Ľuboš Machala és Martina Šimkovičová
A kultúra ellenáll Šimkovičová nyomásának
Az SNS által jelölt kulturális miniszter, Martina Šimkovičová tovább bírálja a jeles kulturális intézmények menesztett vezetőit, az újságírók kérdései elől pedig inkább elmenekült. A tárcavezető távozását már tüntetéssorozattal követeli a szélesebb nyilvánosság, a kulturális szféra, de az ellenzék is. A koalíciós Hlas vezetésének sem tetszik, amit művel.
Ahogy arról beszámoltunk, Šimkovičová menesztette tisztségéből a Szlovák Nemzeti Színház (SND) igazgatóját, Matej Drličkát, valamint a Szlovák Nemzeti Galéria (SNG) vezetőjét, Alexandra Kusát. A tárcavezető csütörtöki sajtótájékoztatóján arról beszélt, a galéria felújítása során Kusá érdekellentétben volt, mivel édesapja, Martin Kusý volt a projekten dolgozó egyik építész. Az SNG pozsonyi központi épületét hosszú időn keresztül rekonstruálták, Kusýnak a felújításra vonatkozó tervét 2005-ben fogadták el, a lányát ugyanakkor csak jóval később, 2010-ben nevezték ki a galéria élére. Ennek ellenére Šimkovičová azzal érvelt, hogy Kusá az intézmény élén összesen kétmillió euró értékben újabb és újabb kiegészítéseket írt alá a felújításra vonatkozó szerződéshez. A rekonstrukció azonban nagyon sok időt, 10 évet vett igénybe, amely a gazdasági válság időszakát is magában foglalta, így a rekonstrukció tételeit folyamatosan a valós árakhoz kellett igazítani. A miniszter a szerződéskiegészítések felülvizsgálatát kezdeményezi. Kusá egyébként már korábban nyilatkozott arról, hogy a kérdéses kiadásokat az elmúlt években több állami hivatal is ellenőrizte, de semmi kifogásolhatót nem találtak. Šimkovičová ugyancsak problémásnak tartotta és Kusát tette felelőssé azért, hogy a Velencei Biennálén művészek egy csoportja a tárcavezető tevékenysége ellen tiltakozott. De felrótta azt is, hogy a galéria épületén nem lobog a szlovák zászló, illetve szerinte a kiállítóterek üresek. Kusá szerdai menesztésekor ezt is visszautasította, és kijelentette, vasárnapig ingyenesen látogatható az intézmény, hogy mindenki meggyőződhessen róla, a galériában műalkotások vannak. Ezt a döntést azonban a miniszter által kinevezett új igazgató, Anton Bittner visszavonta.
Menekülés és tüntetések
Šimkovičová csütörtöki sajtótájékoztatója végén néhány újságírói kérdésre teret adtak. Itt Lukáš Machala, a tárca hivatalának főtitkára elmondta, a minisztériumnál leépítések várhatóak, és a hozzájuk tartozó intézmények működését is alapos vizsgálatnak vetik alá. A tárcához tartozik például az Ifjú Szivek Táncszínház, de a minisztérium dönthet a Szlovák Nemzeti Múzeum vezetéséről is, amelynek országos hatáskörű intézménye a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma. A sajtótájékoztatón a tárcavezető elutasította, hogy a Sme napilap riporterének kérdéseire válaszoljon, majd az eseményt lezártnak tekintve a teremből kifelé vette az irányt. Az újságírók azonban utánaeredtek és további kérdéseket szegeztek neki, amelyekre azonban a miniszter szintén nem válaszolt.
A galéria és a Szlovák Nemzeti Színház munkatársai hétfő délután 3 órára beszélgetni hívták Šimkovičovát. A tárcavezető azonban kijelentette, nem fogadja el a meghívást, ehelyett inkább ő invitálta az érintetteket a minisztériumba. A kulturális szféra képviselői ezzel együtt is tüntetést hívtak össze hétfőre. A megmozdulás 17 órakor a Nemzeti Színház új épülete előtt kezdődik, ahonnan a résztvevők, a galériát érintve, a minisztérium épületéhez vonulnak. Itt a kulturális szféra képviselői fel szeretnék olvasni a követeléseiket. Kiemelik, pártoktól függetlenül nyilvánítják ki a véleményüket. „Mutassuk meg, hogy fontos számunkra a kultúra” – írják a demonstráció Facebook-eseményénél. A megmozdulást a Nyitott Kultúra (Otvorená Kultúra) kezdeményezés szervezi.
A politikai ellenzék is tiltakozik Šimkovičová ténykedése ellen. A Progresszív Szlovákia (PS) kedd 18 órára hívott össze tüntetést a kulturális minisztérium épülete elé. A tárcavezető tisztogatásain kívül az egész kormánynak a tevékenysége ellen tiltakoznak, amely szerintük felszámolja az országban az igazságosságot, a természeti értékeket, de az egészségügyet is. Az ellenzék egyébként rendkívüli parlamenti ülést is kezdeményezett Šimkovičová leváltására.
Koalíciós feszültségek
A kulturális miniszter ténykedését a kormánykoalíción belül sem hagyták szó nélkül. A Hlas elnöke, Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter csütörtökön a TA3 hírtelevízióban arról beszélt, a kulturális szférát érintő ügyekről tárgyalni akar a koalíciós tanácson, amely egyébként a nyáron nem ülésezett. Az SND menesztett igazgatójáról, Drličkáról mint tehetséges menedzserről beszélt, a leváltása őt is meglepte. A Hlas parlamenti képviselője, Ľubica Laššáková korábbi kulturális miniszter is úgy nyilatkozott, a koalíciós tanácson akarják megvitatni a történteket. A Sme napilap információi szerint Šimkovičová ténykedése jelentős nemtetszést váltott ki a Hlas vezetésében, de minden bizonyára tudatosítják, ha megnyitnák a leváltása kérdését, akkor az Andrej Danko SNS-elnökbe ütközne. Az SNS váratlanul be is jelentette, hogy szeptemberben a szexuális nevelést korlátozó törvényjavaslatot terjeszt a parlament elé. Az oktatási minisztériumot pedig a Hlas politikusa, Tomáš Drucker vezeti, aki nyilvános közleményben üzente meg az SNS-nek, örül, hogy szívükön viselik az iskolaügyet, de bízik benne, hogy az SNS jelöltjeinek a saját tárcáikon belül is elegendő dolga akad.
Bicikli és felhívás
A kulturális miniszter lépései ellen való tiltakozás egy érdekes színfoltja volt, hogy egy kerékpáros egyesület, a Critical Mass Bratislava biciklis tiltakozást szervezett, amely keretében Pozsonyból a közeli osztrák faluba, Köpcsénybe (Kittsee), Šimkovičová házáig kerekeztek. A miniszter ugyanis egészen a közelmúltig ezen a településen lakott, amiért sokan bírálták, hiszen a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) jelöltjeként úgy lett a nemzeti értékeket hangsúlyozó tárcavezető, hogy nem is Szlovákiában él. Šimkovičová a TA3 hírtelevízió műsorában arról beszélt, a megmozdulást az osztrák rendőrök szétkergették és helikopterről monitorozták az eseményeket. A tiltakozás egyik résztvevője azonban lapunknak elmondta, ilyesmiről szó sem volt. Sőt, a bejelentett megmozdulást kísérni hivatott rendőri felvezetés is elmaradt. A nagyjából nyolcvan kerékpáros néhány percig megállt Šimkovičová háza előtt, majd békésen továbbhaladtak. „Egyetlenegy rendőrt sem láttunk” – mondta a kerékpáros tiltakozó azzal, hogy a szomszédos épületek lakói még meg is tapsolták őket. A közösségi oldalán az eseményt szervező Critical Mass Bratislava is cáfolta a miniszter állításait.
Ahogy arról beszámoltunk, a napokban útjára indult egy internetes felhívás, amelyet Martin Shooty Šútovec, képzőművész, karikaturista, Zuzana Fialová és Richard Stanke színészek, valamint Michal Hvorecký író, publicista hívott életre. Ebben Šimkovičová azonnali leváltását követelik. Élesen bírálják a tárcavezetőt a viselkedése és inkompetenciája miatt, illetve az általa végrehajtott személycseréket is kritizálják. Ezt a kezdeményezést elektronikusan lehet aláírni. A felhívást cikkünk megjelenéséig 164 ezren támogatták. A kezdeményezést Machala ugyanakkor csak egyfajta „internetes kérdőívnek” titulálta, és arra utalt, nem szándékoznak annak tartalmával foglalkozni. Az év elején egy hasonló felhívás keretében 188 ezren követelték Šimkovičová lemondását, amelyre a miniszter azzal válaszolt, hogy rendőrségi eljárást kezdeményezett, amelyben Németh Ilona képzőművészt is kihallgatta a vizsgálótiszt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.