Bírság a tudatos hiba miatt

<p>Pozsony. Ma folytatódik a parlamentben a fogyasztóvédelmi törvény módosításának vitája, melyben kormánypárti képviselők betiltanák és büntetnék az úgynevezett tervezett elavulás fogalma alatt ismertté vált jelenséget.</p>

IBOS EMESE

A tervezet megtiltaná a termékek gyártóinak, importálóinak és értékesítőinek olyan alkatrészek beszerelését, amelyek egy bizonyos idő után szándékosan működésképtelenné teszik a termékeket. Egyes elképzelések szerint a fogyasztás ösztönzése érdekében az ipar évtizedek óta arra törekszik, hogy a termékek rövid időn belül elromoljanak, javíthatatlanná váljanak. A tervezett elavulás jelenségéről, vagy nevezhetjük üzleti stratégiának is, számos rémtörténet, anekdota kering, konkrétan bizonyítani azonban szinte lehetetlen.

A Szlovák Fogyasztóvédelmi Felügyeletnek (SOI) és Peter Kažimír (Smer) pénzügy- és gazdasági miniszternek sincs tudomása arról, hogy Szlovákiában találkoztak volna a tervezett elavulás jelenségével. Otto Brixi (Smer) és Anton Martvoň (Smer) képviselők javaslata alapján azonban 166 ezer euró büntetést kapna az a gyártó, amelyről bebizonyosodik, hogy egy bizonyos eszköz segítségével hozzájárult a termék idő előtti elhasználódásához. És éppen itt válik kétségessé a törvény létjogosultsága, melyről a parlament már órákat vitázott. Szakemberek szerint ugyanis szinte lehetetlen egyértelműen bebizonyítani, hogy a gyártó szándékosan „időzített” hibás alkatrészt szerelt a termékébe, mely bizonyos idő után működésképtelenné tette.

Ezt egyébként Otto Brixi is elismerte, de azzal érvelt, Franciaországban is elfogadtak egy hasonló törvényt a közelmúltban. A tervezett elavulás hívei azt állítják, hogy az elektronikai eszközök gyártói úgy befolyásolják termékeik vásárlását, hogy olyan különböző eszközöket építenek a termékekbe, melyek egy meghatározott idő után – általában röviddel a garanciaidő lejártát követően – működésképtelenné teszik a termékeket. Arra is figyelnek, hogy javításukat alkatrész hiányában lehetetlenné tegyék, vagy az alkatrészek túldrágítása miatt a javítás értelmetlenné váljon. Az egyik elmélet szerint a gyártók ócska alkatrészekkel dolgoznak, hogy a gépek mielőbb meghibásodjanak, viszont minőségi alkatrészek alkalmazására nem lehet kényszeríteni őket. Ezt Brixi is elismerte, ahogyan azt is, hogy az „időzített” hibás alkatrészt felfedezni, és azt bizonyítani, hogy a termék miatta ment tönkre, nagyon nehéz. Bár a smeres képviselő azt állítja, a tervezetet a fogyasztóvédelmi felügyelet is támogatja, a hivatal nem foglalt állást készülő jogszabállyal kapcsolatban. A törvény mellett a francia jogszabállyal érvelt: ott csalásnak minősül, és börtön, illetve 300 ezer euró pénzbüntetés jár azért, ha kiderül egy gyártóról, hogy a műszaki cikkei azért romlanak el idő előtt, mert elavulásukra szándékosan rásegít. A szlovák törvény szeptembertől lépne hatályba.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?