyfajta hamis kollegialitás és lojalitás. A politikusok miért képeznének kivételt?

Természetesen fennáll ez a veszély. Ezt úgy lehetne minimalizálni, hogy – mint említettem – a vagyoni helyzettel kapcsolatos információk mindenki számára hozzáférhetővé válnának. Ha a deklarált vagyon és a valóság között szemmel látható eltérések lennének, akkor a lojalitás nem segít, nyilvános eljárás indulna, az emberek beszélnének róla, a polgári szervezetek biztosan éberen figyelik majd a jogszabály tiszteletben tartását. Ma szinte fogalmunk sincs róla, mit csinál az összeférhetetlenségi bizottság, és a politikusok – tisztelet a kivételnek – megpróbálnak visszaélni mindennel, amivel csak lehet.

A törvény az ellenzéki és kormánypártok, valamint a polgári szervezetek együttműködésével készült. Az utolsó, mai egyeztetésre azonban – a politikusok kérésére – már az igazságügyi tárca nem hívta meg önöket. A tárcaközi egyeztetésre két változatot terjesztett elő az igazságügyi miniszter: egy szigorúbb és egy politikailag elfogadhatóbb tervezetet. Ebből ma gyúrnak össze egy végleges javaslatot. Elképzelhető, hogy a parlamentbe az enyhébb változat kerül?

Elképzelhető. Három vitás kérdés van. Egyesek szeretnék elérni, hogy az önkormányzatok ne tartozzanak a jogszabály hatálya alá. Ezt szorgalmazza a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása is, az ő pártjukat fogja a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió. A társulás például azt állítja, hogy a törvény alkotmányellenes, ami azért nem helytálló megállapítás, mert alkotmánytörvény-tervezetről van szó, ebből kifolyólag nem lehet alkotmányellenes. A társulás tett néhány észrevételt, melyekről lehet vitatkozni, a jókat a törvénybe lehet emelni. Az azonban elfogadhatatlan, hogy addig, amíg a községekről szóló törvény nem módosul, elnapolják az összeférhetetlenségi normát is. Egy egyszerű jogszabály nem élvezhet elsőbbséget egy alkotmánytörvénynél.

A további vitás, politikailag kevésbé elfogadható részek?

A munkaviszony utáni korlátozások intézménye és az említett szankciók. Nem örülnénk, ha a kormányba az általunk szorgalmazottnál enyhébb változat kerül.

És ha így lesz?

Akkor még a parlamentben fogunk lobbizni, több módosító indítvánnyal állunk elő. Nem adjuk fel, minden követ megmozgatunk. Kérdéses, találunk-e hét mesterlövészt, aki hajlandó nekünk segíteni, és az sem biztos, lesz-e politikai akarat megszavazni a javaslatainkat.

Hét mesterlövészt? Ugyebár csak képletesen gondolta...

Természetesen arra gondoltam, hogy kell találni néhány becsületes, bátor, tettre kész embert...

És már kerestek?

Nyílt levelet intéztünk az összes parlamenti képviselőhöz, melyben hangsúlyoztuk, hogy szerintünk nem minden politikus becstelen és korrupt, ugyanakkor meg vagyunk róla győződve, hogy a becsületesek és azok, akiknek nincs rejtegetnivalójuk, képesek korlátozni saját személyi szabadságukat, amivel hozzájárulnak a korrupcióellenes harchoz. Felkértük a honatyákat, fejtsék ki véleményüket a tervezett normáról, észrevételeiket küldjék el a szervezetünknek. Reakcióik alapján látni fogjuk, kire számíthatunk a parlamenti vitában, és kik azok, akik hajlandók felvállalni a szigorú módosító indítványokat. Derűlátó vagyok, és remélem, Szlovákiának végre lesz egy jó öszszeférhetetlenségi törvénye.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?